Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Nisan ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırının bir önceki aya oranla yüzde 1,06 oranında artarak 1680 liraya yükseldiğini duyurdu.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) tarafından hazırlanan rapora göre, döviz kurunda yaşanan artış ile birlikte akaryakıt ve birçok temek mal ve hizmetlerde Nisan ayının zamlarla geçtiği belirtildi. Bu durumun özellikle dar ve sabit gelirli kesimin aile bütçesinde önemli bir yer kaplayan mutfak harcamalarında artışa neden olduğunun belirtildiği açıklamada birçok ailenin açlık sınırının altındaki bir gelir ile yaşamlarını idame ettirmek zorunda kaldığı ifade edildi.

Yoksulluk ve Açlık Sınırı Yükseldi

Raporda yer alan bilgilere göre Nisan ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı bir önceki aya oranla yüzde 1,06 artarak 1680 lira oldu. Mart ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1663 lira olarak belirlenmişti. Yoksulluk sınırı ise Mart ayında 5 bin 416 lira iken Nisan ayında 5 bin 473 liraya yükseldi. 2017 yılının Nisan yılında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 518 lira, yoksulluk sınırı ise 4 bin 945 lira olarak belirlenmişti.

Vatandaş Zamlar Altında Eziliyor.

Akaryakıt fiyatlarında yaşanan zamlar Nisan ayında vatandaşa önemli bir darbe vurdu. Benzin 6 liranın üzerine çıkarken motorin ise 5,5 liraya kadar yükseldi. Vatandaş mutfak alışverişinde de Nisan ayında beklediğini elde edemedi. Bahar aylarının girmesi ile birlikte normalde düşüşe giren mutfak masrafları bu ay yükselmeye devam etti. Türk-İş raporuna göre sebzede ortalama kilogram maliyeti 4,58 lira olurken, meyvede bu maliyet 4,31 liraya kadar yükseldi. Et fiyatlarında hükümetin sağladığı indirim devam etmesine rağmen vatandaşa yansıyan et maliyetinde ise yükselme yaşanmaya devam etti.

Açlık Sınırı Nedir?

“Açlık Sınırı” dört kişilik bir ailenin, sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için bir ayda gıda için
yapması gereken asgari harcama tutarını tanımlıyor. Hacettepe Üniversitesi tarafından hazırlanmakta olan bir besin takvimine göre Ankara’da vatandaşların yoğunlukla alışveriş yaptığı market ve pazarlardan derlenen fiyatlara göre belirlenen açlık sınırı rakamları her ay sonunda Türk-İş Sendikası tarafından yayınlanıyor. Türk-İş tarafından hazırlanan bu rapor TÜİK tarafından gerçekleştirilen enflasyon tahminlere dair göstergelerden biri olarak kabul ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here