Hangar Ayakkabı, ucuza ayakkabıda meydan okuyor

28 Mart 2009

Karadenizli Alpaslan Selçuk, 2004’te kurduğu Hangar Ayakkabı ile hem Çin’e, hem de Türkiye’de ucuz fiyata ayakkabı satan Alman Deichman’a meydan okuyor. Ürettiği ayakkabıları 2 ila 5 YTL kârla 19-33 YTL’ye satan Selçuk, 3 yılda 114 mağaza, 240 satış noktası ve 14 milyon YTL ciroya ulaştı.

Torna tesviye işini bırakıp ünlü markalara ayakkabı üretimi yapmaya başlayan Karadenizli Alpaslan Selçuk, 2004’te kurduğu Hangar Ayakkabı ile markalara ve Çin’e meydan okuyor. Ortalama 2 ila 5 YTL kârla deri bayan ve erkek ayakkabılarını 19-33 YTL fiyatlara satan Selçuk, üç yılda 114 mağaza, 240 satış noktası ve 14 milyon YTL ciroya ulaştı. “Türk halkı bu tür fiyatlara açtı. İşin sırrı, düşük fiyat, çok çeşit ve peşin satış” diyen Alpaslan Selçuk, bu yıl açacağı Almanya mağazası ile Avrupa’ya da adım atacak.

Karadenizli girişimci, düşük döviz kuru, yüksek işçilik ve üretim maliyetleri yüzünden Uzakdoğu ile rekabet edemeyen deri sektöründe yaptığı atağın sırrını “düşük kâr marjı” olarak açıklıyor. Hangar Ayakkabı’nın konsepti uygun fiyatlı satış stratejisi uygulayan ünlü Alman ayakkabı devi Deichman ile benzerlik taşıyor. Türkiye pazarına girdiği ilk yıl üç mağaza ile 500 bin çift ayakkabı satışı yapan Deichman, ucuza mal ettiğini düşük kâr marjları ile satıyor.

Sloganı Bedavadan Daha Ucuza
Torna tesfiyeciliği işini bırakıp, 1999’da tekstil işine giren Alpaslan Selçuk, önce ünlü markalara ayakkabı üretimi yapmaya başladı. 2004 yılında fason üretimi bırakıp, Hangar Ayakkabı adı altında kendi ayakkabılarını üretmeye başlayan Selçuk, “bedavadan daha ucuza” sloganı ile pazarda daha önce görülmedik bir rekabet başlattı. Üç yılın sonunda 14 milyon YTL ciroya ulaşan Selçuk, büyümenin sırrını şöyle açıkladı: “Türk halkı böyle fiyatlara aç. Beğendikleri ayakkabıyı 7 ila 33 YTL arasında almak rüya gibi bir şeydi. İyi fiyat ve çeşitlilik yanında, peşin parayla da çalıştığımız için hızla büyüdük. Bayilik ağı da hızla gelişti.”

Mağazada en düşük fiyatlı ürünün 7,90 YTL’ye ortopedik çocuk ayakkabısı olduğunu söyleyen Selçuk, en pahalı ayakkabının ise 33 YTL ile deri erkek ayakkabısı olduğunu söyledi. Satış fiyatlarını diğer mağazalarla kıyaslayan Selçuk, “7,90 YTL’lik ayakkabı, çocuk mağazalarında 30 YTL’ye satılıyor. Bayan babetler 9.75 YTL, diğer mağazalarda 60 YTL’ye satılıyor” dedi.

Uyuyan Devi Uyandırdık
Ayakkabılarda kullandığı deri hammaddesini, Türkiye’deki ünlü ayakkabı markalarının da alım yaptığı Tuzla, Gerede ve Gönen’deki üretim tesislerinden aldıklarını belirten Selçuk, bazı tesislerin kendilerine deri yetiştirmekte zorlandıklarını söyledi. Türkiye’de büyük bir ayakkabı sanayi altyapısı olduğunu ancak Çin yüzünden uyuyan bir deve dönüştüğünü belirten Selçuk, “Biz bu uyuyan devi uyandırdık. Ayakkabıda Çin iç piyasayı etkiledikçe, toptancılar iç piyasadaki üreticilerden uzun vadeli ayakkabı almaya başlamıştı. Vadeler dört aydan 18 aya kadar çıkmıştı. Hammaddeyi üreten ve alan arasında güvensizlik oluşmuştu. Biz en başından bu yana nakit çalıştığımız için bu güvensizlik ortamını yıktık. Sektörde hammaddecileri üreticilerle, üreticileri işçilerle barıştırdık. Hem deri üreticisinin hem de işçilerin parasını anında ödüyoruz” dedi.

Ünlü markaların 100’e, 200’e 300 YTL’ye sattığı erkek ayakkabıları, maksimum 33 YTL’ye sattıklarını belirten Selçuk, “İçi dışı hakiki deri, poliüretan tabanlı. Deri klasik kadın ayakkabıları 19 YTL’ye satılıyor. Uluslararası spor markaların Çin’de ürettirdiği ve 60-100 YTL’ye sattığı suni deri spor ayakkabıları ise yerli sanayiciye ürettirip 11-19 YTL arasında satıyoruz. Bizim perakendede satılan ayakkabıları, Çin’den getirmek mümkün değil. Dolasıyla Çin faktörü ucuz grupta tehdit dışı oldu” dedi.

Avrupa’ya da Açılıyor
Bu yıl Almanya’da ilk yurtdışı mağazalarını açacaklarını söyleyen Selçuk, zamanla tüm Avrupa’ya yayılmayı planladıklarını kaydetti. Selçuk, Hangar Ayakkabı’nın merkezinde 35 kişi ile çalıştıklarını, bayilik ve fason üretim dahil bin 500 kişiye dolaylı istihdam sağladıklarını söyledi. Üretimi Avcılar’daki fabrikada yaptıklarını söyleyen Selçuk, “Günde bin çift ayakkabı üretiyoruz. Günde yedi bine çıkarmak için yeni bir tesis kurma peşindeyiz” dedi.

Hangar Ayakkabı’nın bu rakamlarla ticaret yapmasının üretim değil perakende başarısı olduğunu belirten İnci Deri Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murad Kızıltaş, şunları söyledi: “Sektörde 4 dolara da 1.5 dolara da deri var ama ikisinin verdiği özellik mukayese edilmez. Birtakım tutarsızlıklar olduğunu düşünüyorum. Günümüzde bu ticareti sosyal sorumluluklarını yerine getirerek yapmanın bir maliyeti vardır. Bugün her satışı yapılan ayakkabının yüzde 40’ı ücret, kira, finansman gibi masraflara gider. Bu ayakkabıların hepsini sezonda da satamazsın. Bunlar hesaplandığında, perakendeyi kurtaracak satış rakamlarına ihtiyaç duyulduğu ortaya çıkar. Hangar, ürünü hızlı döndürüp 2 YTL kâr ile bunu sağlıyorsa, üretim değil perakende ayağında ciddi bir iş başarıyor demektir. Ama yüzde 10 brüt karlılık ile bu işi yapmak, ince bir çizgide oynamak demek. Üretimi nerede yaptığına, vergi verip vermediğine bakmak gerek.



Yorumlar (23)
 1. pınar
  08 Nisan 2009 - 19:45

  08.04.2009 tarıhınde saat:19.00 sıralarında 20 tl degerınde bır spor ayakkabı alınmıstır aradan bır saat gıbı kısa bır sure gecmıstır ve ayakkabının olmayısı sebebıyle ıade edılmek ıstenmıstır fakat ankara ıncırlı subesınde calısmakta olan CANAN Y. ısımlı sahıs ıle aramızda tartısma olmustur tartısma sebebı ıse paranın ıade edılmemesıdır ayrıca orada caklısmakta olan elemanın cok patavatsız olup dıklenmesıdır.bu sekılde musterı kaybedersınız denıldıgınde benı sızler gıbı mılyonlarca musterım var deyıp konuyu kestırıp atmasıdır boyle tecrubesız elemanın butur yerlerde calısması hem musterı hemde fırma acısından cok sakıncalı bence tum ayakkabılarımı ordan almama ragmen musterı kaybetmıslerdır.en kısa zamanda ılgılenılmesı ve bu sıkayetımın degerlendırılmesını ıstıyorum tesekkurlerr….BİLGİNİZE!…

 2. aynur
  07 Mayıs 2009 - 18:48

  8 mayıs perşembe günü karasu hangar şubesinden aldığım 25 liralık bayan ayakkabı daha sonra tanıdık uyarıs internet hangar sayfasına girince ayakkabıda 13 liralık fiyat gördüm şok oldum sayın yetkililer verdiğiniz fiyat haricinde abes farkla örenmek istediğim şu farklı fiyata satma hahı varmı ayakkabı ve fiş elimde bilgilendirmeyi kendimde görev biliyom

 3. özcan
  25 Mayıs 2009 - 02:17

  BAyilik alacak arkadaşlara;
  BEn daha önce bunların bayiliğini aldım ve halen devame diyorum ama madii manevi bitmiş durumdayım.
  Öncelikler böye bir iş olamaz sözleşme falan yappmıyorlar 30 milyar ver diyorlar hadi sana bayi oldun sen artık. SOnra otuz milyarlık mal veriyorlar ama kendi istediklerini asla sizin seçiminizi değil.

  Neyse açıyorsunuz satıyorsunuz . A modeli tutuluyor arıyorsunuz A dan istiyorum o yok !!!
  Neden diyemiyorsunuz çünkü bu adamalar kesinlikle üretici değil toplayıcı gidip kendi gözünüzle avcılar mağazada görürsünüz.

  AYakkabılar kesinlikle atamamı yerli değil çin malı terliklerin altındaki made in china yazısını tek tek söktüğümü bilirim.

  Her neyse ürün sıkıntı para dönüşü sıkıntı . Çünkü ayakkabı başı 3-5 lira akzanıyorsunuz o da fiş vermezseniz . Bu paralarla dükkan fönmez arkadaşlar hele ekmek hiç yenmez.

  15 bin lira ile başladığım bu yolda şu an kredi kartlarına batmış durumdayım…

  Vee mutlu son hangar o bölgede yağlı bir adam bulursa ona da bayilik verir çünkü sizin tutunacak dalınız yoktur. Bayiliği senden aldım lan der. Mafya kılıklı adamlar birde size küfreder. Çaresiz bakakalırsınız .Olan paralarınıza olur.

  10 milyarlık mal alırsınız 2 milyarlık fatura kesilir.Teklililer burayı okuyor ise lütfen harekete geçsin hangar milyarlarca lira kayıtdışı iş yapıyor.

  Koca eskişehir merkezde bayi yok küthyanın ilçesine bayilik isteyen arakdaş az biraz geniş düşün yaa
  Eski bayilere sorun bir tanesi memnun ise gelin size dükkanımı bedava vereceğim.
  Yozgat,kayseri,akdağmağdeni,sorgun,samsun,vakfıkebir,urfa,diyarbakır benim görüştüklerim arayın bunların eski sahiplerine sorun.

  Biz yandık siz yanmayın arkadaşlar aman dikkat edin

 4. vatandaş
  27 Mayıs 2009 - 20:03

  .avrupa standardı ve kanserojen maddelerden ayakkabı imalatı sadece ihraç ürünlerimi geçerli?biz içeride ne yiyor ne giyiyoruz?üretim ve imalat hatalarını avrupa,rusya malları geri çevirince öğreniyoruz.

 5. bekir berber
  27 Ekim 2009 - 01:04

  el insaf. ya işi bilen bi esnaf elini vicdanına koysu. ayakkabı başı 2 tl 5 tl karla dönermi değirmanın taşı ! günde 10 çift satarsın kirasıdır elmanıdır vergisidir çayıdır yemeğidir derken 30 milyar sermaye koyarsın 6 ay sonunda batarsın. ya neden türk halkı bu kadar ucuza satıyor kendisini. çürük işlerin peşinde gitmeyin salak olmayın hangara kanmayın bayisine ana avrat küfür eden biri bunlar. daişmanı devirdik diyorlar onlar daişman dedikleri sözlerinin eri kariyer sahibi dünya markası bi firma . hangar kimdir sahibi. gidin istanbula gedikpaşada her esnafa sorun.

 6. İBRAHİM BAŞKURT
  08 Aralık 2009 - 02:40

  HAAN-GAR firması yüzünden piyasada onlarca batan bayii ve esnaf var. Bu adamın yaptıklarına daha fazla seyirci kalınmasın.

 7. 01 Ocak 2010 - 02:08

  dünya markası olmaya aday tek TÜRK markası ülkemizin gururu olan haan-gar ayakkabıya bu sitede yapılan çirkin saldırıları kınıyorum 2000 in üzerinde korsan hangar ismi kullanan taklitlere karşı yapılan çalışmaların meyvelerini bu saldırlarda görebiliyorum. 7 dünya ülkesine satış yapıyoruz avrupadan müthiş teklifler geliyor avrupanın en büyük üretim tesislerini kurduk dünya markası olmak için sanayii bakanlığı kapasite raporu sicil belgesi iso belgeleri 25 dünya ülkesinde isim hakları yüzlerce logo patent çalışmaları danışman şirketlerle yapılan çalışmalar yurt dışı gezileri dünya pazarını takip ve dünya kriterlerinde üretim çalışmaları 3 ayrı arge çalışması ve daha birçok çalışmalar birilerini rahatsız ettik galiba TÜRKİYE için çalışıyoruz bu bize yeter

 8. kamil
  12 Şubat 2010 - 10:53

  bırakın bu işleri bende hangar üreticisiydim bayilerin elinden paralarının nasıl kandırılarak alındığına şahidim gazetecilere rüşvet vererek sanal bir reklam yapıyorsunuz sizlerle 1 hafta çalışan anlıyor gerçekleri allahın izniyle büyüklerin duasıyla belanızı bulursunuz inşaallah

 9. hakan
  10 Mart 2010 - 17:07

  evet arkadaşlar bende bir hangar mağduruyum 20 bin lira içeri girdim ve artı battım nediyeyim bunlar ciddi sahtekar ister inanın ister inanmayın

 10. canan acar
  12 Nisan 2010 - 10:15

  yozgat sarıkaya ilçesinden çizme aldım hangar dan almaz olaydım ayaklarımın ikisindede yan bağlarım koptu 5 aydır ağrıdan uyuyamıyorum 500tlye yakın doktor parası verdim yok geçmiyor mahkemeye verecem fakir insanları birde siz vurun yazıklar olsun haziranı bekliyorum

 11. deniz
  03 Temmuz 2010 - 20:11

  arkadaşlar eski bayilikleri kapatmaya çalışıyor kendi maqazasını yerlerine kendileri maqaza açmaya çalışıyor mafya kılıklı adamlar sizi herqün tehtiti ediyor.15 milyarlık mal alırsın 2 milyarlık fatura keserler insanlara yerli malı diye kandırıyorlar halbu ki çin malı ayakkabı satıyorlar biz bayilere kandırmaya çalışıyorlar kendi malım diye dışardan topladığı malı satıyor sahte karlık yapıp biz bayileri ve halkı kandırıyorlar

 12. deha yarkın yılmaz
  27 Ağustos 2010 - 02:48

  bencede öyle degil arkadaşlar biz insanlara iyi hizmet ediyoruz türkiyeye ayakkabıları iyi şekilde satıyoruz 7.50 bayan ayyakabısı 28 ytl kundura 5.90 terlik 3.90 babet spor ayakkabılar 10 ytl dah ne istiyosunuz hangara güvenin baskası hikaye

 13. HANGAR AÇIKLAMA
  12 Ekim 2010 - 11:55

  Hangar Türkiyede hiçbir markanın cesaret dahi edemeyeceği üretim tesisleri kurmuş ve yine Türk halkına mal olmuş bir markadır. Meyve veren ağaç malesefki her zaman taşlanır. Bizim kaliteli ve güvenli hizmet politikamız bizimle beraber DÜRÜSTÇE yürüyen kardeşlerimizle devam edecektir ve etmektedirde. Burada yorum yapan arkadaşlarımızın bir çoğu hangar bayisi olup bizim verdiğimiz fiyatlar dışında fiyat uygulaması yapan veya yasal olmayan satışları tespit edilen en kötüsüde bir kuruma bağlıyken başka başka kurumlardan mal alan yakışıksız ticaret yapmış kişilerdir. Bu kanıtlı ıspatlı avukatlarımız ve ekiplerimiz tarafından bire bir tespit edilmişdir. Ve takdir edersinizki HANGAR ile ilişikleri kesilmiştir. Bizim bugünkü kadromuzla ve bayilerimizle hiçbir problemimiz yoktur. Artık piyasayı bir anlamda dolandıran üreticilerden mal alımı durdurulmuştur. %90 kendi üretimimiz ve tam kapasite fabrika, tesis ve makinalarımızı çalıştırıyoruz. Resmi rakamlar ile 2000 kişiye isdihtam sağlıyoruz. Şu anda kalite, güven sözleşmesi ve seviyeli dürüs ticareti göz önünde bulundurarak Türkiyenin iki büyük üreticisi aynı zamanda önde gelen kurumları ile hiçbir problem yaşamadan halka iyi hizmet vermek güdüsü ile çalışıyoruz. Geri kalan kısım bizim için sedece geri kalan kısımdır. Gücümüzü ve kalitemizi Türkiye sınırlarının dışında da ispat etmiş bulunmaktayız. Türk ekonomisine dahi katkıda bulunan bir frimanın aleyhine bu kadar yorum yapılmış olması nitekim vatanperver insanlık özelliğinden bile çıkılması durumunu gözler önüne sermektedir. Yapılan sert ve asılsız idaalara karşılık bizim cevabımız ancak seviye olur ve böylede olacaktır. Bu iddaları kanıtlayacak ve ispatlayacak yeterli delil ve belgeniz var ise derhal ortaya çıkartıp bize ulaşırsanız daha sağlıklı sonuçlar alır ve yasal işlem başlatırız. Aksi takdirde internet sitelerinde sadece tabiri caiz ise dedikodu yapmak ile kalırsınız. Hangar Ailesi olarak İyi Günler Dileriz.

 14. HANGAR AÇIKLAMA
  12 Ekim 2010 - 12:29

  Değerli müşterilerimize;
  Her türlü şikayet ve önerileriniz için http://www.hangarayakkabi.com dan iletişim biligilerimizi alınız. En yakın zamanda geri dönüş yapılarak müşteri memnuniyeti sağlanacaktır.

 15. deha yarkın yılmaz
  12 Ekim 2010 - 17:09

  merhabalar ben deha adapazarındaki hangar taşınacakmış cark caddesinin oraya ben hangarda çalışıyordum bende ayrıldım iş yok işler bitti kısacası beni işe geri almalarını istiyorum… herkese hayırlı işler

 16. mersinli
  01 Aralık 2010 - 20:10

  nedense tezgahlarında güncel model göremiyoruz. duyduğum kadarıyla izmir istanbul adana g.antep ve diğer ayakkabı imalatı yapılan yerlerde imalatçıların elde kalmış ve gözden çıkardığı ürünleri toplayıp pazara sunuyorlar. ben 22 yıllık ayakkabıcıyım 12 yaşından beri bu mesleğin içindeyim. yukarda hangar mağduru oldum diyenlerin yorumlarını okudum ve bu insanların bu meslekle uzaktan yakından alakası olmadığını biriktirdikleri 15-20 bin liralarla bir meslek edinmeye çalıştıklarını gördüm ve üzüldüm. bence herkes bildiği işi yapmalı.

 17. hakkı umut
  10 Mayıs 2011 - 01:39

  haangar mağduruyum 20 bin 15 bin içeri girdim diyen sayın abilerim neden buy adamlara pabuç bırakıyorsunuz ülkede halen işlemekte olan bir adalet sşstemi yokmu? hep beraber toplanalım dava edelim ne mafyalıkları nede kabadayılıklaı kalır.benim aktif halde çalışan bayiliğim olduğu halde ilçeme yeniş bayilik verecek kadar şerefsiz insanlar.haangardan açıklama istiyorum benim bayiliğimi hi,ç birşey yokken siteden kaldırıp neden bulunduğum ilçeye bayilik veriliyor?

 18. MURAT
  05 Temmuz 2011 - 17:04

  ben hangar bayisiyim 2 senedir 3 tane magzam var acıpayam ,denizli ,nazilli neden benim bayiligim alınmadı cevabı çok açık dürüst oldugum için ayrıca çok şükür para kazanıyorum ALLAH hangardan razı olsun bayilik olacak arkadaşlar siteden bakıp bana ulaşabilir beni arayabilirler

 19. canan
  05 Ağustos 2011 - 17:21

  04.08.2011′ de Antalyadaki bir hangar şubesinden 39 TL’YE ayakkabı aldım. 05.08.2011′ de giymeye başladım aynı gün ayakkabı bollaştı ve ayağımdan çıkmaya başladı satın aldığım yere götürdüm tamirciye gidip yaptırdık. 2 saat sonra ayakkabı yine bollaştı ve ayağımdan çıkmaya başladı. tekrar mağazaya gitim ürünü iade edip paramı geri almak istediğimi söyledim. Para iade etmediklerini başka bir ürünle değiştirebileceklerini söylediler. merkezlerini ve ısparta sorumlusu olan beyi aradım derdimi anlattım benimle ilgilenemeyeceğini işi olduğunu ve ayakkabıyı istanbula göndermem gerektiğini fakat hiçbir şekilde para iadesi olmadığını söyledi.kalite:0 satış sonrası hizmet:0 diyecek hem çok şey var hemde hiçbişey yok. yarım günde bu hale gelen bir ayakkabı. bi r daha hangar ayakkabı almak değil mağazalarının önünden bile geçmem. çünkü UCUZ MAL ALACAK KADAR ZENGİZ DEĞİLİM.(gördüğüm herkese bu olayı anlatacağım göremediklerimede haber göndereceğim)bu maili çok çok kişinin okuması dileklerimle….

 20. seher aktaş
  02 Eylül 2011 - 18:14

  arkadaşlar benim babamda ayakkabıcı ve bu işleri çok iyi biliyo hangar ayakkabının imalatçılarıyla çalışıyo.gerçekten de hangar dolandırıcıymış.insanların paralarını alana kadar herşey.sonra batıcak ve başka aynı bölgede başka adama bayilik vericek düzen böyle yani.ama allahu teala kimsenin hakkını kimseye bırakmaz.bu dünyanın diger dünyası var.ben şahsen kendim tanımıyorum sahibini. ama ateş olmayan yerden duman çıkmaz herkes yalan söylüyoda bu adammı doğrucu tartişmak lazım.akıllı olun kaptırmayın paranızı.adam sizin paraalarınızla fabrika açıyo adam oluyo.bide biz iyiyiz diye konuşuyolar

 21. volkan
  12 Kasım 2011 - 00:19

  slm bence kalın tavab spor bence bu hangarı ilere taşıcaktır benim görüşüm diyer markalarda fiyatlar ucmuş olup hangar böyle birşey yaparsa cok iyi bir yere gelecektir

 22. Antalyalı
  18 Aralık 2011 - 21:35

  Antalya’daki Hangar şubesinin adresini bilen varsa söyler misiniz? İnternetten net bir bilgi alamıyorum.

 23. müge kılıç
  13 Aralık 2012 - 13:38

  Şerefiye Mah. Gaziantep Cad. Kordon Ayakkabı Düzce/Merkez  adresinde bulunan Haan-Gar şubenizle ilgili şikayetimi bildirmek istiyorum.
     Satın aldığım çizme ayıplı mal kapsamında çıkmıştır. Fişi ile birlikte Düzce şubesinize 3 kez gitmeme rağmen değişim ya da para iadesi talebim dikkate alınmamış ve 22 TLlik ürünün peşine düştüğüm için küçümseyici tavır takınılmıştır.
  hçbir şekilde merkezlerinize ulaşılamıyor Tüketici haklarımı biliyorum ve hakkımı yasal yollardan arayacağım

Yorum yaz

İş kurmak.net © Copyright 2012 - Tüm hakları saklıdır. Gizlilik Sözleşmesi / Sitemap / İletişim -