Ana Sayfa » Kimdir? » Erman Ilıcak kimdir?

Erman Ilıcak kimdir?

06 Şubat 2012

Dünya çapında ödül kazanmış projelerle alışveriş merkezinin müteahhit sıfatıyla yapımını gerçekleştirmiş olan Rönesans İnşaat Firması’nın sahibi Erman Ilıcak kim?

ERMAN ILICAK KİM?
1967 yılında Darende’nin Hacıdevriş Mahallesi’nde doğmuştur. Avukat Bekir Ilıcak’ın oğludur. 1969 yılında Ankara’ya yerleşmişlerdir. İlköğretim ve lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde tamamladıktan sonra ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümünden 1990 yılında mezun olmuştur. Amerika’da işletme masteri yapmıştır. İngilizce ve Rusça bilmektedir. Ayrıca TÜSİAD’a da üyedir.

Kimi insanlar bir ömre birkaç hayat sığdırıyor. Rönesans Holding’in patronu Dr. Erman Ilıcak onlardan birisi… ODTÜ mezunu… Çalışmaya 24 yaşında, Enka’da, şirketin Rusya operasyonlarında genç bir mühendis olarak başlıyor. Zor koşullarda gece gündüz çalışıyor.

Sonra bu hayatı biçimlendirip servete giden yolu açıyor kendisine… 1993’te çalışanlarından biri kendisi, birisi muhasebeci, birisi tercüman olmak üzere St. Petersburg’da evleri boyamak için kurduğu, 5 kişinin çalıştığı şirketi bugün Rusya’nın en büyük ikinci yabancı müteahhitlik şirketi haline geldi. Kendisi de 45 yaşında, 18 yıllık iş hayatında yapıp ettiklerinden kazandığı 2 milyar dolarlık kişisel servetiyle Türkiye’nin en zengin 20 işadamı arasına girdi.

Ankara’da kral gibi

Sıfırdan gelip zirveye tırmanan Hüsnü Özyeğin, Hamdi Akın gibi kendini yaratanlardan. Ama onlar kadar tanınmıyor; kısmen çok göz önünde olmaktan hoşlanmamasından kısmen de işlerinin yurtdışında olmasından. Bilmiyorum belki şirketinin merkezinin Ankara’da olması ve Ankara’da yaşamakla da ilgidir kamuoyunda çok tanınmaması.

Çünkü Erman Ilıcak Ankara’da kral gibi, İstanbul ise pek tanımıyor kendisini. Malum, İstanbul’dakiler için dünya çoğu zaman İstanbul’un, kimi zaman da güneşin etrafında döner ya! Ekşisözlük’te Erman Ilıcak hakkında yazılanların hemen tamamında mütevazı ve mesafeli olduğuna vurgu yapılıyor.

18 yılda 2 milyar $’lık servetin formülü

* 18 yılda 2 milyar dolarlık servet yapmışsınız. Forbes’ın “En zengin 100 Türk” listesinde geçen yıl 11’inci sıradaydınız. Sizi bu sonuca ulaştıran formül nedir?

ERMAN ILICAK: Her zaman 7 – 8 farklı işverenle çalışırım. Bir-iki işverene bağımlı çalışmak her zaman risktir. Rusya’yı ele alın, sadece Gazprom’a bağlı çalışırsanız yarın orada yönetim değişirse işinizi koruyamayabilirsiniz. Bir de karşı tarafın da en az benim kadar kazanmasını isterim. Bu sayede yıllardır süren iş ilişkilerim oluştu ve bugün hala işlerimin yüzde 70’i eski müşterilerimden gelir. Basketboldan öğrendiğim bir şey var: Son saniyeye kadar mücadele etmek, takımla hep paslaşmak zorundasın. Tek başına istediğin kadar yıldız ol, hiçbir şey yapamıyorsun. Basketin ilkelerini işte hep kullandım.

Hayatınızdaki en büyük lüks nedir?

ERMAN ILICAK: Kendi arabamı (Bentley) kendim kullanırken yarım saat boyunca arabada müzik dinlemek, bir saat kendi başıma kalıp da bir şey yapabiliyorsam bu benim için bir lükstür… Okul hayatımda hep basketbol oynadım. Sitede arkadaşlarla basket oynamaya vakit bulduğum zamanlarda hayatımın en lüks, en pahalı anları.Yorumlar (27)
 1. ömer ataselim
  13 Mart 2010 - 18:09

  erman ılıcak kim yazısını okuduktan sonra söylenecek tek kelime şudur sizinle iftiharduyuyorum ve başarılarınızın devamını diliyorum saygılarımla

  • DURAN PEKDEMİR
   24 Nisan 2012 - 13:19

   ılıcaklı hacıminayı çok iyi tanırım babamım çok iyi görüştüğü ahbabıydı.bekir beylede ankarada tanıştık . ARİF SÜRENKÖKLE İLK VE ORTAOKULDA BERABERDİK SİZLERE VE KENDİNE BAŞARILAR DİLERİM.
   BENİM OĞLUM ÖMER İSMAİL PEKDEMİR BATMAN KÜLTÜR KORUMA FAKÜLTESİNDE OKUYOR SİZLERLE TANIŞMASINI İSTER SAYGILAR SUNARIM .TEKİRDAĞI ÇERKEZKÖYDE İKAMET EDİYORUZ ASLEN DARENDELİYİZ.

 2. enver çelebi
  31 Mayıs 2010 - 08:02

  erman abiyi kutluyorum başarılarının devamını diliyorum saygılarımı sunuyorum

 3. FİLİZ HÖKELEK
  23 Eylül 2010 - 11:18

  Şöyle bir duygu : Kaç yaşında olursak olalım ; İstiklal Marşı okunurken ; İnsanın gözleri dolar ve farklı bir gurur duygusu içinizi sarar.. Tarifi yoktur. Kişi olarak ifade ediyorum ki ; haklı başarılara imza atmış herkes için aynı duyguya kapılıyorum. Sayın Ilıcak için de öyle.. Allah yolunuzu açık etsin.. Zarar görmeyiniz. Ne güzel bir örneksiniz..

 4. murat KOPERLER
  18 Ekim 2010 - 18:18

  Erman abimi örnek alabilirim.Çünkü aynı azim ve istek,hırsı kendimde görüyorum.tabii biraz yardımlarınızı esirgemesseniz. selamlar…

 5. Alijon Eshkobilov
  02 Mart 2011 - 13:20

  Sayin Erman Ilicak kim yazisini okuduktan sonra bir genc insanin yuksek basarilarini goruyorum her zaman basariler dilirem uzbek degirmencilari adinden Alijan

 6. İsmail Öztürk
  14 Mart 2011 - 12:34

  Slm sizler gibi insanlar olduru sürece bizlerde işsiz kalmarız gerçekten çok büyük işler yapıyorsunuz ben 4 yıl ırak musulda çalıştım iş bitimde geldim şuna iş arayordumki internetde sizi illanlarınız gördüm benide bu ekibe alırsanız sevinirim yurtdışı şantiyelerde nerde olursa giderim faketmez yeterki iş olsun marangoz kalıp,ahşap,mobilya,çatı pvc, prefaprik evler montajustasıyım arıca yol çalışmaları sutesisatları klima işleridede çalıştım buişleride yaparım .Saygılarımla

 7. ekremaliaslan
  16 Nisan 2011 - 13:42

  erman bey çok iyi fakat malatya parkta güvenlikte çalışan yöneticiler çok tehlikeli

 8. Yavuz
  19 Mayıs 2011 - 12:43

  Çalışma, azim, mükemmel ve örnek alınacak bir başarı öyküsü. Yolundan gidilecek güzel bir insan, Kazandırdıklarıyla hak edilen övgünün kahramanı.Arman Ilıcak. Ferit Şahenk, Hamdi Akın başta olmak üzere daha başkaca başarının sahibi gençlerimiz.Devam edin. O yol başkalarına da cesaret ve enerji olsun. Sizin gibi daha yüzlere, hatta binlere ihtiyacı var bu güzel vatanın. Yolunuz açık, bahtının selamet olsun. Saygılar

 9. gülden
  09 Kasım 2011 - 23:01

  Bir Darende’li olarak gurur duyduğumuz iş adamlarımızdan,başarılarının devamını diliyorum.

 10. Yunus
  17 Kasım 2011 - 09:01

  Bizde bir reklamcı olarak Rönesans inşaat’a bir teşekkür borçluyuz çok güzel sistemi ile çalışan böyle bir inşaat firması görmedik bizde reklam ve matbaa işlerini yaparak Rönesans inşaat ile çalışmaktan çok gurur duyyoruz. Rönesans inşaat’ın kurucusuna ve burdaki yöneticilerine teşekkür eder başarılarının devamını dilerim

  Saygılarımla Yunus

 11. MURAT SARI
  08 Ocak 2012 - 19:59

  ERMAN BEYE HELAL OLSUN DİYORUM BÖYLE İNSANLARIN HAYATINI DİNLEYİP KENDİMİZE UYGULAYALIM

 12. SOFU MUHAMMET ÇALIŞKAN
  05 Nisan 2012 - 11:33

  ERMAN BEY BEN TED KOLEJİNDEN SOFU SANA ULAŞMAK ISTİYORUM. ULAŞAMIYORUM TEL 05322742957 antalya

 13. DURAN PEKDEMİR
  07 Mayıs 2012 - 12:08

  allah hayırlı ömür versin işlerinde başarılar dileriz
  tl 05054818079 Arif sürenkökede selamlar

 14. ZEKİ ÇAKIRTAŞ CELAL KAVAKLIK
  08 Temmuz 2012 - 17:22

  POTRONUMA SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM BAŞARILARININ DEVAMINI DİLİYORUM TÜRKMENİSTAN MVD ŞANTİYESİNDE ÇALIŞMAKTAYIM ZEKİ ÇAKIRTAŞ CELAL KAVAKLIK BAŞARINIZ DAİM OLSUN

 15. TEYFIK TURK
  01 Ekim 2012 - 17:38

  cok degerli patronum sizlerle yaklasık 5 yıl calıştım ALLAH YOLUNUZU ACIK ETSİN SİZLER COK DEGERLİSİNİN YÖNETİM OLARAK HİC BİRZAMANDA YIKILMASINIZ CÜNKU 14 BİN KİŞİLİK BİR AYİLE OLUŞTURMUŞSUNUZ OSMANLI GİBİ SİZİN SAYENİZDE NEKADAR COK İNSAN AYİLE BAKIYOR BUNU COK AZKİŞİLER BİLİR ALLAH YOLUNUZU ACIK ETSIN YÖNETİME SELAMLAR ERMAN BEYE MURAT ÖZGÜMÜŞ KAMİL YANIKÖMEROĞLU ZAFER BAYSAL HEPİNİZİ COK SEVİYORUM YAGILARIMLA TEYFİK TURK

 16. Orhan EREN
  20 Ekim 2012 - 23:01

  DEGERLI PATRONUMUZ SIZI GORMEMIS OLSAKTA SIZIN INSALARA VERDIGINIZ DEGERI DUYDUKCA INSAN CALISTIGI PROJEDE ZEVK ALIYOR. RENAISSANCE CONSTRUCTION INSALLAH DAHA BUYUK YERLERE GELIR. SIZIN FIRMANIZDAN CALISTIGIM ICIN BIR ERZURUMLU OLARAK GURUR DUYUYORUM.basarilariniz daim olsun.

 17. orhan kahveci
  30 Ocak 2013 - 13:48

  alla yolunu acik etsin her zaman ben 1991 yilindaan bu yana yaninda olan ve calisan biri olarak herzaman taktir etmisimdir ..allah uzun omurrler versin
  saygilarimla
  o.kahveci

 18. Semih Oguzcan
  13 Nisan 2013 - 00:52

  Sayin Erman Kircak

  Kisada olsa hayatiniz ile ilgili bir tarama yaptim.Cidden sizii tebrik ederim.Ayni okulunmezunlarindan biri olarak size yasca ufak olmaniza ragmen bir seyleri sormak istiyorum.Senelerce meslegimle ilgili olarak Almanyad ve diger Ülklerde calistim.Simdi emekliyim am a gene calismak istiyorum fakat ciddi calisacak ve benim bütün tecrübelerimi vereck bir kurulus cikmadi belkide var.Bu husustaki görüslerinize saygi duyuyor ve bekliyorum

  Saygilarimla
  Dr.Mak.müh.Semih Oguzcan

 19. fatihmehmet GÜNDOĞDU
  26 Mayıs 2013 - 20:38

  MERHABA Bir basketbol oyununu bukadar genişletip te bukadar baiarıya imza atmak bence bir icattır

 20. nevzat güner
  15 Haziran 2013 - 14:00

  18 yılda 2 milyar dolar hayran kalmamak elde değil başarılarının devamı dileğiyle

 21. Hakan KARAÇUHA
  23 Haziran 2013 - 19:28

  Sayın Erman Bey;Ben samsun piazza avm de aylık 800 tl ye çalışan bir güvenlik görevlisiydim.İnsşaatından bu yana hizmet verdiğimiz yerden açılıştan kısa bir süre sonra bir kendini bilmez yüzünden işimizden olduk.Bu gece berat kandili siz adaletli bir insansınız,samsunla da ilgilenebilirmisiniz.

 22. zekeriya melek
  04 Ağustos 2013 - 01:13

  yukarda erman ılıcakla ilgili yazıyı okuduktan sonra cidden sıfırdan zirveye kadar ulaşan hikayesi beni gururlandırdı doğrusu, özellikle bir türkeye merkezli şirkettin yurt dışındaki icraatları inanılmaz bir gurur tablosu. ancak; alttaki yorumları görünce o kürk misali yine aklıma geldi… allah yardımcınız olsun kürk sever, her zaman bir yerlere gelmek için birlerine yalvaran vatandaşlarımız… :)

 23. Ayhan Yılmaz
  12 Ağustos 2013 - 16:35

  Sayın ronesans İnsaat
  İlk önce böyle mükemmel insanların aramızdan
  Çıkıp zirveye gitmesi bizlere buyuk gurur veriyor
  Ben Gama Tekfen ve tepe İnsaat da Formen
  Olarak çalıştım halen avm ve konut Ust Yapi isleri
  Yapıyorum İnsaat ince isler ve kaba isler tecrübem
  Var aynı zamanda kazı dolgu ve tahkimat isleri
  De yaptım ronesans İnsaat da çalışmak istiyorum

 24. ali kavaklıoğlu
  28 Ekim 2013 - 22:15

  ankara kolejinden öğrencim erman ılıcak mütevaziliği ve insanlığıyla bir numaradır .allah yolunu açık etsin..

 25. mehmet girgin
  23 Şubat 2014 - 22:23

  Darendeli degilmi kardesim bu tip isler normal darendeliler icin asaletimizde durusluk var yolun acik olsun 05316604472

 26. Ahmet GÜL
  02 Nisan 2014 - 15:35

  GİRİŞİMCİ OLMAK CESARETLİ OLMAYI GEREKTİRİR.DAHA ÖNCE DE DUYMUŞTUM BAŞARISINI VE AZMİNİ ŞU YAZILAN KISA ÖZGEÇMİŞTENDE ANLAŞILDIĞI GİBİ TAKDİRE ŞAYAN BİR BAŞARI VARDIR.KISACASI KUTLUYOR VE BAŞARISININDEVAMINI DİLİYORUM.AYRICADİĞER İŞ ADAMLARININDA ERMAN BEYİ ÖRNEK ALARAKÇALIŞMALARINI DİLİYORUM

Yorum yaz

İş kurmak.net © Copyright 2012 - Tüm hakları saklıdır. Gizlilik Sözleşmesi / Sitemap / İletişim -