Hazine, Nisan – Haziran ayları arasında toplamda 24,3 milyar liralık iç borçlanma gerçekleştirecek.

Hazine Müsteşarlığı tarafından Nisan – Haziran aylarına ilişkin iç borçlanma stratejisi hakkında bilgi verildi. Bu aylar arasında 22,1 milyar lira değerindeki iç borç servisine karşılık, 24,3 milyar liralık iç borçlanmanın gerçekleştirileceğinin belirtildiği açıklamada bu dönemlerde herhangi bir dış borçlanma yapılmayacağı da dile getirildi.

En Büyük Borçlanma Haziran Ayında Olacak

Hazine Müsteşarlığı tarafından nisan ve haziran ayları dönemlerine dair iç borçlanma stratejisine göre, nisan ayında 3,8 milyar lira değerindeki iç borç servisine karşılık olarak 4,2 milyar lira değerinde, mayıs ayında 4 milyar lira değerindeki iç borç servisine karşılık olarak 4,4 milyar lira değerinde, haziran ayında ise 14,3 milyar lira değerinde iç borç servisine karşılık olarak 15,7 milyar lira iç borçlanma gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

Nisan ayındaki iç borçlanmaların 3,7 milyar liralık kısmının piyasadan, 500 milyon lirasının kamuya satışlardan gerçekleştirileceği, mayıs ayındaki iç borçlanmanın 3,8 milyar lirasının piyasadan, 600 milyon lirasının ise kamuya ait satışlardan, haziran ayındaki iç borçlanmanın ise 13,3 milyar lirasının piyasadan, 500 milyon lirasının lira sertifikalarından, 1,9 milyar lirasının ise kamuya ait satışlardan gerçekleştirileceği belirtildi.

Bu dönemler arasında herhangi bir dış borçlanmanın planlanmadığını belirten Hazine yetkilileri, bu dönemde 10 adet tahvil ihalesi ve 1 adet kira sertifikasının doğrudan satışının gerçekleştirileceğini belirtti. Bu dönemde Nisan ayında 5,7 milyar lira, mayıs ayında ise 6,2 milyar lira, haziran ayında ise 15,6 milyar lira değerinde borç ödemesi gerçekleştirilecek. Bu ödemenin 5,5 milyar liralık kısmı dış borçlar kapsamında yapılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here