Ana Sayfa » Borsa » Halka arzdan hisse alırken dikkat!

Halka arzdan hisse alırken dikkat!

18 Ağustos 2012

Yılbaşından bu yana 29 şirketin hisseleri halka açıldı. Halka arz sonrası bu hisselerin 13′ü yatırımcısına kazandırırken, 17′si kaybettirdi. Yıl sonuna kadar 10 şirketin daha halka açılması bekleniyor…

YILIN ilk yarısı halka arzlar açısından oldukça bereketli geçti. Son olarak borsaya gelen Karsusan Su Ürünleri ve Karakaş Atlantis’le birlikte halka açılan şirket sayısı 29’a ulaştı. tMKB’ye gelmek için sırada bekleyen 12 şirket daha var.

İMKB, SPK (Sermaye Piyasası Kurulu), TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) ve TSPAKB’nin (Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği) 2010 yılında başlattığı halka arz seferberliğinin oldukça etkili olduğu görülüyor. Bu seferberlikle iMKB’nin 2023 yılında bin firmaya, yerli yatırımcı sayısında da 8 milyona ulaşması hedefleniyordu.

Son dönemde borsaya özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerden (KOBİ) yoğun ilgi olduğu görülüyor. Çünkü İMKB’de Ulusal Pazar’da işlem görenlere göre daha küçük ölçekli firmaların da halka açılabilmelerine olanak sağlayan Gelişen İşletmeler Piyasası (G1P) ve S1P (Serbest İşlem Platformu) bu şirketlerin halka açılmasını kolaylaştırmış durumda.

13 ŞİRKET KAZANDIRDI

Evet, arzlar açısından hareketli günler yaşamaya devam edeceğimiz görülüyor. Peki 2012 yılı itibariyle halka açılan 29 şirketin (SJP şirketleri dahil, borsa yatırım fonları hariç) performansı yatırımcıları memnun etti mi? Buna “evet” demek zor. Çünkü bu şirketlerden sadece 13’ünün yatırımcısına kazandırdığı görülüyor.

Yandaki tabloda da görebileceğiniz gibi en fazla getiri yüzde 184.31’le Merit Turizm hissesine ait. Onu yüzde 150’yle Halk Sigorta, yüzde 64.44’le de Acıselsan Acıpayam Selüloz izliyor.

Halka arz sonrası en çok kaybettiren hisse ise yüzde 61.80’le Asil Çelik. Asil Çelik’i yüzde 27.27 kayıpla Osmanlı Menkul izliyor…

Tabloya göre, halka arzların performansı çok da parlak değil. Ancak analistler bunu normal buluyor. Çünkü piyasa kendi dinamikleri ile hareket ediyor. Halka arzın yapıldığı dönemdeki koşullar da bu performansı etkiliyor. Bunun yanı sıra bazı hisselerde derinliğin olmaması ve kısa vadede getiri elde edip çıkanların etkisiyle de fiyatlarda hızlı gerilemeler olabiliyor. Bu nedenle halka arzlarda dikkatli olunması gerektiği vurgulanıyor. Analistler, bu yüzden mutlaka aracı kurumlara danışılması gerektiğini ve şirketle ilgili detaylı bilgi edinilmesini öneriyor. Ayrıca arzlardan alınan hisselere kısa vadeli bakılmaması ve piyasa koşullarının da izlenmesi gerektiği konusunda hemen herkes hemfikir.

“GIDA VE ENERJİ ÖNE ÇIKAR”

İMKB’deki yeni pazarlar, şirketlerin küçük-büyük ayrımı olmadan borsada işlem görmelerine olanak sağlıyor. Galata Menkul Değerler Genel Müdürü Hakan Demirbilek, “Bu yaklaşım bazı şirketlerin finansmanı ve tanınabilirliği açısından bence çok doğru” diyor. Bu yıl halka arz sayısının 40’ı bulacağını öngören Demirbilek, önümüzdeki dönemde gıda ve enerji sektörleri ağırlıklı olmak üzere halka arz sayısının artacağını düşünüyor.

Türkiye’de KOBl’lerin öncelikli sorununun finansman olduğunu belirten Gedik Yatırım Menkul Değerler Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Topaç ise “Kurumsal kimliğini güçlendirmek, büyümek ve marka olmak için ciddi bir kanal olan sermaye piyasalarının KOBt’lere de açılmış olması çok önemli. İMKB’deki bu pazarlarla Türkiye’de sayıları 2 milyondan fazla olan bu firmalara yeni bir açılım getirildi” diyor.

İDİL TARAKLI /  PARAİlk yorumu yazan siz olun.

Yorum yaz

İş kurmak.net © Copyright 2012 - Tüm hakları saklıdır. Gizlilik Sözleşmesi / Sitemap / İletişim -