3D Secure, Bankalararası Kart Merkezinin (BKM) sayfasında yer alan açıklamaya göre, “İnternet üzerinden kredi kartı ve de banka kartı ile gerçekleştirilen alışveriş işlemlerinin güvenlik düzeyinin arttırılması amacı ile geliştirilmiş özel bir sistemdir. Visa ve MasterCard’ın geliştirdiği “güvenli internet alışverişi” çözümleri ile hem kart sahipleri hem de üye iş yerleri sahtekarlık ve dolandırıcılık girişimlerine karşı güvence altına alınmıştır.” İnsanların hayatını kolaylaştırmak için atılmış önemli bir adım.

Pratikte 3D Secure, sizin e-ticaret işlemlerinizde kredi kartı ödemenizi gerçekleştirdiğiniz sayfada online işlemler için geçerli olan şifrenizi girmenizdir. Çevrimdışı hayatta Chip&Pin’i kullanıyorsanız, bu şifreyi de çevrimiçi kullanacaksınız. Hayata bir şifre daha eklendi, bu da güzel.

Peki 3d secure şifresini nasıl alacağız?

Öncelikle, kredi kartınızı almış olduğunuz bankanın bu sisteme geçmiş olması gerekli eğer geçtiyse internet sitesinden süreçleri geçtikten sonra bu şifreyi belirleyebiliyorsunuz. Bankanın sistesinin yanı sıra 3D Secure ödeme sistemini kullanan internet mağazasından da elektronik ticaret süreci devam ederken belirleyebiliyorsunuz.

Uzun süredir bu şifre belirleme “pop-up” yani yeni açılan bir pencerecikte yapılıyordu. Artık “i-frame” teknolojisiyle, ilgili sitenin içinden çağrılan sayfayla yapılıyor. İki sistem de müşterilerin korkmasına ve alışveriş yaptıkları mağazanın bu bilgileri hangi amaçla istediğini bilmemesine sebep oldu. İşin arkasında çalışan ACS, MPI sağlayıcıları, SSL güvenlikleri müşteri kolaylıkları algılayamıyor. Bırakın algılamayı, bu karışık teknolojik sistemleri hiçbir zaman bilmek istemeyecek.

Alışverişlerinizde sorun yaşamamak için bankanız tarafından da tavsiye edildiği şekilde 3D Secure kullanmalısınız. Günümüzde 3D secure teknolojisinde aynı zamanda bankalar tarafından sağlanan özel mobil uygulamalar da tercih edilebilmektedir. Bu iki yöntem sizi her türlü dolandırıcılığa karşı korumak için önemli adımlardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here