Ana Sayfa » Gündem » Bulgaristan'da ikinci el arabalar garantili satılıyor!

Bulgaristan'da ikinci el arabalar garantili satılıyor!

03 Aralık 2010

Bulgaristan’da ikinci el araçların garantili satılması yönünde yapılan anlaşma uyarınca araçların bir veya iki yıllığına garantili satılması hedefleniyor.

Bulgaristan Ulaştırma Bakanlığı, Otomobil İthalatçılar Birliği (ABA) ve Tüketiciyi Koruma Komisyonu, ikinci el araçların garantili satılması yönünde 7 Kasım’da memorandum imzaladı. Bulgaristan Otomobil İthalatçılar Birliği Başkan Yardımcısı Lyubomir Dorosiev, normalde bir yıllık olması beklenen garantilerin fabrikadan verilen garantileri dolan ve belirli bir kilometreyi aşmamış araçlara verileceğini söyledi. Bazı araçlara verilecek garanti sürelerinin iki yıl dahi olabileceğini söyleyen Dorosiev, birliğin şu anda sigorta şirketleri ile bu konudaki görüşmelerini sürdürdüğünü, araçların belirli kategorilere ayrılacağını ve garanti sürelerinin üretim tarihi ile kilometrelere bağlı olacağını aktardı.

Garantili araçlara büyük rağbet olduğu ve bunun piyasayı canlandırması bekleniyor. Bulgaristan Otomobil İthalatçılar Birliği  temsilcileri garantili satılan ikinci el araçlara büyük ilgi gösterildiğini tespit etti. Bir hafta içinde ABA üyesi olmak isteyenlerin sayısının yüzde 10 arttığı kaydedildi.

Bulgaristan Ulaştırma Bakanı Aleksandır Tsvetkov da, ikinci el araçların garantili satılması yönündeki anlaşmanın imzalanmasının ardından ikinci el piyasasının daha Avrupalı olduğunu söyledi. Bakan, garanti sisteminin yürürlüğe girmesi ile alıcıların araçları seçme imkanına kavuşacaklarını aktardı. Bakan şöyle devam etti: Garantili araçlar gerekli bakımları yapılmış ve yola çıkmaya hazır araçlardır. Kazaların büyük bölümü araçların teknik aksaklıkları nedeniyle yaşanıyor. Bakımlı araçların kaza oranlarını azaltacağını düşünüyorum.’

İkinci el araçların garantili olduğunu gösterecek stikerler de hazırlandı. BNB tarafından hazırlanan stikerlerde, vinetkalarda olduğu gibi güvenlik mekanizması bulunuyor. Her bir stiker kalite belgesi ile birlikte verilecek. Dorosiev, stikerlerin iyi hazırlandığını ve sahtelerinin yapılmasının zor olduğunu aktardı. Birliğe bağlı 92 firma bulunuyor. Dorosiev, bunların büyük bölümünün stikerleri satın aldığını, şahsen kendisinin 37 tane aldığını ve 23’ünü yapıştırdığını söyledi.

Garantili satılacak araçların en az garanti süresi üç ay olacak.

Garantili satılacak araçların en az garanti süresi üç ay olacak. Bu süre içinde araç kullanıcısının sebebi olmadan arızalanırsa giderleri satıcı tarafından karşınayacak. Araç satıcıları bunu yaptırmazsa en az 5 bin leva ceza kesilecek. Bulgaristan Tüketicileri Koruma Birliği’ne gelen şikayetlerin çoğunu, alınan aracın teknik olarak yeterli olmadığı yönünde gelen şikayetler oluşturuyor.İlk yorumu yazan siz olun.

Yorum yaz

İş kurmak.net © Copyright 2012 - Tüm hakları saklıdır. Gizlilik Sözleşmesi / Sitemap / İletişim -