Ana Sayfa » Kimdir? » Akın İpek kimdir?

Akın İpek kimdir?

01 Aralık 2009

Akın İpek 1963 doğumlu… Ankara TED mezunu, ardından İngiltere’de ekonomi okudu… Babasından miras olan davetiyecilikle başladığı işini medyayla devam ettirdi. Daha sonra 20 milyon dolarını peşin ödeyerek 45 milyon dolara Bergama’daki ‘Ovacik Madeni’ni aldı.

Yurtiçinde davetiye pazarının yüzde 90′ını elinde tutuyor. İngiltere posta idaresine yılda 40 milyon kart sattışı yapıyor. Avrupa ve ABD dışında, Suudi Arabistan’da sekiz irtibat bürosu var.

Kim bu Akın İpek?

Koza Davetiye, Bugün Gazetesi ve Bergama altın madeninin sahibi Akın İpek, iş hayatı ile ilgili ilk kez konuştu. 2003 yılından sonraki yükselişinin AKP’yi desteklemesi ile ilgisi olmadığının altını çizen İpek, istikrarın destekçisi olduğunu belirtti. İpek, Bergama altın madenindeki sorunu 6 ayda çözdüğünü söyleyip “Sorun yabancı şirketteydi. Bölgeye Afrika muamelesi yapmışlar ve herkesi karşılarına almışlar” dedi

2003 yılına kadar Koza Davetiye olarak bilinen şirket şimdi bambaşka bir yerde. AKP’nin iktidar hikayesi başladığında, sizin de yükseliş hikayeniz mi başlıyor? 

Hemen söyleyeyim, AK Parti’yle bugüne kadar organik hiçbir ilişkimiz olmadı. Ben Başbakan’ı hayatımda 2 defa gördüm. Abdullah Gül’ü 1 defa gördüm. Deniz Baykal’ı da 1 defa gördüm. Parti binalarının hiçbirinin içine girmedim, bilmiyorum. Meclis’i de bilmem. Benim bugüne kadar hiçbir partiyle bir bağlantım olmadı. Şu ana kadar devletten aldığım tek bir iş, tek bir ihale yoktur. 4 yıl İngiltere’de okudum. Babam öldü. Bankalara borçlar var. Bir kısmını kapattık. Ardından bu şirketi halka açalım, dedik. Bizim borcumuz var ama bu şirket kâr eden bir şirket diyelim, 2003’de halka açtık. Borcumuzu kapattık. Ondan sonra şirketin durumu düzeldi. Sonra öyle bir noktaya geldik ki buradan Kayseri’ye gönderir gibi Teksas’a davetiye gönderiyoruz. Başarılı olduk.

İstikrarı destekliyorum

AKP’yle organik ilişkiniz yok ama AKP’yi destekliyor musunuz?

Ben siyasi istikrarı destekliyorum. Ben çalışarak para kazanan bir insanım. Bu ülkede benim bir gecede tüm borçlarım 2 katına çıktı. Varlığım yarı yarıya düştü. Şimdi AK Parti, sevin ya da sevmeyin bu işi geçmiş iktidarlardan daha iyi yapmadı mı? Elimi vicdanıma koyuyorum. Yine söylüyorum, AK Parti’yle hiçbir ilişkim yok. Ama ben istikrarı destekliyorum.

Davetiyecilikten madenciliğe geçiş nasıl oldu?

Bir gün ben İstanbul’a gidiyorum. Telefonum çaldı. Bizim mali müşavirimiz aradı. Aynı zamanda Sabahattin Bey’in (Yıldız) de mali müşaviriymiş. Beni ihalenin kapısından arıyor. ‘Biz, Eti Gümüş ihalesine giriyoruz. Bu çok kârlı bir iş. Bizim bir desteğe ihtiyacımız var. Sizi mutlaka ortak almak istiyoruz’ dedi. Bir kaç kez konuştuk. O gün beni en son aradığında ‘41.2 milyon dolara aldık. Hayırlı olsun’ dedi. Ben böyle bir parayı hiç görmemiştim. Bu paranın yarısı peşin ödenecek. Kalanı vadeyle. Ama yarısının peşin ödenmesi için bankadan kredi kullanılacak. 20 milyon doların yarısını kredi kullansa bile, bu 10 milyon doları kim kredi verecek? Biz tüm varımızı yoğumuzu ortaya koyduk. Biraz nakit de koyduk. Ucu ucuna birleştirdik ve orayı aldık.

Ardından gelen Bergama Altın madeninde yabancı şirketin aşamadığı sorunları 6 ayda nasıl aştınız? 

O tarihte Bergama’daki maden kapatıldı. Kapatıldığına göre Eurogold- Newmont buradan çıkacak. İnceledim. Hukuk ve çevre konularında tez yazdım diyebilirim. Buranın açılacağını anladım. Newmont burayı satmak için başka bir şirketle anlaşmıştı. Ama maden kapatıldığı için bu adamlar sözlerini yerine getirip, parayı ödemiyorlar. Biz o sırada Eti Gümüş’ten ayrıldık. Hisse değerimizi alır almaz, Newmont’u aradım. Bana, ’niyetiniz ciddiyse 2 milyon doları hesaba yatırın, konuşalım’ dediler. Elimdeki tek para buydu, gönderdim. İyi bir anlaşma yaptık.

Sonra tüm köydeki vatandaşları, komşularımızı topladık. 2 bin kişinin yaşadığı bir yeriz. Onlara gerçeği anlattım. Bu orada yaratılan büyük direnişi kırdı.

Anlattığınız gerçek neydi? 

Burada hiçbir şekilde insan sağlığı ve çevre sorunu olmayacak. Ben şunu söyledim: 3 yıl inceleme yapıldı. Bununla ilgili raporlar yazan, mesleğinin zirvesindeki onlarca hocaya, inanmadıkları herhangi bir şeye tek bir imza koydurabilir misiniz? TÜBİTAK’ın raporu var. Yabancılar ilk geldiklerinde, bölge insanını incitmişler. Afrika gibi görmüşler. Belediye Başkanı bir şey söylediği zaman dikkate almamışlar.

Ama şimdi bizim köylülerimizle aramız çok iyi. Azami derecede iyi.

Altını halen siyanürle mi çıkarıyorsunuz?

Siyanür, Türkiye’de kullanılan 4 bin kimyasaldan bir tanesi. Türkiye’de her yıl 360 bin ton siyanür tüketiliyor. Bizim kullandığımız yılda 100 ton. Üstelik biz kullandıktan sonra, kontrolsüz şekilde bırakmıyor, siyanürü tekrar bileşenlerine ayırıyoruz. Bu madde günlük hayatımızın içinde aklınıza gelen heryerde kullanılıyor. Fotoğraftan, ilaç sanayine kadar… Kuyumcular altını nasıl işliyor? Herkes ithal ediyor. Bakın bizim hava, su, toz vb. günlük ölçümlerimiz var. Bizim tesisimizin çevresinde ölçülen oranlar, devletin izin verdiği normal miktarından bile kat kat daha az. Atık barajında işlemden geçiriyoruz. Temizlenmiş suyla, bir göl yarattık. Bu gölde çiçekler, çimler, nilüferler var. Balıklar yaşıyor. Kuşlar geliyor. O gölde girip yüzdük. Biz madenimizi kamuya da açtık. Herkes gelsin görsün diye. Okul gezileri yapılıyor. Son 10 ay içinde 4 bin kişi gezmiş tesisimizi. Vatandaşları, turistleri gezdiriyoruz . İnsanlar merak ediyorlar, altın madenini. Resim çektiriyorlar. Altınların içinde.

Şimdi siz soruyorsunuz, neden bu kadar ısrar ettiniz diye. Geçtiğimiz yıllarda Newmont’un patronu Türkiye’ye geldi. Benimle görüşmek istedi. Yani bu şirket öyle bir şirket ki milyar dolarlık kârları var. Başkanı kendine jet almış, kendine özel Ferrari sipariş ediyor. İnsanın çok parası olunca böyle oluyor herhalde. Bana dedi ki: ‘Hiçbir işle insan, bir günde dünyanın en zengini olamaz. Ama diyelim Afrika’da bir yerde bir sondaj yapıyorsun. O sondaj bir saat içinde seni dünyanın en zengini yapabilir’. Altın madenciliği işte böyle bir iş.

Fethullah Gülen radikal islamın önünde engeldir

İddia edildiği gibi Fethullah Gülen’in 2 numaralı adamı mısınız? 

Bakın ben doğru bildiğimi hep söyledim, şimdi de söylemeye devam edeceğim. Ben Fethullah Gülen Hocaefendi’yi yıllar öncesinden tanırım. Benim bildiğim Fethullah Gülen Hocaefendi devletine, milletine, ülkesine bütün kalbiyle bağlı, bayrağına aşık bir insandır. Yurtdışındaki okullarda hep genç hanımlar, genç adamlar memleket aşkıyla hizmet etmeye çalışıyorlar. Oradaki çocukların hepsi Türkiye sevgisiyle yetişiyor. Bunu inkar edebilir miyiz? Şimdi Fethullah Gülen Hocaefendiyi benim tanıdığım yıllar. Bildiğim gördüğüm bu güzel faaliyetleri tabii ki destekliyorum. Hayatını kıvrıla kıvrıla yaşayan biri değilim. Evet Fethullah Gülen Hocaefendi doğrusunu söylüyor.

Ne zaman tanıştınız?

Babam ölmeden önceydi. Bir arkadaşım sayesinde tanıştım. O yıllarda rahmetli Bülent Ecevit, Turgut Özal, Tansu Çiller, Mesut Yılmaz, hepsi destek veriyorlar. Demirel, üstün hizmet nişanı taktı Hocaefendi’ye. Dün, el pençe divan durup röportaj yapmaya çalışanlar, şimdi ağza almayacak şeyler söylüyorlar. Hocaefendiyle ilgili bu güne kadar eğer bir olumsuzluk vardıysa, ki hakkında davalar açıldı ve hepsinden beraat etti. O zaman ortaya bir hukuksuzluk çıkardı. Böyle birşey de yok. Hâlâ bir insanın üzerine bu kadar gidilir mi? Kendi şahsi hayatından memlekete hizmet etmek için vazgeçmiş mazlum, mahsun bir insan. Bence bu konuda büyük haksızlık yapılıyor. Benim bu okullarda, hiçbir görevim yok, ama vaktim olsaydı da seve seve gider görev yapardım. Bence Hocaefendi bu ülkedeki radikal İslamın da önündeki en büyük engellerden bir tanesidir. Hocaefendi kendini sıradan bir dindar olarak görüyor. O kendi düşüncelerini söylüyor. Bana göre doğrusunu da söylüyor.

Beni dünyadan kopmuş cübbeli biri görüyorlar

Akın İpek, ailesini anlatırken, “Ben çok şanslı biriyim. Dünyanın en güzel hanımıyla evlendim” diyerek eşinin fotoğrafını çıkardı. Fotoğraflara bakarken de, önce kendi kendine güldü, ardından anlatmaya başladı: “Geçen gün çok ilginç bir şey oldu. Biri, arkadaşıma ’Akın Bey’i yanında sarışın bir hanımla gördük’ demiş. Tanıdığım da ’yahu eşi’ diye yanıt vermiş. ’Ama sarışın ve modern bir hanımdı’ demiş öbürü. Bu insanlar bizi ne zannediyorlar ya. Benim eşim, benim hayatım bu. Ben bugüne kadar konuşmayınca herkes konuştu. Kantarın topuzu artık iyice kaçtı. İnançlı bir insanım, eşim de inançlıdır. Alkolü, yaklaşık 11 yıl önce inançlarım nedeniyle bıraktım. Ama modern bir aileyiz biz. İyi bir eğitim gördük. Ama sanki beni dünyadan kopmuş cübbeli, sakallı bir adam gibi görüyorlar.”

Medyada başarılı olurum sandım ama yanılmışım

Yükseliş öykünüzün önemli bir yerinde birden medya patronu olmaya karar veriyorsunuz? Neden? 

Medya benim çok istediğim ama planlamadığım bir şeydi. Birgün çok yakın bir arkadaşım beni İstanbul’a çağırdı. Gittim. O akşam Nazlı Hanım’la (Nazlı Ilıcak) tanıştık. Nazlı Hanım, gazeteyle ilgili, “Böyle bir şey var” dedi. Mehmet Ali Bey’le tanıştık. Turgay Ciner’le ortaklıkları vardı. Sonra 1 hafta içerisinde el sıkıştık. Ben o zaman bunu bir fırsat olarak algıladım. Ben tam gazeteyi aldığım sırada bir yerde Zafer Bey’le (Zafer Mutlu) karşılaştık. Bana ilk söylediği “Allah kolaylık versin” lafı oldu. Ben o zaman anlamamıştım. Sonra anladım. Herhalde son yıllardaki başarılardan sonra, kendinize olan güveniniz öyle bir noktaya gelince, şımarıklık oluşuyor. Ben de medyada kısa sürede çok büyük başarı elde ederim sandım. Zor olduğunu biliyordum ama bu kadar zor olduğunu tahmin edemedim.

Hayatımı törpüledi

Bir buçuk yılda hayatımı törpüledi. Birincisi okurun gazete alışkanlığını değiştirmekten daha zor birşey yok. İkincisi düşünün yıllardan beri hergün binlerce aydın entelektüel sermaye gücünü de arkasına alarak her gün bugün yeni ne yapmalıyız diye başlıyor ve sürekli çalışıyor. Denenmemiş hiçbirşey kalmamış. Gazetede bir sayfanın maliyeti 0.10 kuruş. Şimdi okuyucu Bugün’ü 15 kuruştan alıyordu. 25 kuruşa çıkardım. Orada tiraj etkilenmedi. Ama 30 kuruş yaptım işte o anda bir anda baş aşağı düştü. İşletmenin ana kuralıdır. Girdilerin maliyeti mutlaka sattığından aşağı olacak. Ama yani şimdi şaka gibi bir şey, gazeteler satıştan para kazanmıyor, reklamdan kazanıyor. Ben de reklam grubuna ulaşamıyorum. Bana reklam verecek adamın hedef kitlesi beni almıyor.

Bedavaya devam

Sonra bunu aşmak için mi gazeteyi bedava dağıtmaya başladınız? 
Bakın bu çok önemli. Avrupa’da basılan gazetelerin yüzde 45’i bedava dağıtılıyor. Çünkü gazete, reklam pazarlama aracı. Televizyonlara para ödemiyoruz. Çünkü burada işin ticari yönü okuyucuyla değil reklam verenle. Bizim AB okur grubuna ulaşmamız gerek. Biz kestirmeden gitmeye karar verdik. Girdik havaalanlarına. Pırıl pırıl gençlerden ekipler kurduk. Hedef gruba ulaşacağımız yerlerde gazetemizi dağıttık. Günde 10- 15 bin gazete dağıttık. Başlayalı 4-5 ay oldu. Dağıtım noktaları değişiyor ama uygulama devam ediyor, edecek de. Yine havaalanları ve iyi yerlerden benzin alanlar mesela. Şimdi bizim reklam gelirlerimiz geçen seneye nazaran 3 katına çıktı. Halen yeterli değil.

Bedava dağıttığınız gazete sayısını da gazetenin toplam tiraj rakamının içinde mi geçiriyorsunuz? 

110 bin civarında tiraj. Evet bu 10-15 bin adet gazete de bu toplam rakamın içinde.

Gazeteyi aldığınızda Aydın Doğan’a gittiniz mi?

Tabii ziyaret ettim Aydın Bey’i. Akıl da verdi, sektörün ipuçları, ticari olarak gazete yöneticiliği gibi konularda önerileri oldu tabii.

Nasıl bir gazete patronusunuz?

Ben gazetenin hiçbir haber toplantısına girmem. Hiçbir manşet toplantısına katılmam. Bu genel çerçeve içinde doğru haber olduğu müddetçe, kimseden korkmadan, çekinmeden habercilik yapmaları dışında hiçbir şeye karışmam. Bakın ben gazeteyi herkes gibi sabah çıkınca okurum. Tek karıştığım pazarlama bölümü.

Büyüme hedefiniz var mı? Mesela TV alacak mısınız?

Ya büyüyeceğiz, ya küçüleceğiz. Bulunduğumuz yerden memnun değiliz. Ben büyüme taraftarıyım. TV olmadan çok zor. Bir fırsat karşımıza çıkarsa elbette düşünüyoruz.

Akın İpek, Bugün gazetesini alarak adım attığı medya sektöründeki 1.5 yılını “Hayatım törpülendi” diye özetliyor. Ancak İpek, “Bulunduğumuz yerden memnun değiliz. Ya büyüyeceğiz. Ya küçüleceğiz. Ben büyüme taraftarıyım. TV olmadan zor.
Kanal almak için bir fırsat çıkarsa değerlendiririz” diyor.

Gülümhan GÜLTEN/ VATAN


Yorumlar (13)
 1. kalbinesor
  11 Ocak 2010 - 11:17

  slm siz haberleri geriden takip ediyorsunuz galıba diğer siteler satış yapıldı diyorlar

  Editör notu

  Yazının tarihine bakarsanız, yazının eski tarihli olduğunu görebilirsiniz.

 2. mehmet koçak
  15 Mayıs 2011 - 02:19

  SN:AKIN İPEK
  benim adım mehmet koçak size ulasmak ıcın cok caba sarfettım,mektup ve mail gonderdım.Ama cevap gelmedı benım okumam lazım aılemın tek ıstegını yerıne getırmek ıstıyorum borclarımdan dolayı hacettepe üniversitesını yarıda bırakmak zorunda kaldım bana bırının yardımcı olmasını ıstıyorum en buyuk ıstegım polıs olmak ama durumum yok bana bu konuda yardımcı olmanızı ıstıyorum allah yaptıgınız ve yapacagınız yardımları kabul eylesın.yardımını beklıyorum…

 3. orhan doğan
  20 Mayıs 2011 - 19:14

  Sn İPEK firma olarak enerji sektöründe olmayı düşünürseniz rüzgar ve hidrojen ile elektrik üretim projelerimiz var değerlendirmek isterseniz mail adresimi yazdım

 4. Hüseyin demir
  09 Kasım 2011 - 14:33

  SN:AKIN İPEK
  Benim ailemizin
  maddi imkanı yok bu konuda bana Yardımcı olmanızıı istıyorum

 5. tugrul vural
  09 Ocak 2012 - 14:10

  akın abi işimiz ne zaman başlıyor ben bekliyorum 3 aydan beri evlendim durumum iyi degil slmlar tugrul çavuş

 6. Rıza ARSLANLI
  20 Şubat 2012 - 21:51

  Akın bey Posta caddesindeki Koza davetiyelerinde Siz,Ben Murat Demirel,Ahmet Demir ve Settar Önder ile beraber çalışmıştım.Ben daha sonra 1985 yılında İtfaiyeci olarak göreve başladım.Defalarca size ulaşmaya çalıştım telefon,yerinize gelerek ve Melek abla ile size selam gönderdim.Görüşmek nasip olmadı.Şu an Esat İtfaiye Grup Amiri olarak görev yapıyorum.Sizin ekmeğinizi çok yedim helalleşmek istiyorum ama size ulaşamadım.Beni görünce mutlaka hatırlarsınız Kardeşimin düğününe gelmiştiniz Kırıkkaleye beni mutlaka tanırsınız görüşmek istiyorum saygılar sunarken ilgi ve alakanızı bekliyorum selamlar

 7. AKIN İPEK
  09 Nisan 2012 - 15:56

  SN:AKın bey merhaba yeni bir iş kuruyorum kendi imkanlarımla sizin fikirlerinize ihtiyacım var sizinle görüşmek istiyorum şimdikten teşekkür ederim saygılarla.

 8. ersoy aydemir
  26 Nisan 2012 - 13:12

  sn akın ipek yukrı dikmen mahallesinde 27 yıllık gecekondu sahibim evini 700 cevik kuvvet polis ve belediye ekiplerince zorla kaba kuvvetle bir ailenin evini yıktınız içerde aile olduğunu bilerek kapıyı kırarak zorla biber gazı atarak yıktınız eşyaları kırıp döktünüz içerde 74 yaşında yaşlı bir anne yetim kalmış 12 yaşında bir torun olduğu halde bunu yaptınız sizde vicdan varmı merhamet varmı allah korkusu varmı soruyorum vicdanı olan bunu düşmanına yapmaz ama siz ve melih gökçek bunu yaptınız bütün bunların sorumlusu sizsiniz biz sizden ne istedik bunu bize yaptınız santiye şafiniz hsaan beye söyledik evimize karşılık ev istedik vemediniz sadaka verir gibi 10 bin lira verip bir ailenin tek varlığı olan evini elinden aldınız soksağa attınız o aile sokakta yaşıyor coçuk okula gitmiyor korku içinde yaşıyor siz dönüp arkanıza baktınızmı geride bıraktıığınız aile ye bakmadınız siz bunun hesabını allaha sonra o aileye ve kamoyuna vericeksiniz eden bulur kalmaz yanına yetimin betduası tutar siz yetim hakkı ve kul hakkı yediniz dilrim rabbimden bize yaşattığın acıları gözyaşlarını rabbimde sizin gibi vicdanı olmayanlardan çıkarır ilşalallah evi yıkılan aileye bir ev borclusunuz bu yanlıştan dönersiniz o ailye kamoyuna özür borçlusunuz sizi ve melih gökçeği allah affetmesin aile sze hakkını heal etmiyo ersoy aydemir tel 05367723889

 9. BEHLUL CIFTCI
  17 Haziran 2012 - 23:59

  sayın akın bey ağrı ilin dıyadın ilcesının mollakara halkındayım ağrı valılığınde yaptığınız toplantıda bızlerı yanı mollakara halkı olarak cok kırdınız ve hor gurdunuz halbukı bu ınsanlar sızınle tanısmak ıcın ta ıstanbuldan gelmıslerdı demekı bu ınsanları ınsan saymadınız ezıp gectınız hepsının kalplerını kırdınız valıbeyede cok tesekkur ederız baya bızlerı kelımelerıyle tokatladı ve bızlerı bılmemkı sıze karsı nasıl anlatıysada onuda bılemem cunku sıze demıstıkı sız mollakara halkıyla gurusmeyın ısı bana bırakın demıstır konusmasında aynı manayı cıkardım bu ınsanların gururu ve kalbını kırdınız her zaman ulkeler kılıc ıle alınır adalet ıle korunur bunu da guremedık ve dıyadın kaymakamlıgına hedıye etıgınız .2. adet munubusude buyuk yankılarınıda gurduk kusura bakmayın bılgısayarın russ malı oldugu ıcın bazı kelımelerı yokyur bu sebeple kelımelerın bazılarınoksandır saygılarımla ınsallah bu mesajımıda okur sıneyı mıllete dunersınız behlul cıftcı 05367255654

 10. zühtü
  05 Eylül 2012 - 10:08

  sayın akın bey.
  ben bir iş kurmak istiyorum . bana biraz büyük baş biraz küçük baş hayvan lazım . bide 1sene yetebilecek saman istiyorum beni dikkate alıp dönerseniz sevinirim

 11. orhan kemal
  17 Haziran 2013 - 14:22

  bende bir şehir kurmak istiyorum biraz kum biraz tuğla birazda bide 1 senede bitsin istiyorum.

 12. 05 Temmuz 2013 - 18:31

  akin ipekle gorusmek istiyorum beni gorusturmuyorlar ida ins parami vermiyor akin beyin haberi yok bu olaydan

 13. kenan şahin
  04 Kasım 2013 - 17:28

  ben de ipekenin 20 tl olmasını istiyorum

Yorum yaz

İş kurmak.net © Copyright 2012 - Tüm hakları saklıdır. Gizlilik Sözleşmesi / Sitemap / İletişim -