Ana Sayfa » Borsa » Borsaya girmek isteyenlere yatırım tüyoları

Borsaya girmek isteyenlere yatırım tüyoları

05 Haziran 2011

Borsanın uzun süre yatay seyredeceğini öngören Gedik Yatırım Menkul Değerler Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Topaç, borsaya girmek isteyenlere yatırım tüyoları verdi…

Cari açık endişesi ve hükümetin seçim sonrası alacağı kararlara şirket karlarındaki yüzde 17′lik düşüş de eklenince borsada bahar havası sona erdi. İMKB’nin uzun bir süre yatay seyredeceğini ve 58 bin ile 62 bin aralığında hareket edeceğini öngören Gedik Yatırım Menkul Değerler Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Topaç, yatırım tüyoları da verdi: “Yatırımcı sabırla bekleyecek. Borsa sabır işi. Burada önemli olan projesi olan hisselere bakmak lazım. İkincisi cirosu artıp karı artan şirketleri seçmek lazım. Cirosu çok artıp karına da yansımaya başlayan şirketler en çok prim yapar. Hatta zararda olup da kara geçmeye başlayan şirketler en çok artar. Onlardan güzel bir portföy oluşturmak lazım.”

Gedik Yatırım Menkul Değerler Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Topaç, AKŞAM’a yaptığı açıklamada, seçim sonrası piyasaların nabzını tuttu. Yabancı yatırım bankalarının geçtiğimiz haftlarda peş peşe Türk hisse senetlerinde yatırım tavsiyelerini negatife çevirmesini değerlendiren Topaç, “Normal olarak seçimden önce yabancı çıkışı bekleniyordu ama o şimdi biraz daha geriye atıldı. Bunun ana sebeplerine gelince, bir kere dünya ekonomisinde büyüme trendi bitti, artık büyüme hızı düşecek. Büyüme hızları düşeceği için şirket karlarına da yansıyor. Belirli ülkelerde borç sorunları var. Özellikle cari açık tarafları olan ülkeler zorlanır diye yorumları var. O da piyasaları bozuyor. Türkiye için risk cari açık. Cari açıktan dolayı kredi notu artışının daha ileri safhaya gitme olasılığı var.Gelişmekte olan ülkelerden çıkış var” diye konuştu.

YÜKSELİŞ TRENDİ BOZULDU

Erhan Topaç, İMKB’de yükseliş trendinin bozulduğuna işaret ederek, “Herşey seçim sonrası kurulacak hükümetin yapacağı programa bağlı. O programda da cari açık konusunda özellikle aldığı tedbirler konusunda yatırımcıları ne kadar ikna edecek? Cari açık 80 milyar dolarlara doğru gidiyor trendi var. Şimdi hükümetin alacağı tedbirlerle bunu düşürmesi lazım. İkincisi alınan tedbirler ekonomiyi ne kadar soğutacak? Ekonomiyi çok daraltırsanız bu sefer şirket karları etkilenecek. Onun riskini kimse almak istemiyor” dedi.

KARLAR BEKLENTİLERDEN KÖTÜ

Halka açık şirketlerin ilk çeyrek karlarının beklentilerden daha kötü geldiğini ifade eden Topaç, banka karlarının yüzde 12, özel sektör karlarının yüzde 22 düştüğünü, toplamda ise yüzde 17′lik karlarda gerileme olduğunu söyledi. Şirket karları toparlanamazsa borsanın uzun bir süre yatayda kalabileceğine işaret eden Topaç, “Endeks bu seneyi yatay geçirebilir. Ekim kasım aylardan önce bir şey olmaz. Endeks yıl içerisinde 58 bin ile 65 bin aralığında hareket eder” dedi.

Endekse değil, hisseye bakın

Gedik Yatırım Menkul Değerler Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Topaç, yatırım tüyoları verdi: “Borsa genelde düştü ama hisse bazlı güzel hareketler oldu. Endekse değil, hisseye bakmak lazım. Projesi olan hisselere bakmak lazım. İkincisi cirosu artıp karı artan şirketler seçilmeli. Cirosu çok artıp karına da yansımaya başlayan şirketler en çok prim yapar. Hatta zararda olup da kara geçmeye başlayan şirketler en çok artar. Onlardan güzel bir portföy oluşturmak lazım. 58-62 bin aralığında portföyü yüzde 10 artırmayı öneriyoruz.”

Büyük para sabırla beklemekle oluyor

Borsanın sabır işi olduğunu belirten Topaç, “Türk yatırımcısı kısa vade için çok iştahlı ama onlar büyük parayı yapamaz. Büyük para sabırla beklemekle oluyor. Bazen üç ayda hareket oluyor, hissesine bağlı olarak değişiyor. Yakın dönem ihtiyacınız olan parayı borsaya yatırmayın. Ama maalesef Türk yatırımcısı 15 günde bir hissesini değiştiriyor” dedi.

Ayfer ARSLAN/ AKŞAMİlk yorumu yazan siz olun.

Yorum yaz

İş kurmak.net © Copyright 2012 - Tüm hakları saklıdır. Gizlilik Sözleşmesi / Sitemap / İletişim -