Ana Sayfa » Altın fiyatları » Altın fiyatları neden düşer veya yükselir?

Altın fiyatları neden düşer veya yükselir?

30 Kasım 2009

Altın fiyatlarının inmesinde ve çıkmasında dünyadaki sisteme olan güven duygusu önemli rol oynar. İnsanlar, uygulanan sisteme güveniyorsa, o zaman altından kaçarak başka yatırım araçlarına yönelir.

Altın, genellikle belli bir çizgide gerçek değerini muhafaza edebilen bir değerdir; ama spekülasyona da son derece açıktır. Sistem sağlıklı yürümüyorsa örneğin; savaş gibi olağanüstü durumlarda hemen altına yöneliş başlar. Altın fiyatlarının inişe geçmesinin bir diğer nedeni olarak yeni maden yataklarının bulunması gösterilebilir.

Altın talebi de etkili. Talep çok arz düşükse fiyat yükselir. Güvenli liman faiz, ortalık güllük gülistanlıksa yatırımcılar altından kaçar. Petrol ile altın arasında çok yakın bir ilişki var. Altın, dolar ve petrolün ipleri ABD’nin elindedir. Bizim gibi ülkelerde de düşük kur, yüksek faiz modelini uygulattırıyorlar. Kurlar düşük olunca ithal mallar geliyor ve Türkiye, ithal cenneti oluyor. Böylece hem maldan kazanıyorlar hem de yüksek faiz dolayısıyla dolardan kazanıyor. Bütün olay; “paranın yönünü izle, gerçeğe uzan”. Bizim gibi ülkelerde de paranın yönünü izlememek için ne gerekiyorsa yapılır. Çünkü ekonomi kayıt dışıdır. Kimin eli kimin cebinde bilemezsin. Pazardaki altın fiyatlarında arz ve talep birbirini karşılıyor. Düşüş yok bence. Düşüş neye göre, yani dolara göre mi, altının kendi içindeki klasmana göre mi… Faizler yükseldikçe altın fiyatları düşecek. Altın fiyatlarını tutamamak huzursuzluk halidir, savaş halidir. Savaş halinde kontrol yoktur.Yorumlar (3)
 1. damla
  19 Ağustos 2011 - 02:42

  altının fiyatının yükselmesinin sebeplerinden birininde (supply)arzın (demand) talebi karşılayamamasından olduğunu söylediğimde dayım gülmüştü. (çok bilir yaa) şöyle bir sorum olacaktı mesela Türkiye de toplumun altın fiyatlarının çok artacağı yönünde bir endişesi olması durumunda altına rağbet çok olursa bu altın fiyatlarının artışını etkiler mi? Yoksa tamamen ABD bağlı… petrol, poltika, dolar vs.. ilişkili mi? Ayrıca ABD haberlerinden izlediğim kadarıyla 2015′e kadar altında yaklaşık %20lik bir artış bekleniyor

 2. selçuk
  13 Kasım 2011 - 00:36

  bence altın tüm dünyadaki spekülatif değişimlere bağlı olarak hareketlenmekte ve uzun bir müddet de artışını beklemekteyim. en güzel mevcut örneği amerika olduğu gibi dünya dengeleri de buna bağlı kurulmuştur. kasım 1 den kasım 11′e kadar altında %4 lük artış’a bağlı olarak dünya gidişatı bu tür küçük artçı krizlenme ile devam ederse kasım 30 itibariyle gramının 110 TL civarlarında seyredeceğini göreceğiz ama bu sadece tahmin…

 3. Abdullah
  04 Mayıs 2012 - 11:13

  altın şu an çok inmiş durumda zararda olanlar sabırla beklemeli.-her inişin bir çıkışı vardır-.

Yorum yaz

İş kurmak.net © Copyright 2012 - Tüm hakları saklıdır. Gizlilik Sözleşmesi / Sitemap / İletişim -