Ana Sayfa » Gündem » 2009'da cep telefonu pazarını neler bekliyor?

2009'da cep telefonu pazarını neler bekliyor?

02 Mart 2009

2009′da cep telefonu pazarını neler bekliyor?
Cep telefonu pazarı 2008‘in son çeyreğinde yüzde %13‘lük bir daralma ile 2009‘un kötü signalleri vermeye başlamıştı.

2008‘in yılının ilk çeyreğinde 2007 yılına göre yüzde 12 artmış olmasına rağmen, 2008‘in son çeyreğinde %13‘lük daralma gösterdi.

IDC verilerine göre, 2008 yılının son çeyreğinde dünyada toplam 289 milyon cep telefonu dağıtımı yapılmış. Bu rakam 2007 yılında 330 milyondu. Buna rağmen 2008′in tamamına bakıldığında telefon üreticilerinin gelirlerinde yüzde 3,5‘luk bir artış olmuş. 2009 yılında  ise 930 milyon telefon satılacağını öngörüyor. 

Danışmanlık  şirketi Gartner’in 2009 raporuna göre, dünyada 2.6 milyar cep telefonu olacak. Cep telefonu satışlarındaki artışla fiyat ve kar oranları düşerken, üreticilerin de rekabette zorlanacağı öngörülüyor. 2009 yılından itibaren ise 1 milyarı aşacağını öngörüyor. Bu tahmine göre, 2009’da cep telefonu dünyanın en yaygın elektronik cihazı olacak. Geçen yıl tüm dünyada 674 milyon adet cep telefonu satılmıştı. 

Buna karşılık, cep telefonu üreticileri arasında kızışan rekabet şirketlerin katma değerli ürünleri daha ucuza satmalarına neden olacak ve kar marjları buna paralel düşüş yaşayacak. 

En hareketli pazar Asya
Asya, dünyada en hızlı büyüyen pazar niteliğini taşıyor. Dünyada her 4 telefondan biri Asya pazarlarında satılıyor. Gartner, 2009 bunun her üç telefonun 1’i oranına çıkacağını öne sürüyor.

Türkiye’de mobil iletişim pazarının büyüme potansiyeli hala çok yüksek. Son nüfus sayımı verilerine göre 14 yaş altı nüfusun toplam nüfus içinde yüzde 26 payı var ve bu kitle cep telefonu pazarı için büyük bir potansiye oluşturuyor. 

Ayrıca verilere göre yaş ortalamasının 28 olması mobil pazar için çok önemli bir pazar.

3G (Üçüncü nesil teknoloji) ‘nin hayatımıza girmesiyle birlikte cep telefonu piyasasında bir canlanma yaşanabilir.

3 milyon olan 3G uyumlu cep telefonu sayısının 3 yıl içinde en az 10 milyona çıkacağı beklentisi, cep telefonu piyasasını hareketlendirmesi bekleniyor.

Türkiye’de 2009 yılında 4 milyon adet 3G uyumlu cep telefonunun satılacağı tahmin ediliyor.

2009 yılında cep telefonu pazarında yüzde 10-15 arasında bir daralma bekleniyor. Cep telefonu satışlarından 2007 yılında 1.8 milyar dolar olurken, 2008′de 1,5 milyar dolara geriledi.

Şirketlerin satış rakamları ve pazar payları

En büyük beş telefon üreticisinin performansları ise geleceğe ışık tutuyor.

NOKIA – En yakın 3 rakibinin toplam satışından daha fazla satış gerçekleştiren şirket pazardaki lider konumunu sürdürdü. Ancak buna rağmen şirketin açıkladığı gelir ve kar rakamları aşağıda kaldı. Rakipleriyle agresif fiyat rekabetine girmeme kararı alan Nokia’nın önümüzdeki dönemde E71, N95 ve yeni duyurduğu 5800 XpressMusic modelleriyle ilgi çekmeye çalışacak.

SAMSUNG – Koreli şirket tarihinde ilk defa 50 milyon satış adedini geçti. Ürün yelpazesinde de başarıya ulaşan Koreli üreticinin dokunmatik ekranlı Instinct modeli ve giriş seviyesi ürünleri C260 ile B130 pazarda kabul buldu. Bu dönemde agresif bir fiyat stratejisi izleyen, gelişmekte olan pazarlarda yürüttüğü pazarlama kampanyaları ile dikkat çeken Samsung’un başarısı büyük ölçüde bu stratejilere bağlı.

SONY ERICSSON –Sony ve Ericsson ortaklığı ile kurulan şirket tarihi boyunca yakaladığı en büyük başarıya imza atarak pazarda üçüncü konuma yükseldi. Şirketin bu dönemde duyurduğu merakla beklenen ürünü XPeria X1 ve Kuzey Amerika’da pazara sunduğu ilk 3G telefon TM506’nın etkisi ise henüz satışlarına yansımış değil. 2009’un ilk yarısında Sony Ericsson’un performansına bu modellerin oldukça büyük bir katkı sağlayacağı da kesin.

MOTOROLA –Bu yaz başında Qualcomm’dan Sanjay Jha’yı cep telefonu bölümünün başına atayan Motorola geleceğe yönelik olumlu adımlar atmaya çalışıyor. Ancak şirket henüz yapılanmasını tamamlayamadığı için satışları dibe doğru inmeyi sürdürüyor. Ancak önümüzdeki dönem için duyurduğu birbirinden yeni modeller Krave ZN3, Rapture VU30, AURA ve birbirinden değişik ROKR’lar tüketici talebinin sürekli olarak arttığı multimedya özellikli ve dokunmatik ekranlı Pazar segmentini adresliyor.

LG ELECTRONICS - Bu çeyrekte beşinciliğe düşen LG özellikle gelişmekte olan kritik pazarlarda kan kaybetti. Avrupa’da da ekonomik kriz yüzünden satışları pek iyi gitmedi. Buna rağmen şirketin mesajlaşma, dokunmatik ekran ve müzik telefonları satışları cirosunu önemli katkı sağladı. Şirketin Secret ve Viewty modellerinin yanı sıra yeni sunduğu Decoy ve Dare modellerindeki satışları ileriye yönelik umut veriyor.İlk yorumu yazan siz olun.

Yorum yaz

İş kurmak.net © Copyright 2012 - Tüm hakları saklıdır. Gizlilik Sözleşmesi / Sitemap / İletişim -