İş kurmak isteyenlerin karşılarına çıkan en önemli sorun ihtiyaç duydukları finansmanı sağlamak ancak bu her zaman mümkün olamayabiliyor. Genel olarak KOSGEB ile iş kurmak için kredi seçenekleri ülkemizde bir hayli yaygınlaşmış olsa da bu kredilerde önce harcamanın kişi tarafından yapılması gerektiğinden birçok insan bu olanağa başvuramıyor.

İş Kurmak İçin Kredi Almanın Kolay Yolları

Eğer KOSGEB kredisi ile iş kurma imkanınız yoksa yani sermayeyi önden kendiniz sağlayamıyorsanız mecburen bankalara başvurmak zorundasınız. Girişimciler için kredi olanakları sağlayan çok sayıda devlet ve özel banka bulmakta zorlanmayacaksınız. Ancak günümüzde faiz oranları oldukça çok yükseldi ve iş kurarken kredi kullanmak bu nedenle dezavantaj halini almış durumda. Peki nasıl harekete geçmeliyiz?

İş Kurma Kredisinde Almaktansa Melek Yatırımcılara Başvurmak

Ülkemizde yeni yeni bilinen bir kavram olan melek yatırımcılık kısaca işinize sermaye ortaklığı sağlayan ticari kuruluşlardır. Bu kişi ve kurumlar verdikleri paranın karşılığında size belirli bir yüzde ile ortak olur ve kar da etseniz zarar da etseniz bu aldığınız parayı geri ödemek zorunda kalmazsınız. Melek yatırımcıların daha çok ilgilendiği alanlar inovasyon, teknoloji ve yeni iş fikirleri gibi insanların hayatına değişiklik katacak fikirlerdir. Bu nedenle örneğin bir tuhafiye açmak için bu kişilerden yatırım almanız zor olabilir.

 

Devlet Kredileri

Genel olarak devlet kredileri KOSGEB üzerinden verilse de farklı sektörlere bakanlıklar tarafından da sağlanan devlet destekleri bulunabiliyor. Bu desteklerden yararlanmak için iş kurmak istediğiniz sektörün bağlı olduğu bakanlıkların il müdürlüklerinden de bilgi almanız mümkün. Özellikle istihdam konusunda sağlanan devlet destekleri ile iş kurma sürecinde personel sigorta ve maaş giderlerinizin bir kısmını devletin sağlayacağını unutmayın ve mutlaka bu olanaklardan yararlanmaya gayret gösterin.

Aile ve Arkadaş Çevresinden Borç Almak

İş kurmak için kredi ararken çevrenizdekiler ne kadar oldukça mantıklı bir yöntem gibi görünse de iş kurma süreci özellikle ekonominin çalkantılı bir dönemde olduğu günümüzde manevi anlamda yıpranmanıza neden olabilir. Ayrıca çevrenizden aldığınız borcu döviz ya da altın gibi bir değer ile alırsanız olası bir kur değişikliğinde ciddi oranlarda zarar görebilirsiniz. Bu nedenle en son düşüneceğiniz seçenekler arasında yer alsın.

Kredi Kartlarından Finansman Sağlamak

En son çare olarak bile görülmemesi gereken bu durum birçok işletmenin daha kuruluşunun ilk dönemlerinde batmasına neden olan bir kara delik. Bir işletmenin kara geçmesi ve süreklilik elde etmesi için minimum 1 yıllık bir sürecin gözden çıkarılması gerekir. Bu süreçte kartlarınızdaki borçlar hızla artacak ve sizin daha farkına varmanıza fırsat varmadan iflas etmenize bile neden olabilecektir. Bu nedenle kesinlikle kredi kartı ile iş yerinizi finanse etmemelisiniz.

Siz de iş kurmak için kredi almak istiyorsanız öncelikle tüm olanakları gözden geçirmeli ve sizin için en cazip seçeneği tercih etmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here