Ana Sayfa » Gündem » Altın sağlam bir yatırım aracı mı?

Altın sağlam bir yatırım aracı mı?

24 Ocak 2010

Thumbnail previewYatırımcılar yüzyıllardır, sıkıntı zamanlarında altına yöneldi. Yaşanan son krizde de bu durumun değişmediği görüldü. Ancak son dönemde altına hücumun arkasındaki neden korkudan ziyade açgözlülük olabilir.

ABD’nin tanınmış finans dergilerinden Money’de yayımlanan bir haber analizde, altının ons fiyatının geçtiğimiz yılın sonlarında rekor seviyelere çıktığı belirtildi.

Altına olan ilginin finans piyasalardaki riskten kaçmaktan çok açgözlülükle bağlantılı olmaya başladığına dikkat çekilen analizde, ABD’de borsa yatırım fonlarının portföylerinin büyük bir kısmını altına yönelttikleri belirtildi.

Finansal risk korkusu ve açgözlülük kısa vadede altının fiyatını yükseltmeye devam edebilir ancak uzun vadede altın bir yatırım aracı olarak popülerliğini kaybedecek gibi görünüyor.

GÜVEN YANILGISI
ABD’li yatırımcılar enflasyonun yaklaşmakta olduğu korkusuyla, altına yatırım yapmanın, hisse ve devlet tahvillerinden daha güvenilir olduğunu düşünüyor.

Haber analizde ise kısa vadede ABD’de enflasyonun yükselmesinin beklenmediğine dikkat çekildi.

Enflasyon genelde resesyon sürecinde darbe alan hükümetlerin harcamalarını artırmasıyla ortaya çıkacağını savunan ekonomistler, geçen iki yılda tarihinin en derin resesyonlarından birini yaşayan ABD hükümetinin enflasyon yaratacak ölçüde harcamaya yapmaya cesaret edemeyeceğini belirtti.
Yazıda yorumlarına yer verilen yatırım danışmanlığı şirketi U.S Global Investors’ın CEO’su Frank Holmes, “Enflasyon için hükümetin gayrimenkul krizi sırasında kaybettiği trilyonlarca doların telafi edecek kadar harcama yapması gerekiyor. Şu anda öyle bir olasılık yok” yorumunu yaptı.

ALTIN SAĞLAM BİR YATIRIM ARACI MI?

Altına hücumun diğer bir nedeni de, hisselerin aksine daha gerçek ve somut bir yatırım aracı olduğu inancı. Ancak ekonomik veriler göz önüne alındığında, altının son ralliye kadar çeyrek yüzyıldır değer kaybettiği görülüyor.

Haber analizde, gayrimenkul balonunda, konutların da sağlam ve gerçek yatırım araçları olarak görüldüğünde ancak spekülatif alımlarla, bütün dünyayı İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra görülen en derin resesyona soktuğuna dikkat çekildi.

Money dergisine göre, yatırımcıların altına hücum etmesinin bir diğer nedeni, değerli metalin son zamanlarda yaşadığı ralliye rağmen, değerinin tarihi standartların altında olduğu inancı. Dergi, gerçekte altının sanıldığı kadar ucuz olmadığına ve kısa vadede daha önceki değerlerin üzerine çıkmayacağını kimse garanti edemeyeceğinin altını çizdi.

Doların son zamanlardaki oynaklığı da altının değerinin artmasına neden oldu. Ancak bu hızlı ralli, son resesyondan yara almadan çıkmakla kalmayıp, kriz kazananı unvanını alan Çin’i bile endişelendiriyor.

Haber de, altının hükümetlerin rezervlerinde doları geride bırakacağı korkusunun temelsiz olduğunu belirtilirken, hükümetlerin rezervlerinde dolardan vazgeçmeyeceğine dikkat çekildi.

Örneğin Çin’in rezervlerindeki dolar oranı, altının 20 katı. Üstelik altın fiyatındaki hızlı yükseliş Çin Merkez Bankası yetkililerini tedirgin ediyor. Bankanın üst düzey yetkililerinden biri Aralık ayında yaptığı değerlendirmede, değerli metalin fiyatındaki artışın, bankanın altın alımını durdurmasına neden olabileceğini dile getirdi.

Money dergisi, akıllı yatırımcıların altına yöneldiği konusundaki yanılgının da ralliyi tetiklediğine dikkat çekerken, gerçek rakamlar göz önüne alındığında Warren Buffet ya da John Paulson gibi yıldız hedge fonu sahiplerinin değerli metale çok fazla ilgi göstermedikleri belirtti.İlk yorumu yazan siz olun.

Yorum yaz

İş kurmak.net © Copyright 2012 - Tüm hakları saklıdır. Gizlilik Sözleşmesi / Sitemap / İletişim -