Ceza avukatının ne iş yaptığı pek çok insan tarafından yanlış bilinmektedir. Hiçbir zaman ceza avukatları ceza davası açmazlar. Keza sadece ceza hukukunu ilgilendiren bir konu mevcut ise herhangi bir dava da açmazlar. Bu alanda ceza avukatlarının yapacağı en mantıklı şey, ilgili savcılıklara usulüne uygun bir şekilde suç duyurusunda bulunmaktır. Şayet tutarlı deliller sunulabilir ve Cumhuriyet Savcısı bir suç şüphesinin gerçekten mevcut olduğuna ikna edilebilir ise kamu davası açılması söz konusu olacaktır. Aynı zamanda şikayete bağlı suçlarda da aynı sistem işletilecek ve avukatın ilk olarak suç duyurusunda bulunması icap edecektir.

Müvekkil Şüpheli ya da Sanık Konumunda İse

Ceza avukatlarının bir diğer görevi ise müvekkillerinin şüpheli ya da sanık konumunda bulunmalarıdır. Bu alanda soruşturma evresinde müvekkilin kendisini zor durumda bırakacak beyanlarda bulunmasını önlemek ve müvekkiline gereken hukuki desteği hatta zaman zaman manevi desteği sağlamak avukatların görevleri arasında yer almaktadır. Şayet suç şüphesi yeterli görülmüş ve müvekkil sanık sıfatı ile yargılanmakta ise bu durumda verimli ve eksiksiz bir savunma yapılarak müvekkil içerisinde bulunduğu zor durumdan hakkaniyete uygun bir şekilde kurtarılmaya ya da en az zarar ile çıkarılmaya çalışılacaktır.

Sürecin Takipçisi Olunmalı

Ceza avukatlarının süreci takip etme gibi bir görevi de vardır. İşte bu durumda ceza avukatı hem soruşturma hem de kovuşturma evresinde durumu yakından takip etmeli ve müvekkilini her türlü hak mahrumiyetine karşı korumalıdır.

Üst Mahkemeler ve Olağanüstü Hukuk Yolları

Herhangi bir hukuki durumda ceza avukatı ne iş yapar sorusunun bir diğer cevabı ise davayı üst mahkemelere taşımaktır. Şayet verilen kararın isabetsiz olduğu düşünülüyor ise istinaf ve temyiz yollarına başvurulmalıdır. Karar kesinleşmiş ise Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru ve AİHM Başvurusu gibi usuller de avukatlar tarafından işletilmelidir.

Kaynak: Ceza Avukatı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here