Türkiye, İtalya ve Fransa ile savunma alanında işbirliğini artırarak, uzun menzilli hava savunma füzeleri ve füze sistemlerinin geliştirilebilme ve üretilmesi amacıyla sözleşme imzaladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransa gezisi sırasında imzalanan anlaşmalara bir yenisi daha eklendi. Fransa ve İtalya’nın ortak kuruluşu Eurosam tarafından gerçekleştirilen açıklamada, uzun menzilli hava savunma sistemleri ve füze projeleri için Aselsan ve Roketsan ile 18 aylık bir sözleşme imzalandığı belirtildi. Sözleşme kapsamında üç ülke tarafından geliştirilecek olan füze programının 2020 yılının ortalarında hazır olması öngörüldüğü ve bu projeler ile hayalet uçaklar, insansız hava araçları ve farklı füzelerden kaynaklanmakta olan tehlikelere karşı savunma olanakları sağlanmasının amaçlandığı ifade edildi.

Daha Uzun Dönemli İşbirliği Olanakları Yaratacak

Konu ile ilgili Eurosam tarafından yapılan açıklamada 18 aylık bu sürecin üç ülke açısından da önemli olduğunun altı çizilerek bu süreçte Türkiye’nin kendi hava savunma sistemini geliştirmesi ve üç ülkenin daha uzun dönemli işbirliği imkanları kazanması için bir fırsat olduğu belirtildi.

Fransa, İtalya ve Türk savunma bakanları Kasım ayında ortak savunma projelerinde işbirliği yapmak üzere bir niyet beyanı imzalamışlardı. Sözleşme ise Fransa’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında gerçekleştirilen görüşmeler esnasında imzalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Özellikle Talep Etti

Konu ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan enerji ve savunma sanayi konusundaki anlaşmalara özel olarak önem verdiklerini ve bu alanlardaki iş birliğinin artırılmasının hedeflendiğini dile getirdi. Bu alanda Fransa’nın çok önemsendiğini dile getiren Erdoğan Eurosam ile gerçekleştirilen anlaşmanın Türkiye için gelecek vaat eden bir proje olduğunu da sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here