İnternetten para kazanmak denildiğinde nedense insanların aklına boş beleş çabalar gibi geliyor. Sanki bu şekilde para kazanmak isteyenler oyun oynuyor, kendilerini oyalıyor ve geri dönüş boşuna çaba harcıyormuş gibi bir izlenim mevcut. Oysa internet üzerinden para kazanmak mümkün. Hem tam zamanlı hem de ek iş olarak düşünülebilecek bu sektör hakkında çok detaylı açıklamalar var ama ben bu konuda sizlere özel olarak Google Adsense ile nasıl para kazanılır onu anlatmak istiyorum.

İnternet Üzerinden Para Kazanmak 101: Google Adsense

Google denilince herkesin aklında birşey beliriyor. Teknoloji sağolsun 7’sinden 70’ine herkesi kendisine bağladı. Elimizde akıllı telefon olmaya devam ettiği müddetçe de bu her geçen gün artan bir şekilde devam edecek. Google bir nevi internet ile özdeşleşmiş durumda olduğu için de ilk olarak bu sektörde kendisinden bahsetmemiz gerekiyor.

Adsense Google’ın reklam vermek isteyenler ile reklam yayınlayarak para kazanmak isteyenler arasında kurduğu bir köprü. Firma ya da kişiler Google’da reklam verdiklerinde bu reklamların bir kısmı Google’ın kendi ana sayfası ve ürünlerinde yayınlanıyor olsa da büyük çoğunluğu aslında sizin benim gibi kişilerin kurmuş olduğu sitelerde yer alıyor. Tabi aslında bu imkan olmasa insanlar neden bu kadar çok web sitesi kursun değil mi? İşin ucunda para kazanmak olduğu için emek harcıyor ve bu sitelerde yazılar yazıyoruz. Hatta düşündüğünüzde ekşisözlük ya da onedio gibi Adsense ile aylarca yüzbinlerce lira kazanan siteler bunun için ekipler çalıştırıyor. Siz makarna tarifini bile internetten ararken insanlar sitelerinde yayınladıkları tarifler sayesinde reklam geliri elde ediyor.

Reklam ile Kazanmanın Mantığı Nedir?

Örneğin bir öğrencisiniz ve hukuk ders notları ararken bir siteye girdiniz. (tercihen linkteki siteye girin) Eğer tarayıcınızda bir reklam engelleme yazılımı yoksa sitede birkaç farklı yerde reklamlar ile karşılaşacaksınız ve eğer reklamlar ilginizi çeken konularda ise tıklayıp reklamveren siteye gireceksiniz. Ah işte siz ne kadar iyi bir ziyaretçisiniz. Tüm site sahiplerinin hayalindeki ziyaretçi 🙂 Çünkü siz reklama tıkladığınızda Google Adsense ile reklam yayınlamış olan o site sahibi 1 kuruştan başlayan rakamlarla gelir elde edecek. Tıkladığınız reklamın maliyetine göre bu rakam değişiklik gösterse de genel olarak ülkemizde reklamcılık sektörü pek fazla yüksek harcama yapılan bir alan değil. Ancak sizin gibi 10 – 20 – 30 kişinin tıkladığını düşünün. Bir şekilde orada para birikecek ve site sahibi bu sayede vermiş olduğu emeğin karşılığını alacak.

Peki Ben de Kazanabilir Miyim?

Herkes kazanabilir. Keşke kazansak. Biz Türk insanı olarak biraz kolay sonuç görmek istediğimiz için erkenden pes etsek bile Adsense ile gelir elde etmek aslında oldukça basit. İnternet üzerinden para kazanmak için çoğu kişinin ilk tercihi olan Adsense için öncelikle ilk yapmanız gereken bir web sitesi, blog ya da Youtube kanalına sahip olmak. Bunun için herhangi bir para harcamanıza bile gerek yok. Google amca onu da düşünmüş ve Blogger altyapısı ile sıfır masraf ile kendinize bir web sitesi oluşturmanızı sağlayan bir sistem yapmış. Size düşen ise, insanların merak edeceği, ilgilerini çekecek ve kafalarına takılan konularda yazmak ya da içerik üretmek.

Şöyle örnek vereyim;

Örneğin dini sorular var kafanızda ve sorabileceğiniz hiç kimse yok. NE yapıyorsunuz, Google da sorularınızı sorabileceğiniz bir site arıyorsunuz ve burada sorarak birilerinin size cevap vermesini bekliyorsunuz. Peki bu insanlar size nasıl ve neden cevap veriyor. Ya da o siteleri nasıl ayakta tutuyor? Tabi ki reklam gelirleri ile.

Velhasıl, internet üzerinden para kazanmak için öncelikle bir eksiği bulmak gerekiyor. İnternette rekabet her geçen gün artıyor ve bu rekabeti yenmek için de birşeyleri diğerlerinden daha iyi yapmanız gerekiyor. Bu konuda aklınıza gelebilecek her konuda sayfalarca açıklama çeşitli sitelerde mevcut. Ancak internet herkesin değerlendirmesi gereken oldukça önemli bir platform.

 

Bu yazı sizi internet üzerinden para kazanmak hakkında olumlu düşündüremediyse diğer ek iş fikirleri başlıklarımızı da inceleyebilirsiniz.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here