Evde iş fikirleri arasında son zamanlarda popüler olmaya başlayan fikirlerden biri de evde mum yapımıdır. Her kesimden insana hitap eden bu iş fikrinde, herkes kendi tasarladığı mumları satarak ek gelir elde edebilir. Mum yapımı sırasında sanatsal kişiliğinizi de konuşturarak daha dekoratif, göze hitap eden mumlar üretebilirsiniz. Mumların kullanım amacının dışında hediyelik eşya olarak ta alındığı göz önüne alınırsa mumların piyasasının da olduğu söylenebilir.

 

Evde Mum Nasıl Yapılır?

Evde basit bir şekilde mum yapabilmeniz için ilk olarak gerekli malzemeleri temin etmeniz gereklidir. Bu malzemeler arasında en önemlisi Mum Parafinidir. Bu ürünü hazır olarak alabileceğiniz gibi ham parafin şeklinde alarak kendinize bir şekle sokabilirsiniz. Bu malzemenin görevi, mumu bir kalıba sokmaktır. Eğer ham parafinden kendi kalıbınızı oluşturmak istiyorsanız, ilk olarak belirlediğiniz ebatlarda parafini kesmelisiniz. Daha sonra Benmari usulü denen yöntemle parafinin bazı kısımlarını eritmelisiniz. Parafinin erimesi sırasında, mumu dökeceğimiz kalıba gerekli fitil düzeneğini kurmalısınız.

 

Fitil düzeneği de hazır olan kaba, 60 – 70 derece arasında eriyen parafini maddesini kalıba yavaş yavaş dökün. Dökme işlemi esnasında muma vermek istediğiniz renk ve koku varsa, onlarla ilgili maddeleri de ekleyin. Mumun dökümü sırasında oldukça dikkatli olmalısınız, her ne kadar ev ortamında bulunuyor olsanız da yanmalara karşı tüm önlemleri almalısınız. Özellikle mumun kalıba dökülmesi sırasında oldukça dikkatli olarak üstünüze sıçramasını engelleyin.

 

Mumum kaba dökülmesinden sonra, mumun donması ve gerekli sertliğe ulaşabilmesi için 5 ile 10 saat arasında soğumaya bırakın. Soğuma esnasında mumum belli bölgelerinde çökmeler meydana gelecektir. Bu süreçte çökme yaşanan yerleri elinizde kalan parafini tekrardan eriterek o bölgeleri tamamlamalısınız. Soğuma işleminin sonunda mum kullanılmaya hazır hale gelir.

 

Evde Mum Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır?

Evlerde hem aydınlatma hem de dekoratif amaçlarla kullanılan mumlar, düşük masraflarla üretilebilir. Bir mum yapımı için gerekli malzemeler ise şunlardır;

 

200 Gram Stearin

2 Kg. Mum Ana Maddesi parafin

İstenilen renge göre renk

Pamuktan yapılmış ip ya da mum fitili

İstenilen kokuya göre esans

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here