Ana Sayfa » Gündem » Evin gerçek değeri nasıl hesaplanır?

Evin gerçek değeri nasıl hesaplanır?

06 Şubat 2010

Bir konut almak veya satmak istiyorsunuz. Karşınıza birbirinden farklı rakamlar çıkarıyorlar ve kafanız karıştı. İşte konut fiyatını hesaplayabileceğiniz formül.

Diyelim ki.
Aylık geliri 1000 TL olan bir mülk var.
Bunun yıllık geliri; 1.000 TL x 12 ay = 12.000 TL’dir.

Yani,
Eğer, 16 yılı baz alarak satın alıyor ya da satıyorsanız; 12.000 x 16 yıl = 192.000 TL

Eğer, 20 yılı baz alarak satın alıyor ya da satıyorsanız; 12.000x 20 yıl = 240.000 TL

Ayrıca,1)
Oturduğunuz semtdeki rayiç bedelleri öğreniniz. En az aynı semtdeki üç evin rayiç bedelini ve metre karelerini öğrenin. Toplam üç evin rayiç bedelinin toplamını toplam metre kare’ye bölün ve sizin semtte metrekare başına kaç lira rayiç bedel olduğunu bulun.

2) Bir sonraki aşama bu semtdeki manzara katsayısını bulmaktır. Bu semtte manzara olarak kabul edebileceğiniz her şeyi düşünerek (deniz, boğaz, göl, nehir, park, koru, bir anıt, güzel bir yapı, vb.) sizin evinizin 10 üstünden semt ortalamasına göre kaç puan alacağını objektif bir şekilde değerlendirin.

3) Manzaranın dışında başka önemli bir faktör ön açıklığıdır. Çünkü bir evin önü ne kadar açık olursa o kadar çok ışık alır. Evinizin ön ve arka cephelerinde önü ne kadar açık (burada manzara görmesi gerekmez) 10 üstünden bir puan veriniz.

4) Evinizin altyapısı (doğalgaz, sıcak su, kablo Tv, vb.) ile ilgili aynı semtdeki diğer evlere karşılaştırmasını yapıp 10 üstünden bir puan veriniz.

5) Evinizin içindeki kullanılmış olan malzemelerle (mermer, parke, mutfak, banyo dolabı, vb.) ile ilgili aynı semtdeki diğer evlere karşılaştırmasını yapıp 10 üstünden bir puan veriniz.

6) Diğer sizin düşündüğünüz sizin evinizin değerini arttıracak( yeni bina, vb.) veya düşürecek (kötü bir komşu çok kişiyi kaçırır) faktörlere 10 üstünden bir puan veriniz.İlk yorumu yazan siz olun.

Yorum yaz

İş kurmak.net © Copyright 2012 - Tüm hakları saklıdır. Gizlilik Sözleşmesi / Sitemap / İletişim -