Bazı insanlar doğuştan girişimci bir yapıya sahip oldukları için elindekiyle yetinmek yerine buldukları bütün fırsatları değerlendirmeye çalışırlar. İş kurmak istiyorum diyerek yola çıkanlar zaman zaman bunu başarsalar bile bazen karşılarına sorunlar çıkması mümkündür. Bu sorunların başında maddi imkânsızlıklar gelse de bilgi ve tecrübe yetersizliği, zaman ve mekânın doğru ayarlanamaması gibi sorunları da sıralayabiliriz. Buradan da anlaşılabileceği üzere sadece girişimci ruha sahip olmak iş kurma noktasında başarılı bir sonuç almak için yeterli değildir.

Dünyadaki hızlı değişime doğru orantılı olarak ülkemizde de her geçen gün yeni ve farklı iş olanakları ortaya çıkmıştır.  Yaşam şartlarının ve insan ihtiyaçlarının değişmesine bağlı olarak yeni iş kollarına ihtiyaç oluşmuştur. Gelişen bu hızlı piyasada büyük bir heyecanla ‘’iş kurmak istiyorum’’ iddiasıyla yola çıkan bazı girişimciler başarıya ulaşsa da yarı yolda kalan amacına ulaşamayan girişimcilerin sayısı da oldukça fazladır. Peki, bu piyasada iş kurmak istiyorum diyenlere yardım edecek, yol gösterecek ipuçları nelermiş bir göz atalım.

İş Kurmak İsteyenlere Tavsiyeler

  • Öncelikle içinizden gelen sesi iyi dinleyin. Dinleyin ki iş kurmadan önce tam olarak ne istediğinizin, nasıl stratejiler geliştireceğinizin cevabını bulabilesiniz.
  • Hayallerinizin peşinden koşarken bile adımlarınızı dikkatli atmalısınız. Çevrenizden gelen fikirlerin etkisinde kalmamakla beraber yapılan olumlu olumsuz yorumları dikkate alıp gereksiz eleştirilere kulak asmamalısınız. Çünkü sizi yolunuzdan çevirmek isteyenler olacaktır.
  • İş kurmak için size en çok lazım olacak şeyler, heyecan, heves istek azim gibi sizi harekete geçirecek duygulardır.
  • İşin duygu tarafının yanında yeterli maddi olanaklara sahip olmanız da gerekir. Bu konudaki maddi ihtiyaçlarınızı önceden yaptığınız birikimlerden karşılayabileceğiniz gibi eş dost, hısım akrabadan da temin edebilirsiniz. Fakat şunu unutmayın ki; işin ciddiyeti arttıkça ihtiyaç duyduğunuz para miktarı da artacağından devreye bankalar ve banka kredileri girecektir. Devletimizin girişimcilere verdiği maddi manevi destek de göz ardı edilemeyecek kadar çoktur. Şu bir gerçektir ki; dâhiyane fikirlere sahip kimi girişimciler, maddi imkânsızlıklar yüzünden fikirlerini piyasaya süremeden yok oluşuna şahit olmuştur.
  • Elinize geçen fırsatları iyi araştırıp değerlendirerek risk almaktan korkmadan cesur adımlar atmalısınız.
  • Kuracağınız işi çevrenizin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda seçmeli ve iyi fikirlerle yola çıkmalısınız.
  • Yeni kurulacak işin ne olduğu kadar ne zaman ve hangi ortamda kurulacağı da önemli bir konudur. Bu aşamada uzman kişilerden yardım almanız gerekecektir. Formül basit doğru iş doğru yöntem ve doğru zaman mekân eşittir başarı…
  • İş kurarken sadece iyi fikirler yeterli olmadığı için işle alakalı konularda uzmanlaşmış kişilere ihtiyacınız olacağından güzel bir ekip kurmanız gerekecektir. Ekibinizdekiler o konuda eğitim almış ve de tecrübe sahibi uzman kişilerden oluşmalıdır. Unutmayın ki projeniz ne kadar etkili olursa olsun ekibiniz yeteri değilse başarı merdivenlerini tırmanamazsınız.
  • İş kurma noktasında iyi bir gözlemci olmalı toplumun ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda hedefler belirlemelisiniz. Aksi halde kuracağınız yeni işin ömrü fazla uzun olmayacaktır.
  • Şunu da unutmayın ki ne iş kuracak olursanız olun her zaman en iyi bildiğiniz işten başlayın. Bilgi sahibi olmadığınız bir konuda işi öğrenmek adına vereceğiniz emek başarıya giden yolda zamanınızdan çalacaktır. İşte bu yüzden en kestirme yol en iyi bildiğiniz yoldur. Farklı işler yapayım derken yolda kalmayın!

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here