Ana Sayfa » Gündem » Çalışanların emekli maaşı kesilir mi?

Çalışanların emekli maaşı kesilir mi?

17 Şubat 2009

Ülkemizde 3 ayrı sosyal güvenlik kurumu ve buna ilaveten 21 adet banka ve borsanın da kendi emeklilik sandıklarından emekli olanların yaş ortalaması çok düşük ve emekli aylıkları da az olduğundan emeklilerin çalışması da bir realitedir

Dünyada emeklisine çalışma hakkı veren tek ülkeyiz

Normalde emeklilik uzun bir çalışma süresinden sonra artık dinlenme zamanı gelmiş olduğunun tescilidir. Yine normal şartlarda emekli olanlar çalışmaz, emekliler emekliliklerini bilirler, çalışanlar da çalışan olduğunu. 1986 yılına kadar emekli olanlara çalışma hakkı yoktu, emekli olduktan sonra yeniden çalışmaya başlayanların emekli aylıkları kesiliyor ve daha sonra isterlerse yine emekli olabiliyorlardı. Ancak, 38 yaşında kadınların, 43 yaşında erkeklerin emekli olabildiği sosyal güvenlik sistemimiz gereğince bu genç yaşta emekli olanların işhayatına devam ettikleri hem de kayıtdışı olarak devam ettikleri görülünce, 1986 yılında emekli olanların hem emekli aylıklarını alıp hem de Sosyal Güvenlik Destek Primi(SGDP) ödeyerek çalışmaya devam etme imkanı getirilmiştir. Bu hakkı yani emeklisine çalışma hem de emekli aylığını da vererek çalışma hakkı tanıyan tek ülke biziz, bunun iki sebebinden ilki genç emekliler yani çalışma istek ve arzusu henüz var olan insanların ülkesi olmamız, ikincisi de düşük emekli aylığıdır.

1-Emekli olduktan sonra işçi olarak çalışanların durumu

Bağ-KurSSK veya T.C. Emekli Sandığı emeklisi olup da emekli olduktan sonra işçi olarak çalışanların işverenleri özetle SSK’ya her ay emekli işçileri için SGDP (sosyal güvenlik destek primi) ödemek zorundadırlar. Nereden emekli olursa olsun emekli olduktan sonra bir fabrikada veya işyerinde işçi olarak çalışmaya başlayan bir kişinin emekli aylığına hiç dokunulmaz sadece işe başladığı işyerinde aldığı ücretin yüzde 30’u oranında Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) SSK’ya ödenir. Bu yüze 30 oranının dörtte biri işçi ücretinden, yüzde 22.5’i da işverenden alınır.

Örnek 1: SSK’dan halen 800 YTL. emekli aylığı alan bir kişi, bir markete işçi olarak işe başlarsa çalıştığı işyerinden brüt 700 YTL. ücret alıyorsa, 52,50 YTL. SGDP kesintisi ve 101 YTL. Gelir Vergisi ile Damga Vergisi kesintisi ile eline 546 YTL. ücret verilir ve SSK emekli aylığı da aynen yani 800 YTL. olarak ödenmeye devam olunur.

2-Emekli olup esnaf-tüccar işadamı-işkadını olarak çalışanların durumu

Bağ-Kur, SSK veya T.C. Emekli Sandığı emeklisi olup da emekli olduktan sonra işyeri açıp vergi mükellefi olan, limited şirket ortağı veya anonim şirket kurucu ortağı veya yönetim kurulu üyesi olanlar Bağ-Kur’a Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ödemek zorundadırlar.

Nereden emekli olursa olsun emekli olduktan sonra Bağ-Kur’a Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ödeyenlerin de emekli aylığına dokunulmaz ama sadece Bağ-Kur’dan emekli olup da yine aynı işlerine devam eden veya daha sonradan işyeri açıp vergi mükellefi olan, limited şirket ortağı veya anonim şirket kurucu ortağı veya yönetim kurulu üyesi olanların Bağ-Kur’dan aldıkları emekli aylıklarından yüzde 10 oranında SGDP kesilir.

A-Bağ-Kur emeklisi Bağ-Kur’lu olursa

Halen, Bağ-Kur’dan 600 YTL. emekli aylığı alan bir kişi Bağ-Kur’lu olmasını gerektirecek bir faaliyette bulunursa (vergi mükellefi-şirket ortağı vs olursa ) kendisine Bağ-Kur’dan ödenen emekli aylığı yüzde 10 eksiltilerek yani 60 YTL. (Sosyal Güvenlik Destek Primi kadar) eksiltilerek 540 YTL. olarak ödenmektedir.

B-SSK veya T.C. Emekli Sandığı emeklisi Bağ-Kur’lu olursa

T.C. Emekli Sandığı’ndan veya SSK’dan emekli olup ayda 500 YTL. emekli aylığı alan bir kişi, Bağ-Kur’lu olmasını gerektirecek bir faaliyette bulunursa (vergi mükellefi-şirket ortağı olursa) Bağ-Kur’un 12’ nci basamağının gelir tutarının yüzde 10’u kadar yani 66.10 YTL. sosyal güvenlik destek primini her ay götürüp Bağ-Kur’a ödemek zorundadır. Bu şekilde çalışanların, SSK’dan veya T.C. Emekli Sandığı’ndan aldığı emekli aylığından bir değişiklik yapılmaz ve olmaz.

C-Reform yürürlüğe girseydi

Bağ-Kur’dan, SSK’dan veya T.C. Emekli Sandığı’ndan emekli olup da, Sosyal Güvenlik Reform Kanunu olan 5510 Sayılı Kanun’un 4/b maddesine tabi (Bağ-Kur’lu) olmasını gerektirecek bir faaliyette bulunan kişilerin (vergi mükellefi-şirket ortağı vs) sosyal güvenlik destek primi ile çalışmalarında bir engel olmayacaktı ama ödeyecekleri primler de artmalar olacaktı.

-Emekli kişi vergi mükellefi veya şirket ortağı ise;

Asgari ücret alt sınır olmakla birlikte asgari ücretin 6.5 katı da üst sınır olarak kendisine göre her ay dilediği rakam üzerinden beyan edeceği kazançları üzerinden beyan ettiği rakamın yüzde 33.5’i oranında SGDP ödemekle mükellef olacaktı.

Örnek 2: Bağ-Kur’dan 500 YTL. emekli aylığı alan bir kişi, bir fabrikaya işçi olarak girerse ve çalıştığı işyerinden brüt 1000 YTL. ücret alıyorsa;

Bağ-Kur emekli aylığı da herhangi bir eksiltmeye tabi tutulmadan 500 YTL. olarak ödenmeye devam olunur. Fabrikadan aldığı brüt 1000 YTL. ücretinden, 75 YTL. SGDP kesintisi ve 145 YTL. Gelir Vergisi ile Damga Vergisi kesintisi ile eline 780 YTL. ücret verilir.

İşveren de her ay bu emekli işçi için 225 YTL. prim katkısı sağlar.

3-Emekli olup kamuda çalışanların durumu

Nereden (SSKBağ-KurEmekli Sandığı veya diğerleri) emekli olursa olsun ne kadar ücret alıyor olursa olsun kamuda memur veya işçi olarak işe başlayanların emeklilere, 5335 Sayılı Kanun gereğince EMEKLİ AYLIĞI ödenmez. Yani emekliler kamuda hem emekli aylıklarını hem de SGDP ödeyerek çalışamazlar. Sosyal Güvenlik Reformu yürürlüğe girseydi bile bu durum değişmeyecekti.

Ali Tezel/ AkşamYorumlar (17)
 1. hasan bozdoğan
  16 Haziran 2009 - 23:31

  2102829740 tahsis no lu işçi emeklisiyim. 5 mayıs 2009 tarihinde özel bir şirkette işçi olarak iş başı yaptım.Bu fimanın işlerini yürüten özel muhasebeci benim işe girişimi yanlışlıkla destek primi ödenmesi yerine tam sigortalı göstermiş.doktor çıktığımda emekli olmadığımı öğrenmiş oldum.hemen işten ayrılışımı istedim.27 gün olmasına rağmen hala sağlıktan yararlanamıyorum. mayıs ayna ait emekli maaşımıda alamadım.teknolojinin geliştiği günümüze 26 gündür benim sorunum çözülmedi.Kalp hastasının sağlıktan yararlanamamsı yüzünden çok madur oldum.sorunumun çözümü için her yere yazıyorum.Belki bir arkaş sorunumun çözümüe yardımcı olur.. Teşekküler…

 2. atakan
  02 Eylül 2009 - 11:22

  hasan bey sorununuzu çözecek kişi yine aynı özel muhasebecidir. yapmış olduğu hatayı kendisi düzeltecektir. ssk ya sizinle ilgili olarak iptal bordrosu verilmeli ve gerekli işlemler yerine getirilince eskisi gibi emekliliğiniz devam edecek ve alamadıgıız maaşları topluca alacaksınız. iyi gnler

 3. ali
  30 Nisan 2010 - 00:18

  merhaba hasan beyle aynı sorundan muhtalibim bende bugun hastaneye gittim emekli olmadığımı söyledıler işyerimdeki özel muhasebeci beni sigortalı göstermiş iptal ettiğini söyledı ama 2 gün oldu hala sorun çözülmedi sizce ssk kurumunamı gitsem yoksa tekrar muhasebeciylemi görüşsem..
  yanıt için teşekkürler..

 4. burhan
  20 Temmuz 2010 - 13:56

  merhaba babam 1989 yılında ssk dan emekli oldu 01.01.1999 tarihinde vergi mükellefi oldu.31.12.2007 tarihinde işyeri kapattık. 2010/mayıs ayından beri maaşında 225,00 tl kesiliyor.
  sorum: kesintiyi yapan kurum.
  bunların cezasını alıyormu
  herhangi bir yazı gelmedi bize ne yapmamız gerekiyor.teşekkür ler

 5. leyla üyük
  06 Kasım 2010 - 20:38

  sskdan istege baglı emekliyim 735 tl aylık alıyorum.Tekrar özel iletişim firmasında ssk lı giriş yapıp çalışsam ssk dan aldıgım emekli aylıgımdan kesinti olurmu? Saygılar

 6. leyla üyük
  06 Kasım 2010 - 20:39

  Kanunda çıkan haberlerden beni bilgilendirin.

 7. HALİL KURŞUN
  07 Ocak 2011 - 11:44

  Merhaba, Yeğenimin eşi (uz.jan.çavş.)idi vefat etti 7 yıllık bir hizmet süresi vardı.Eşi ve çocuğuna Emekli sandığından maaş bağlandı. Eşi ssk lı olarak herhangi bir işte çalışmaya başladığında aldığı maaşı kesilir veya herhangi bir kesinti olur mu? Yada çocuğuna devir devir edebilir mi? Bu konu hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

 8. Doğan EKEN
  07 Nisan 2011 - 22:05

  Ben vekil ve ücretli öğretmenlik yaparak 10.2011 tarihinde ssk dan emekli olacağım. Emekli olduktan sonra ücretli öğretmen olarak Millieğitim kurumunda çalışabilirmiyim.
  Şimdiden teşekkür ederim.

 9. nermin uludag
  25 Nisan 2011 - 13:41

  Eniştem bağkurdan emekli, %1 gibi bir oranla ltd.şti. ortağı, ancak şirket vergi dairesin 31.07.2006 tarihi itibariyle res’en terk görünmektedir.
  Maaşından SGDP kesilmemesi için ne yapılması gereklidir? şirket 2006 dan beri terk göründüğü için o tarihten bugüne kadar maaşından yapılan kesintilerin iadesi mümkünmüdür?

  Teşekkürler

 10. MUSTAFA ALTINAY
  02 Mayıs 2011 - 18:02

  SSK emeklisiyim.Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ilköğretim okullarında SGDP ödemek koşuluyla ücretli öğretmen olarak çalışabilirmiyim.

  Şimdiden teşekkür ederim

 11. Yasemin
  15 Mayıs 2011 - 00:37

  Merhaba ben emekli sandığından emekli bir öğretmenim.Tekrar bir özel okulda çalışmaya başlayacağım.Emekli aylığımı da almak istiyorum.Bunun için ne yapmam gerekiyor.
  Teşekkür ederim.

 12. MEHMET ÖZER
  18 Ağustos 2011 - 14:57

  HALİL KURŞUNUN SORUSUNA CEVAP
  vefat eden j.uzman çavuşun eşine bağlanan dul maaşı çalıştığında kesilir işi bırakınca tekrar talep ettiğinde bağlanır çocuk kız ise evleninceye kadar oğlan ise tahsilini bitirinceye kadar devam eder.Kesilen dul maaş kısmı çocuğa eklenmez zaten asgari geçim hesabı eklenmiştir

 13. ayşe
  08 Temmuz 2012 - 16:38

  ben eşimden dul maaşı alıyorum. maaşım bağlandığında özel şirkette çalışıyordum.eşimin maaşından kesinti oluyormuydu.şimdi çalışmıyorum. kesinti oluyorsa ne yapmam gerek .

 14. erol
  30 Ağustos 2012 - 18:14

  iki ay önce emekli oldum bağkurdan devam ediyorum esnaflığa emekli maaşı 530 alıyorum neden bu kadar az…

 15. HÜSEYİN TAŞ
  18 Kasım 2012 - 13:51

  22 GÜN ŞİRKETDE CALİŞTİM EMEKLİ AYLİĞİMİ KESTİLER 17 11 2012 ACABA NEDEN ANLAYAMADİM TAM SIGORTALİ GOSTERDİLER PARAMİ ALA BİLİRMİYİM GERİYE DONUK YARDİM EDERSENİZ SEVINIRIM

 16. adnan metin
  04 Ocak 2013 - 17:31

  emekli olupta çalışıyor olan kimsenin emekli maaşından kesinti olurmu tşklr

 17. hafize yıldırım
  18 Ekim 2013 - 19:57

  EMEKLİ SANDIĞINDAN EMEKLİYim.ÖZEL OKULDA HEMŞİRE OLARAK ÇALIŞMAK İSTİYORUM.MAAŞIM HİÇ KESİLMEDEN NASIL ÇALIŞABİLİRİM? sözleşme yapmam gerekirmi?teşekkürler.

Yorum yaz

İş kurmak.net © Copyright 2012 - Tüm hakları saklıdır. Gizlilik Sözleşmesi / Sitemap / İletişim -