Acun Ilıcalı nasıl medya patronu oldu?

Gündem 14 Kasım 2013 Yorum yaz

Muhabirlikten medya patronluğuna… TV8’e talip olan Acun Ilıcalı, ‘Mehmet Nazif Günal’la anlaştık. Satın alma süreci başladı’ dedi. Kulislerde, Ilıcalı’nın Günal’a 70 milyon dolar ödeyeceği iddia ediliyor.

TELEVİZYON dünyası, bu satışı konuşuyor. Uzun süredir TV8’i almak istediği dillendirilen Acun Ilıcalı, ilk açıklamayı sosyal medya üzerinden yaptı. Ilıcalı, “Sayın Mehmet Nazif Günal’la anlaştık. Satın alma süreci başladı” diye bir tweet attı. 16 yıl önce muhabir olarak ekrana adım atan televizyonun dâhi çocuğunun, 70 milyon dolar ödeyeceği iddia edildi. Ilıcalı’nın yapımcısı ve sunucusu olduğu reyting rekortmeni Survivor Ünlüler-Gönüllüler, Yetenek Sizsiniz ve O Ses Türkiye gibi yarışmalar da önümüzdeki sezon STAR TV’den TV8’e transfer olacak.

ZİRVEYE ‘FİRAR’IN ÖYKÜSÜ

TAM 18 yıl önce… Bağdat Caddesi’nde kot pantolon satan 26 yaşındaki genç, dükkânının kepengini bir daha açmamak üzere indirir; iflas etmiştir çünkü. 1990’da anne-babasını trafik canavarına kurban veren, girdiği depresyon sonrası eşinden boşanan, motosikletiyle yaptığı kazada arkadaşını kaybeden Kadıköy Anadolu Lisesi mezunu genç adamın talihi ticarette de yaver gitmemiştir. Bir arkadaşı vasıtasıyla dönemin spor spikerlerinden İlker Yasin’le tanışır. SHOW TV’nin spor müdürü olan Yasin, bu genci. 200 milyon lira maaşla (1 ekmek=9 bin lira) Beşiktaş muhabiri yapar. Yaptığı röportajlarla kısa sürede ekranın popüler isimlerinden olan bu muhabirin ismi Acun Ilıcalı’dır.

DÖRT YILDA 105 ÜLKE GEZDİ

Ekranda daha bir yılını doldurmadan, Şansal Büyüka’nın yapımcısı olduğu Televole’ye, aldığının 7 katına transfer olur. Dünyayı gezecek, programın için de Acun Firar’da adıyla kendine ait bir bölüm sunacaktır. Kısa sürede o kadar popüler olur ki, aynı adla tek başına bir program olarak yayınlanmaya başlar. Dört yılda 105 ülke gezen Acun’un programına dev firmalar sponsor olur, Sony Music tarafından VCD’leri yayımlanır. 2005’te Acun Medya’yı kurar; Fear Factor, Survivor, Var mısın Yok musun, Devler Ligi, Yetenek Sizsiniz, Yok Böyle Dans, O Ses Türkiye gibi yarışmalara imza atar. 500 bin lira ödüllü Var mısın Yok musun’da Paris Hilton, Christina Aguilera, 50 Cent, Adriana Lima, Alessandra Ambrosio gibi dünyaca ünlü yıldızlara kutu açtırır.

2012’NİN VERGİ REKORTMENİ

İddialara göre alacağı 47 milyon liraya ulaşan Acun Ilıcalı, 2012’in temmuz ayında 16 yıldır çalıştığı SHOW TV’den ayrılarak, STAR TV’yle anlaşır. Geçen yıl 4.6 milyon lirayla vergi rekortmeni sanatçılar listesinde zirveye oturur. Muhabirlikten medya patronluğuna yükselen Ilıcalı; “Ferrari almışsınız” diyerek mikrofon uzatan muhabirlere cevap verirken hâlâ mahçuptur; geçmişte o mikrofonu kendisinin tuttuğunu unutmadığı için.