Anadolu toplumunda çobanlık bir ata mesleği. Bir çoğumuz koyun, keçi çobanlığı yapmış ya da en azından bu işin ne kadar zor olduğunu görmüşüzdür. Bugün sizlere anlatacağım insan da bir zamanlar köyünün çobanı olan ve köylülerin koyunlarını otlatarak geçimini sürdürmeye çalışan bir insan.

Çobanlıktan Fabrikatörlüğe Giden Yol

Ömer Çağlı, Amasya’nın Merzifon ilçesinde yaşıyor. Şu anda 50 yaşında olan Çağlı, çocukluğunu köylülerinin hayvanlarını otlatmak ile geçirmiş ve bu şekilde hem kendi ihtiyaçlarını karşılamış hem de ailesine destek olmuş. 9 yaşındayken çobanlığa başlayan Çağlı ardından 13 yaşında geldiği ilçede bir kaynak atölyesinde çırak olarak çalışmaya başlamış. Belki işin çıraklığından geldiğinden belki de bu alana duyduğu ilgiden dolayı oldukça başarılı işler ortaya koyan Çağlı’nın hayatındaki dönüşüm askerlik vazifesini yerine getirdikten sonra yaşanmış.

Borç Para İle İşe Girdi

Askerden döndüğünde ağabeyinin arabasını satarak kendisine verdiği sermayeyi kullanan Çağlı, bu para bir kaynak atölyesi açmış. Abisinin kendisine sağladığı bu desteği her zaman minnetle andığını ifade eden Çağlı, yoğun çalışma ve sektöre kattığı yenilikler ile işlerini zaman içerisinde büyüterek çok daha ileri seviyelere taşımış.

Şu anda Türkiye genelinde 18 adet şubesi olan ve 20’nin üzerinde insana iş veren Ömer Çağlı, tarım aletleri üreten bir fabrikanın sahibi. Kendisinin sahip olduğu bu malvarlığında azmin ve çok çalışmanın büyük bir yeri olduğunu ifade eden eskinin çobanı yeninin fabrikatörü hedefinin çok daha büyük kapasiteye sahip bir fabrika kurarak tüm dünyaya ihracat yapmak olduğunu dile getiriyor.

Babamdan Bana Kalan Tek Miras Çoban Değneği

Çağlı, geçmişini hiçbir zaman unutmadığını ve yaşadıklarından çok şey öğrendiğini dile getiriyor. Maddi açıdan zor durumda olan bir ailede dünyaya geldiğini belirten fabrikatör, babasından kendisine kalan tek miras olan çoban değneğini de iş yerindeki ofisinde tutuyor. İşler yetişmediği zaman yeri geldiğinde kendisinin de tulumunu giyip çalışmaktan gocunmadığını ifade eden Çağlı, dürüstlük ve ticaret ahlakının en önemli yol gösterici olduğunu vurguluyor.

Çağlı’dan Başarılı Olmak İsteyen Gençlere Tavsiyeler:

Çalışmak zordur ama çalışmadan daha iyisine sahip olamazsınız.

Her zaman emek harcayın, harcadığınız emek bedensel ya da fikirsel olabilir ama emeklerinizin karşılığını mutlaka alırsınız.

Kendinize bir yol çizin ve bu yolda başarılı olmak için gayret edin.

Farklı fikirlere açık olun, değişimin geleceği getireceğini unutmayın.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here