Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen açıklamada Çiftlik Bank ifadesinin Bankacılık Kanunu’na aykırı olması nedeni ile firmanın reklamlarına 3 ay durdurma cezası verildi.

Son günlerde çokça tartışılan Çiftlik Bank konusunda yeni karar daha çıktı. Bankacılık Kanuna göre Banka kelimesinin kullanılması özel prosedürlere tabi ve bu konuda katı bir tutum takip ediliyor. Ayrıca Çiftlik Bank sistemi henüz kendini aklayabilmiş değil ve firma ile ilgili incelemeler de halen devam etmekte. Konu ile ilgili Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da bir açıklama yayınlayarak bu inceleme sürecinde firmanın reklamlarının durdurulduğunu açıkladı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada son zamanlarda sıklıkla kamuoyunda gündeme gelen Çiftlik Bank’a yönelik yapılan incelemelerin reklam ve tanıtımlarının yasalara uygun olmadığı tespit edildi. Bakanlık müfettişlerinin piramit satış yönünden gerçekleştirdiklerini incelemelerin yerinde devam ettiği de açıklamada belirtildi.

Banka İfadesinin Kullanımı Mümkün Değil

Konu ile ilgili yapılan açıklamada Banka ifadesinin gerçek ya da tüzel kişiler tarafından ticaret unvanlarında kullanımının Bankacılık Kanununun 150. Maddesinde sınırlandırıldığı ifade edildi. Tüketiciler nezdinde bir güven algısı oluşturan bu ifadenin istismar edilmesinin önlenmesi amacı ile Bakanlık Reklam Kurulunun söz konusu kuruluşun reklamlarını üç aylığına durdurma konusunda karar aldığı belirtilen açıklamada firmadan alınacak savunmanın ardından nihai kararın verileceği belirtildi.

CEO’su Hisselerini Abisine Devretmişti

Çiftlik Bank konusunda yaşanan sürecin neticesinde firmanın CEO’su tüm hisselerini abisine devretmiş ve herhangi bir cezai müeyyide ile karşılaşmamak için yurt dışına kaçtığı iddia edilmişti. Piramit satış yöntemi kullanarak saadet zinciri şeklinde insanları dolandırdığı düşünülen bu firma ile ilgili incelemeler devam ediyor.

Üye Alımını Durdurdu

Çiftlik Bank websitesinde yapılan bir açıklamaya göre, sisteme yeni üye alımı durduruldu. Haklarındaki yasal incelemelerin devam ettiğini belirten sistem yöneticileri ilerleyen günlerde konu ile ilgili bilgi paylaşımında bulunacaklarını da açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here