2018 yılının ilk dört ayında egzoz muayenesi yaptırmayan 321 bin 244 araç sahibine bin 206 lira ceza kesildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk tarafından yapılan açıklamada hava kirliliğinin insanlık ve dünya için etkileri ele alınırken bu konuda motorlu taşıtlardan kaynaklanan kirliliğin öneminin altı çizildi. Ülkemizce trafikte seyreden araç sayısı arttıkça taşıtlardan kaynaklanan hava kirletici emisyon oranlarının da artış gösterdiğini belirten Öztürk, son 15 yılda motorlu taşıt sayısında 2,5 kat artış yaşanarak toplamda 22 milyon rakamının üzerine çıkıldığını dile getirdi.

Egzoz Gazı Kontrolleri Sıkılaştırıldı

Dünya genelinde özellikle dizel araçların egzoz gazı ile salınan ve hava kirliliğine çok önemli bir zararı olan gazların kontrol altına alınabilmesi için ülkemizde de çalışmalar yürütüldüğünü kaydeden Öztürk, egzoz gazı emisyon ölçümlerinin takibinin sağlanması, ölçüm yaptırmayan taşıtların tespiti ve usulsüz ölçümlerin önüne geçilmesi amacıyla Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sisteminin kurulduğunu ve Ocak 2018’den itibaren uygulanmaya başlandığını dile getirdi.

Tüm İşlemler Elektronik Ortamda Yürütülüyor

Egzoz gazı emisyon ölçümü sisteminin son teknolojiye sahip olduğunu belirten Öztürk, tüm işlemlerin elektronik ortamda yürütüldüğünü, bu sayede ölçüm sonuçlarına müdahale olanağının kalmadığını ifade etti. E-devlet uygulaması üzerinden de kontrol edilebilen egzoz gazı emisyon ölçümü hizmetinin taşıtların muayeneleri aşamasında zorunlu tutulduğunu da hatırlatan Öztürk, 2018 yılının ilk çeyreğinde toplamda 2 milyon 4 bin 75 aracın egzoz muayenesine tabi tutulduğunu ifade etti.

Yüzde 16 Muayene Yaptırmıyor

Konu ile ilgili yaptıkları çalışmalarda Türkiye’de yer alan araçların yüzde 16’lık kısmının egzoz muayenesi yaptırmadığını ifade eden Müsteşar Öztürk, denetimlerde geçerli egzoz emisyon ölçümü bulunmayan taşıt sahiplerine bin 206 lira idari para cezası uygulandığını hatırlatarak mutlaka muayeneye gitmelerini tavsiye etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here