Ana Sayfa » Teknoloji » iPhone mu Samsung mu?

iPhone mu Samsung mu?

08 Ekim 2012

Son günlerde teknolojideki en büyük konusu kuşkusuz iPhone 5 lansmanı. Steve Jobs’tan sonra Apple’ın atacağı adımlar merak konusuyken, şirketin Samsung’la olan rekabeti de artarak devam ediyor.

Samsung2un Galaxy III’ü piyasaya sürmesinden beri (Mayıs 2012) Apple’la ve iPhone’la olan mücadelesi iyice kızıştı. Zaten hali hazırda rekabet içerisinde olan tarafların telif konusundaki anlaşmazlıkları mahkemelere 2011 yılında taşınmıştı. Tartışmanın nedeni ise akıllı telefonlarda ve tabletlerde Apple’ın Samsung tarafından taklit edildiğini iddia etmesi. Samsung ve Apple Temmuz ayı itibariyle 10 ülkede 50′yi aşkın davada çoktan milyonlarca dolar kaybetmişti bile. Akıllı telefon piyasanın yarısından fazlasını ellerinde tutan taraflardan Apple Amerika Birleşik Devletleri’nde davayı kazanırken, Güney Kore ve Japonya’da gülen taraf Samsung oldu.

Apple‘ın iPhone 5′i 12 Eylül’de tanıtmasının ardından rekabet de yeni bir boyuta taşınmış oldu. Peki iki cihaz arasında ne gibi farklar ve benzerlikleri var? Öncelikle iki cihazı birbirnden ayıran en önemli özellik kullandıkları işletim sistemi. iPhone iOS işletim sistemine sahipken, Samsung Galaxy III Android tabanlı bir işletim sistemi kullanıyor. Malum, Android Google’ın geliştirdiği bir işletim sistemi. Sırf bu yüzden iPhone artık iOS 6′dan Google Maps’i değil TomTom verilerini kullanarak geliştirdiği Apple Maps’i kullanacak. Uygulamanın aldığı olumsuz eleştirileri sonraki güncellemelerde düzeleceği tahmin ediliyor.

Performans açısından Samsung Galaxy III rakamsal olarak bir adım önde gözükse de günlük kullanımda bir fark yaratmıyor. Hatta iPhone uygulamalar arasında daha kolay ve hızlı hareket etmenize izin veriyor. Uygulamalar arasında daha kolay ve hızlı hareket etmenize izin veriyor. Uygulama demişken, Hali hazırda iPhone için 500.000 uygulama mevcutken Andorid için uygulama sayısı 400.000′de kalıyor. Bu da kullanıcıların iPhone’u seçme nedenlerinden bir tanesi olarak öne çıkıyor.

Hem iPhone 4S ve 5′te hem de Samsung Galaxy III‘de 8 megapiksel kamera bulunuyor. Galaxy III’de bulunan video çerkerken fotoğraf çekebilme özelliğine iPhone’da yeni modeliyle kavuştu. Şarj konusunda ise Apple bekleneni yeni modeliyle de veremedi. Samsung Galaxy III hem iPhone 4′ten hem de iPhone 5′ten daha uzun konuşma süresi vadediyor. Tasarım olarak bakıldığında ise her ne kadar Samsung Galaxy daha ince ve uzun olsa da kullanılan materyal açısından daha basit bir görntü veriyor. iPhone 5 eskisine oranla daha hafif ve daha uzun, bu da video izleme ve rahat taşıma anlamında bir avantaj sağlıyor. Samsung Galaxy’e göre yine daha çık bir görüntü veriyor. Aslında konu sizin bir akıllı telefondan ne beklediğinizle alakalı. İhriyaçlarınze göre karşılaştıracağınız özellikler size aradığınız cevabı çok rahat verecektir. Bu karşılamayı yaparken kullanıcı yorumarını es gememenizde fayda var.Yorumlar (1)
  1. alihan
    05 Haziran 2013 - 14:03

    bence ios androidden daha basit ve hizli oldugu icin daha kullanisli ama sanki android daha renkli gibi duruyor mesele iphone nin ayarlarinda mavi ve beyazdan baska bir renk yok nerdeyse ve ios bu guvenlik meselrsini cok abartiyo bence mesela bir video cektim gecen babamin iphone 5 inden amcamgildeydiik amcam videoyu istedi ama tlfonu samsung oldugu icin bluetooth calismiyir malumunuz pc ye at ordan alirim dedi pc de itunes oldugu icin atamadik yani diyorumki iphone sanki kendinden baska bir telefon markasi yokmusgibi davraniyor

Yorum yaz

İş kurmak.net © Copyright 2012 - Tüm hakları saklıdır. Gizlilik Sözleşmesi / Sitemap / İletişim -