Ev hanımları ve öğrenciler tarafından evde iş fikirleri son zamanlarda oldukça rağbet görmektedir. Evden yapılacak bir sürü iş olmasına rağmen belki de en zevklisi ve eğlencelisi evde sabun yapma fikri diyebiliriz. Kimyasal bir birleşimle elde edilen sabunların, evde yapılması da oldukça basittir. Aynı zamanda düşük bir maliyetle üretilen sabunlar, sık kullanılan bir ürün olmasından dolayı pazarlaması da diğerlerine nazaran daha kolaydır.

 

Evde Sabun Nasıl Yapılır?

Sabunlar, basit bir kimyasal reaksiyon sonucu oluşur. Bu yüzden evde sabun yapımının püf noktalarından biri hangi maddenin hangi oranda tepkimeye sokulacağıdır. Kimyasal tepkimeye sokulacak asıl olarak iki tür madde vardır; asidik ve bazik maddelerdir. Katı sabun yapımı için bazik madde olarak Sodyum Hidroksit kullanılabilir. Eğer sıvı sabun yapılacaksa, bazik madde olarak Potasyum Hidroksit kullanılır. Bu iki madde de tehlikeli ve zararlı kimyasallar olduğu için her yerden tedarik edilemezler. Ancak bazı temizlik malzemesi satan yerlerle, belirli eczanelerden bulabilirsiniz.

 

Evde sabun yapımı için bu bazik maddeler ile asidik özellik taşıyan maddelerin reaksiyona girmesi gereklidir. Bu anlamda bazik maddenin karşısında asidik özellik gösteren yağlar kullanılabilir. Yağlar arasından ise, sabun yapımına en elverişli yağ olan zeytinyağı kullanılmalıdır. Bu maddelerin belirli oranlarda birbirleriyle tepkimeye sokulması halinde ev yapımı sabun elde edebilirsiniz.

 

Evde Sabun Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır?

Evde sabun yapımı için asit ve bazın birbiriyle tepkimeye sokulması yeterlidir. Fakat bu tepkime sonucunda ortaya kokusuz bir sabun çıkacaktır. Eğer siz evde yaptığınız sabuna koku eklemek istiyorsanız, istediğiniz kokuya göre ekstradan esans koyabilirsiniz. Bu bağlamda cildi besleyen, portakal esanslı bir sabun yapmak için gerekli malzemeler şunlardır;

 

600 ml Zeytinyağı

4 Yemek Kaşığı Sodyum Hidroksit

10 ml Defne Yağı

10 ml Badem Yağı

10 ml Portakal Yağ

Bu kullanılacak malzemelerin yanında da ürünleri tepkimeye sokacak ısıya dayanıklı cam veya plastik kaplar gereklidir. Ayrıca sabunları kalıba oturtmak için de sabun kalıplarının olması gereklidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here