Devletimiz özellikle son yıllarda iş kurmak isteyen girişimcilere büyük destekler sağlıyor. Gerek ulusal gerekse uluslararası piyasada ilerlemek maksadıyla, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ülke ekonomisindeki paylarını arttırma hedefiyle çalışıp kazanmak isteyen girişimcilerden desteğini eksik etmiyor. Sektörlere göre hizmet veren bakanlıklarla isteyen herkese hibe ve kredi olanağı sunan devlet kendi bankaları aracılığıyla da işini kurmak isteyenlere geri ödeme noktasında kolaylık sağlayan krediler dağıtıyor.

Girişimcilere düşen öncelikle kendileri için en uygun hedefleri belirleyip o hedefler doğrultusunda kredi talebinde bulunmak olacaktır. Çiftçiler, tarım ve hayvancılık yapanlar, yeni mağaza ve iş yeri açmak isteyenler ve özellikle bayanlara sunulan bu olanaklar değerlendirmeyi bilenler için bulunmaz birer fırsattır.

Devletin büyük ya da küçük ölçekli fark etmeksizin iş yeri açmak isteyenlere 50 bin liradan başlayıp oldukça yüksek rakamlara kadar ulaşabilen destekleri mevcut. Ekonomiye katkıda bulunmak isteyen esnaflara, kobilere, iş sahibi olmayan kadın ve erkeklere, engellilere ve emeklilere Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca da destek sağlanıyor. Böylelikle ülke ekonomisine katkı sağlanması beklenmektedir.

Dükkân açmak isteyenlerin yanı sıra çiftçilere de 30 bin lira devlet destekleri sunuluyor. Hayvancılık yapmak isteyen girişimciler de bu imkandan yararlanabilmekte . Büyük baş hayvan yetiştiriciliği, et ve süt üreticiliği, koyun ve keçi yetiştiriciliği, tavuk çiftliği kurmak, yumurta üreticiliği yapmak ve ipek böceği yetiştiriciliği gibi alanlarda verilen bu hibelerle çiftçilerin üretim gücünün arttırılması hedefleniyor.

KOSGEB DESTEKLERİ

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı yani KOSGEB ülke ekonomisine hareket getirmek ve canlı tutmak maksadıyla öncelikle genç girişimcilere geriye ödemesiz yani hibe şeklinde faizsiz kredi olanağı sağlıyor. Bu krediye hak kazanmak için girişimcilerin öncelikle KOSGEB tarafından açılmış olan girişimcilik kursuna katılmaları gerekiyor. Bu kursu başarı ile tamamlayan kişiler 30 bin lira ile 100 bin lira arasında karşılıksız devlet desteği almaya hak kazanıyor.

Kurslara katılmadan önce hangi alanda iş kurmak istiyorsanız ona uygun kurslardan birini seçmek gerekiyor. Başvurunuz kabul edildikten sonra kurs programına uyarak 30 iş günü boyunca devam edecek kurstan ‘’Girişimci Belgesi’’ni almanız gerek. Belgenizi aldıktan sonra artık iş yerinizi açmak için ihtiyaç duyduğunuz sermayeye kavuşmuş olacaksınız. Bundan sonra önemli olan nokta yeni işiniz için yapacağınız bütün harcamaları devletten geri alabilmek için faturalandırma konusunda dikkatli olmaktır. Devletin bu hibelerde öncelikli tercihi iş kuran kişinin harcamalarını kendi başına gerçekleştirmesi ardından yaptığı ödemeleri ispat ederek KOSGEB’ten geri alması şeklindedir.

Bu nedenle sadece KOSGEB desteğine güvenerek iş kurmayı düşünmeyiniz. Kredinizin onaylanmaması, ödemelerinizin geç gelmesi gibi durumlarda sorunlar ile karşı karşıya kalmanız mümkün olabilecektir.

Devlet destekleri dışında bankaların da girişimcilere yönelik özel projeleri bulunuyor.

 HALK BANKASI GİRİŞİMCİ KREDİLERİ

Halk bankası yeni iş kurmak isteyen girişimcilere mezun oldukları bölüm ya da sahip oldukları çıraklık halk eğitim merkezi diplomaları üzerinden 75 bin TL ye varan krediler veriyor.

Eğer okuduğunuz bölümle alakalı bir iş kurmak istiyorsanız 75 bin TL tutarındaki kredi (12 ay boyunca geri ödemesiz 48 ay taksitli) sizin için bulunmaz bir fırsat olabilir.

Ayrıca Halkbank girişimcilere uzman oldukları konuda 60 ay boyunca ustalık yaptıklarını ispatlamak kaydıyla 30.000 TL kredi alma olanağı sağlamaktadır.  Eğer 30 yaşını aşmadıysanız ödeme noktasında ilk yıl taksit ödeme mecburiyetinin de olmaması kulağa hoş gelen bir fırsat.

Yenilikçi mucit girişimcileri bekleyen sürpriz kredi olanakları da iştah kabartan cinsten olanaklardır. Zira TUBİTAK gibi kurumlardan bulduğunuzu iddia ettiğiniz buluşa ait patent aldıysanız Halk Bankası tarafından faizsiz kredi alma hakkı kazanmış olacaksınız.

Türkiye Ekonomi Bankası Girişimci Kredileri

TEB yani Türkiye Ekonomi Bankası iş kurmak için girişimde bulunanlara ticari hayatlarında 12 ayın altında hizmet verenlere 50.000 TL kefil şartı olmadan kredi verirken isteyenlere 100.000 TL’ye kadar teminat vermeleri durumunda kredi vermektedir. Ödeme noktasında da kolaylık sağlayan banka parayı 1 yıl geri ödemesiz olarak sonrasında ise belirli taksitlere geri ödemeli olarak vererek kolaylık sağlamaktadır.

ZİRAAT BANKASI ENGELLİ VATANDAŞLAR İÇİN İŞLETME KREDİLERİ VERİYOR

Engellilerle birlikte iş yerinde engelli işçi çalıştıran işletmecilere Ziraat Bankası tarafından 60 aya kadar engelsiz destek paketiyle ticaret hayatlarını desteklemek maksadıyla kredi olanağı sağlamaktadır. Ayrıca engellilere bankacılık işlemleri sırasında özel indirimler de sunmaktadır. Sadece bu kadar da değil engelli vatandaşın ailesindeki 18 yaşından büyük kişilerle birlikte bütün aile bireylerine özel imtiyazlar ve bireysel emeklilik olanakları sunulmaktadır.

 

Yurtdışında yatırım yapmak istiyorsanız bu konuda sağlanan destekleri Yurtdışında Yatırım Yapmak İsteyenlere Destekler konumuzdan öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here