Ülke olarak ithal etmediğimiz bir şey kalmadı. Şimdi de ayçiçeği tohumunun gümrük vergisi yüzde 27’den yüzde 13’e düşürüldü.

Yağ üretiminde sahip olduğu potansiyeli her geçen gün kaybederek bu sektörde sorunlar yaşayan ülkemizde şimdi de yeni bir ithalat alanı oluştu. Ayçiçeği ve ayçiçeği yağı yerli üretimin desteklenmesi için yüksek gümrük vergisine tabi olan ürünler arasında yer almaktaydı. Ancak son yapılan düzenleme ile bu ürünlerdeki gümrük vergisi oranları düşürülerek ithalatın kapısı sonuna kadar açılmış oldu. Düzenlemeye göre ayçiçeği tohumu ithalatındaki gümrük vergisi yüzde 27’den yüzde 13’e, ayçiçeği tohumu yağının gümrük vergisi ise yüzde 36’dan yüzde 23’e çekildi.

Üretici Tepki Gösterecek

Bakanlar Kurulu’nun İthalat Rejimi Kararına Ek Kararı Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararda yer alan ayçiçeği ithalatında vergi düşürülmesi konusu üreticinin tepkisini çekecek. Özellikle Trakya’da birçok ailenin geçim kaynağı olan ayçiçeği için ithalat gümrük vergisi oranlarının bu kadar düşürülmesi yerli üreticinin zor duruma düşmesine neden olabilir.

1 Ağustos’a Kadar Bu Rakamlar Geçerli

Yayınlanan kararda dikkat çeken nokta ise gümrük vergisi oranlarının düşürülmesinin sadece 1 ağustosa kadar geçerli olması. Bu kısa sürede yeni ürün getirmek isteyenler açısından bu oranların uygulanmasının mümkün olmadığını kaydeden uzmanlar, bunun planlı bir indirim olduğunu ve hali hazırda sevkiyatını hazırlamış firmalar için düzenlenmiş olabileceğini kaydetti. Ayçiçeği gibi ürünlerde sevkiyatların aylar öncesinden netleştiğini ifade eden sektör temsilcileri bu dönemde ithalat yapacak firmaların muhtemelen bu indirimin gerçekleştirileceğinden önceden haberdar olduklarının altını çizdi.

1 ağustos tarihinden sonra gümrük vergileri tohumluk ve çerezlik olanlar hariç ayçiçeği tohumu ithalatında yüzde 27, ayçiçek tohumu yağında yüzde 36 olarak uygulanmaya devam edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here