Ana Sayfa » Gündem » 3 ŞEKER FABRİKASINA OPERASYON

3 ŞEKER FABRİKASINA OPERASYON

30 Kasım 2010

Türkiye genelinde şeker fabrikalarında mali yönden usulsüzlük raporu iddiasıyla 30 kişi gözaltına alındı.

Ankara özel yetkili Cumhuriyet Savcısının yürüttüğü operasyon sonucu Türkiye genelinde şeker fabrikalarında mali yönden usulsüzlük raporu iddiasıyla 30 kişi gözaltına alındı. Operasyan kapsamında Kayseri’de de bu sabahtan itibaren 15 Şeker Fabrikası çalışanı Mali polis tarafından gözaltına alındı. Bu arada, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Ali Ozışık‘ın da İstanbul’da gözaltına alındığı bildirildi.

3 ŞEKER FABRİKASINA OPERASYON
Ankara Özel yetkili Cumhuriyet Savcılığı’nın çeşitli ihbarlar üzerine şeker fabrikalarında mali yönden usülsüzlük ve yolsuzluk yapıldığı yolundaki şikayetler üzerine aralarında Kayseri’nin de bulunduğu 3 şeker fabrikasında bu sabah eş zamanlı operasyon yapıldı. Kayseri Şeker Fabrikası ve Pancar Kooperatifi Bakanı Vedat Ali Öşızık İstanbul’da, 14 fabrika çalışanı da Kayseri’de gözaltına alınırırken, farkadaki evraklara da el konuldu. Bir emniyet yetkilisi, ”Türkiye genelinde eş zamanlı yapılan operasyon sonucu şuanda Kayseri’de 15 gözaltı bulunmaktadır. Ankara özel yetkili cumhuriyt savcısının talimatıyla yürütülen soruşturma kapsamında gözaltı sayısı artabilir. Burada gözaltına alınanlara işlemleri bittikten sonra Ankara’ya göndereceğiz” dedi. Kayseri Emniyet Müdürü Cuma Ali Aydrın da eparasyonu doğrulayıp, “Ankara’dan gelen emir ve talimat doğrultusunda soruşturma yürütülüyor. Şuanda 15 kişi gözaltında ” demekle yetindi.

80 bin çiftçinin alın teriyle saltanat

Kayseri Şeker’in kooperatif başkanının lüks hayatı

80 bin çiftçinin ortak olduğu Kayseri Şeker’i yöneten Kooperatif Başkanı Vedat Ali Özışık’ın göreve geldiği 2003 yılından bu yana jet sosyeteyi kıskandıracak lüks içinde yaşadığı ortaya çıktı.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin Kayseri Şeker Fabrikası ile ilgili 300 sayfayı bulan raporuna fabrika yöneticilerinin tatlı hayatı da yansıdı. Böylece yaşanan savurganlık ve şatafat daha net şekilde ortaya çıktı. Şahsına ait lüks otomobillerin yanı sıra şirkete de üst gruba hitap eden onlarca makam aracı aldıran şirket yöneticilerinin yıl içerisinde birçok kez yurt dışı seyahatlere gittiği ve buralarda yaptığı alışverişleri dahi şirkete fatura ettirdiği tespit edildi. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin raporlarına da giren ‘şeker gibi hayat’ın şirkete yıllık faturası milyonlarca euroyu buluyor. Maaşı 2 bin TL civarında olan Özışık’ın yılda iki kez gittiği ve bir hafta süren Dubai gezisinin faturası da 70 bin euro olarak kayıtlara geçmiş. Şirketin yıllık otel harcamaları ise 10 milyon TL’yi buluyor.

YALIYI LOJMAN YAPTI
Kayseri Şeker Fabrikası yöneticilerinin lüks hayatının son örneklerinden biri de Mimar Ahmet Vefik Alp’e ait Sarıyer’deki Boğaz’a nazır yalıyı şirkete aldırarak lojman olarak kullanmaları. Çoğu zaman boş duran yalıda birçok personel hazır bulunduruluyor. Yalının kapısının önünde de Kayseri Şeker Fabrikası’nın makam araçlarından biri olan S 500 Mercedes marka otomobil bulunuyor. Kayseri Şeker Fabrikası’nın yöneticileri söz konusu yalıyı satın almadıklarını, sadece kiraladıklarını ifade ediyorlar ancak yıllık kiralama bedeli hakkında herhangi bir açıklama yapılmıyor.

Şeker fabrikasına operasyon

2 milyon euroluk makam filosu!
Kayseri Şeker’deki lüks ve şatafat kendini şirket araçlarında da gösteriyor. Neredeyse piyasaya yeni sürülen üst segmentteki araçların birçoğunu Kayseri Şeker Fabrikası’nın Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Ali Özışık’ın ve yakınlarının altında görmek mümkün. İşte değeri 2 milyon euroyu (4 milyon TL) bulan ve birçoğu zırhlı olan araçların listesi : BMW X6, Range Rover Jeep, Mercedes C 180, Ferrari GTB F1, Hyundai Tucson Jeep , Mercedes B 150, Audi Q7 Jeep, BMW 5.20, Nissan Navara, Volkswagen Jetta, Mazda 2, Mercedes E 270.

Şirkete 200 milyon TL ceza kesilmiş
Yılda 350 bin ton şeker satan ve 600 milyon TL ciro yapan Kayseri Şeker Fabrikası’nın yöneticileri tatlı kârın kurbanı olarak şirketin defalarca para cezası almasına sebep olmuş. Şirkete sadece kaçak şeker satışı nedeniyle 2005′te 58 milyon TL, 2009′da 32.4 milyon TL ve bu yıl da 27 milyon TL idari para cezası kesilmiş.

Sabahİlk yorumu yazan siz olun.

Yorum yaz

İş kurmak.net © Copyright 2012 - Tüm hakları saklıdır. Gizlilik Sözleşmesi / Sitemap / İletişim -