Ana Sayfa » Gündem » Dropshipping ile internetten para kazanmak

Dropshipping ile internetten para kazanmak

16 Şubat 2009

Yurtdışında “dropshipping” adı verilen stoksuz e-ticaret uygulaması gittikçe yaygınlaşıyor. Vergi ve kargo ücretinin ödenmediği sistemde, internetten para kazanmak için güvenlik ayarları ve ürün stokları dikkat edilmesi gereken en önemli konuları oluşturuyor.

İnternetten para kazanmanın en cazip yollarından biri ticaret. E-bay gibi alışveriş sitelerinde her ay milyonlarca ürün açık artırmaya çıkıyor. Her gün milyonlarca yeni ürün sisteme ekleniyor. Yurtdışında uzun zamandır uygulanan lakin Türkiye’de henüz çok yeni sayılan bir yöntem ise bu alandaki girişimcilere açık artırma ve toptan ürün satan siteler üzerinden stoksuz ticaret yapmanın kapılarını açıyor. Dünyada “dropshipping” olarak bilinen bu sistem, dünyanın herhangi bir noktasına, belli bir adres gösterme zorunluluğu olmaksızın satış yapma imkanı tanıyor. Türkiye’de henüz bu alanda yapılan girişimlerin sayısı az olsa da yurtdışında “dropshipping” ile ev ofislerini onlarca kişinin çalıştığı küçük işletmelere çevirenlerin sayısı hayli fazla.

Dropshipping’de satış sürecinden sonra tek yapmanız gereken, toptan mal satan siteye ürünlerin ücretlerini yatırmak ve müşterinizin iletişim bilgilerini teslimat adresi olarak girmek. Takip sürecinde toptancı, satılan ürünü sizin adınıza müşteriye yolluyor. Size de müşterinize iletmeniz için gönderim yaptığı ürünün teslimat durumunun kontrol edilebileceğiniz kodu gönderiyor. Ancak kargo ücreti ödemeden yapılan teslimatları takip etmek sizin sorumluluğunuzda. Türkiye’de de belli siteler üzerinden “dropshipping” yapmak mümkün. Yabancı siteler arasında ise en cazip olanı e-bay. E-bay’i her gün yüz milyonlarca kullanıcı ziyaret ediyor. Sadece ABD sınırları içinde dropshipping hizmeti veren bottomlinewholesaler.com da stoksuz e-ticaret denildiğinde akla gelen en güvenilir siteler arasında. Banka havalesiyle çalışan sitede hediyelik eşyalar satışa çıkıyor. 57 yıllık geçmişiyle en eski dropshipping sitesi olan B&F System’de hediyelik eşya, mutfak eşyaları, giyim, outdoor eşyalar, bıçak, çakı, kılıç gibi birçok ürünü tüketiciyle buluşturuyor. Üyelik ücreti isteyen dropshipping sitelerinin de sayısı gittikçe artıyor. Örneğin yaklaşık 10 dolarlık üyelik ücreti olan ve takı satışı yapan www.creative-carats-jewelry.com sadece toptan ve dropshipping yöntemleriyle satış yapıyor. Dvddropship.com isimli web sitesi de yine belirli bir üyelik ücreti almadan kataloguna erişim vermeyen bir DVD sitesi.

Bu siteler üzerinden yapılan satışlar için gümrük ücreti ödeme zorunluluğu bulunmuyor. Ancak Amerika’da eyaletlere göre değişmekle birlikte çeşitli vergi uygulamaları var. İnternette ticaret yapmaya kalkmadan önce ise aracı olarak kullanılacak sitelerin güvenilirliğini araştırmak şart. Sitelerin, internet üzerindeki web sunucuların ve tarayıcıların güvenli haberleşmeleri için geliştirilen SSL (Soket Düzeyi Güvenlik Protokolü) kullanmaları ve BBB (Better Business Bureau) gibi sitem güvenlik sertifikalarının olması güvenirliği artıran faktörler arasında.Yorumlar (4)
 1. hakan
  11 Ağustos 2011 - 00:30

  nasıl başlıyacaz kısa yoldan annatabilirmisiniz gerçekmi birde içierigi tam olarak nedir.

 2. mehmet
  13 Haziran 2013 - 14:41

  Size nasil ulaşabilirim ? E posta mi bıraktım haber bekliyorum

 3. mehmet
  13 Haziran 2013 - 14:54

  Sizinle irtibat kurmak için e posta adresimi biraktim sizden sizden haber bekliyorum

Göster Kapat 1 Geri Bildirim (Trackbacks)

Yorum yaz

İş kurmak.net © Copyright 2012 - Tüm hakları saklıdır. Gizlilik Sözleşmesi / Sitemap / İletişim -