Ana Sayfa » Tarım sektörü » Azerbaycan tarım ve gıda sektörü

Azerbaycan tarım ve gıda sektörü

29 Mayıs 2009

Tarım sektörü, Azerbaycan’da en fazla istihdamı saglayan sektör olup,toplam is gücünün yaklasık yüzde 39’u bu sektörde çalısmaktadır. Fakat bu sektör,yapısal yetersizlikler ve yatırım yetersizligi nedeniyle büyük ölçüde sübvansiyonlara bagımlı durumdadır. Azerbaycan ekonomisinin yüzde 26.4 büyüdügü 2005 yılındatarımsal üretimdeki artıs sadece yüzde 7.5 olmustur. Diger önemli bir nokta ise tarımsalüretim artısının son yıllarda hız kestigidir. 2000 yılında yüzde 12.1 olan artıs, 2001yılında yüzde 11.1’e, 2002 yılında yüzde 6.4’e inmis ve 2003 yılında yüzde 5.6 olarak gerçeklesmistir. 2004 yılında ise yüzde 4.6’lık bir artıs görülürken, 2006 yılında bu rakam0.9 gibi çok düsük bir seviyeye inmistir.

Azerbaycan’da genis çaplı toprak reformu yapılmıs ve Sovyet döneminden kalma kollektifler ve devlete ait çiftliklerkaldırılmıstır. Bunların yerine daha küçük ve özel tesebbüstarafından isletilen çiftlikler kurulmus olup, bunların ortalamabüyüklügü 8.4 ha’dır. Bu çiftliklerin toplam tarımsal üretimiçerisindeki payı 1995 yılında yüzde 60 iken 2006 yılındayüzde 98’e yükselmistir.

Diger yandan ekimi yapılan ürün çesitlerinde de son dönemde degisiklikler yasanmıstır. Bir dönem ülkede agırlıklı olarakpamuk üretilirken, son yıllarda sebze ve meyvelere daha fazlaönem verilmeye baslanmıstır. Hububat üretimi ise 1990’lıyılların ortalarına göre ikiye katlanarak, yıllık 2 milyon tonseviyesine ulasmıstır.

Diger yandan ekimi yapılan ürün çesitlerinde de son dönemdedegisiklikler yasanmıstır. Bir dönem ülkede agırlıklı olarakpamuk üretilirken, son yıllarda sebze ve meyvelere daha fazlaönem verilmeye baslanmıstır. Hububat üretimi ise 1990’lıyılların ortalarına göre ikiye katlanarak, yıllık 2 milyon tonseviyesine ulasmıstır.

Gıda isleme alanında en büyük Azeri firması olan “Nabran”, meyve suyu, reçel ve tursuüretmektedir ve üretiminin önemli bir kısmını BDT ülkelerine, Almanya, srail ve ABD’yeihraç etmektedir. Gıda alanında Türk sermayeli “Azersun Holding”in de büyük pazar payı söz konusudur. Azerbaycan’da süt ürünleri üretimi de önemli bir yere sahiptir ve bualandaki baslıca firmalar “ADC”, “Milk-Pro” ve “Taimex”tir.

Azerbaycan’da tüketilen etin dörtte biri ve yumurtanın üçte biri ithalat yoluylakarsılanmaktadır. Ülkenin en büyük mezbahası ve et isleme tesisleri “Azet” tarafından isletilmektedir.İlk yorumu yazan siz olun.

Yorum yaz

İş kurmak.net © Copyright 2012 - Tüm hakları saklıdır. Gizlilik Sözleşmesi / Sitemap / İletişim -