Bölgesel gelişmelerin hububat ihracatçısına yeni pazarlar kazandırdığını belirten Mete, AB ülkelerine yaşanan kota sorununu dile getirdi.

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, hububat sektörünü değerlendirdiği konuşmasında sektörün 140 ülkeye ihracat gerçekleştirdiği bir yıl yaşandığını dile getirdi. 2018 yılının da kendileri için umut verici olduğunu belirten Mete, sektörün Avrupa Birliği’ne gerçekleştirdiği ihracatın büyük bir kısmının Türkiye’de yerleşik AB’li şirketler tarafından yapıldığını da sözlerine ekledi.

İhracat Kotaları Yeniden Düzenlensin

Sektörde çok sayıda oyuncu olmasının birçok artısı ve eksisi bulunduğunu söyleyen Başkan Zekeriya Mete, özellikle Avrupalı şirketlerin Türkiye’den AB’ye gerçekleştirdikleri ihracatın mevcut ihracat kotasını kısa sürede doldurması nedeni ile Türk şirketlerinin aktif bir satış yapamadıklarını belirtirken bu sorunun çözümü için kotaların kaldırılması ya da AB’li şirketlerin gerçekleştirdikleri ihracatların kotaya dahil edilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye’nin bölgesel anlamda yürüttüğü politika ve çıkışlarının sektöre bu coğrafyada özellikle Müslüman ülkelerden yeni pazarlar sağladığını ifade eden Başkan 2017 yılında gerçekleştirilen 157 milyar dolarlık ihracat rekoruna kendilerinin de 6 milyar 372 milyon ile katkı sağladıklarını ifade etti.

140 Ülkeye İhracat Gerçekleştirdik

Sektör ile ilgili değerlendirmelerini Almanya’da düzenlenen Uluslararası Şekerleme Fuarında basın mensupları ile paylaşan Zekeriya Mete, yeni yılda yüzde 15 büyüme hedeflediklerini söyledi. Hükümetin 2023 yılı hedeflerine ulaşmak amacıyla performansını genele yayması gerektiğini söyleyen Mete, 140 ülkenin kapısının 2017 yılında çalındığını ve bu ülkeler ile daha fazla ihracat gerçekleştirmek için kendilerinin aktif bir şekilde rol alacağını da sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here