Ana Sayfa » Borsa » İMKB’deki 10′a yakın şirketin tahtası açılacak

İMKB’deki 10′a yakın şirketin tahtası açılacak

01 Kasım 2010

ÇEAŞ, Kepez, Aktaş Elektrik gibi çok sayıda küçük yatırımcısı olan büyük şirketler bulunuyor.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Akgiray, işlem sırası kapalı şirketlerin İMKB’deki tahtalarının açılması çalışmalarında önemli bir aşamaya gelindiğini açıkladı.

Bu konudaki çalışmaların önemli aşamaya geldiğini ifade eden Akgiray, Halen işlem görmeyen şirketlerden kapanma sebepleri ortadan kalkanların tamamının tahtaları, kapanma gerekçeleri ortadan kalktığı an açılacak dedi.

İstanbul’da İş Hayatı Dayanışma Derneği’nin (İŞHAD) Avrasya Barter işbirliği ile düzenlediği kahvaltıya konuk konuşmacı olarak katılan SPK Başkanı Akgiray, tahtası kapalı bulunan şirketlerin bazılarıyla ilgili hukuki süreçlerin devam ettiğini hatırlatarak, tahtaların açılmasıyla ilgili kararlar için ‘doğru zamanı beklediklerini’ söyledi.

Finans okur-yazarlığını artırma ve halka arzları teşvik için yeni bir kampanya başlatacaklarını belirten Akgiray, Türkiye’de 500-600 milyar dolar büyüklüğünde halka arzlara gidecek kaynağın bulunduğunu söyledi. Vedat Akgiray, önemli konulara ilişkin mesajlar içeren konuşmasında, Türkiye’nin kredi notunun yakında yatırım yapılabilir ülke seviyesine çıkartılacağı beklentisi taşıdığını, modern ürün borsalarının 2011 yılı içinde faaliyete geçeceğini ve yeni SPK mevzuatı ile foreks piyasalarına ilişkin mevzuatın hazır olduğunu da bildirdi. Düşük kur tartışmalarına da değinen Akgiray, ‘değerli paranın her zaman iyi oluğunu, ancak bunun altının doldurulması gerektiğini’ söyledi.

Kapalı tahtaların açılması çalışmaları ilerledi

Zamanında bir takım yanlışlar yapıldığını, bazı şirketlerin küstürüldüğünü ve tedbirler alınırken kurunun yanında yaşın da yandığın ifade eden Akgiray, şöyle konuştu: Bir daha bu türden işlerin olmaması lazım. Bunu garanti etmek istiyoruz. Halen işlem görmeyen şirketlerden kapanma sebepleri ortadan kalkanların tamamının tahtaları, kapanma gerekçeleri ortadan kalktığı an açılacak. Bu konudaki düzenlemeler ve çalışmalarımız belli bir noktaya ulaştı. Ama zaman veremiyorum. Bazılarıyla ilgili devam eden ulusal, uluslararası hukuki süreçler var. O şirketin yararına şu an yapılacak bir eylem, sonrasında büyük zararlara da yol açabilir. Onun için doğru zamanı bekliyoruz. Tabii ki istisnaları da olabilir, ama tahtanın açılması yatırımcının hakkının korunmasına ve çıkarına olacak ise onu açacağız.

10′a yakın şirketin tahtası açılacak

SPK Başkanı Vedat Akgiray’ın İMKB’deki kapalı tahtalarla ilgili açıklaması, özellikle ellerindeki hisse senetleri işlem görmediği için mağdur olan çok sayıda küçük yatırımcıyı yakından ilgilendiriyor. İMKB kayıtlarına göre halen 2000 yılından bu yana 38 şirketin işlem sırası kapalı. Bu şirketlerden bazıları faaliyetini durdurmuş, bazıları ise tasfiye sürecinde bulunuyor.

Akgiray, bu şirketlerden 10′a yakınının açılma koşullarını yerine getireceğini söyledi. Akgiray, Tahtanın açılması yatırımcının hakkının korunmasına ve çıkarına olacak ise onu açacağız dedi. Akgiray’ın verdiği bilgiler doğrultusunda, işleme açılması beklenen yaklaşık 10 şirket arasında halen faaliyette bulunan ÇEAŞ, Kepez, Aktaş Elektrik gibi çok sayıda küçük yatırımcısı olan büyük şirketler bulunuyor.Yorumlar (1)
  1. İSLAM ZENGİN
    27 Nisan 2011 - 10:57

    İnşallah..! Umutla bekliyorum. Benim 3 lotum var. Ama zamanında büyük bir değerdi. İyi çalışmalar.

Yorum yaz

İş kurmak.net © Copyright 2012 - Tüm hakları saklıdır. Gizlilik Sözleşmesi / Sitemap / İletişim -