İstanbul-İzmir Otoyol Projesi'nin güzergahı açıklandı

Gündem 17 Şubat 2010 Yorum (31)

Ekonomistin iki yıl önce geçiş güzergahı haritasını çizdiği İstanbul-İzmir Otoyol Projesi’nin güzergahı, açıklanan kesin proje ile büyük ölçüde uyumlu çıktı.

Projenin son onayı için YPK’nın onayı beklense de ihaleyi kazanan Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay ortak girişimi köprü için zemin çalışmalarına başladı bile.

İstanbul-İzmir arasını 4 saate indirecek olan proje, 377 kilometresi otoyol, 44 kilometresi de bağlantı yolları dahil toplam 421 kilometreden oluşuyor.

Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolunun temeli atıldı

Cumhuriyet tarihinin dev projelerinden biri olarak gösterilen Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol Projesi‘nin temeli atıldı.


Türkiye’nin, bugüne değin gerçekleştirdiği en büyük yap-işlet-devret (YID) projesi olarak gösterilen “Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi Köprüsü ve Bağlantı Yolları dahil) Otoyol Projesi’nde” nihayet sona gelindi. Yaklaşık 20 yıldır gündemden inmeyen proje, şimdi Yüksek Planlama Kurulu (YPK) onayını bekliyor. YPK’nın ise bu yılın ilk çeyreğinde projeyi onaylaması bekleniyor.

Proje YPK da beklerken, ihaleyi 22 yıl dört ay ile en düşük yapım ve işletme süresi ile kazanan Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay ortak girişimi, İzmit Körfezi’ne kurulacak asma köprü için sismik zemin etütlerine başladı. Körfez’deki zemin etütlerini ABD-Hollanda ortaklıklı Fugro şirketi gerçekleştiriyor. İlgili şirketin İzmit Körfezi’nde köprü ayaklarının kurulacağı deniz zemininin yapısı ile birlikte buradaki fay hatlarının ilk kez kapsamlı bir haritasının çıkaracağı belirtiliyor.

Proje, 377 kilometresi otoyol, 44 kilometresi de bağlantı yolları olmak üzere toplam 421 kilometreden oluşuyor. Sözleşmede, yaklaşık 6 milyar dolara mal olması beklenen projenin maksimum 7 yıllık bir sürede tamamlanma koşulu bulunuyor.

20 yıllık bir rüya
İstanbul-İzmir Otoyol Projesi, ilk kez 1990’lı yılların başında gündeme geldi. Projenin ilk ihalesi, 1997 yılında gerçekleştirildi. Ne var ki; 1999 Marmara Depremi’nden sonra meydana gelen olumsuzluklar nedeniyle ihale iptal edildi. Proje, 2008 yılı başında tekrar ihaleye çıkarıldı. Koşullarında bazı değişiklikler yapılan ihale, bir süre ertelendikten sonra nihayet, 9 Nisan 2009 tarihinde gerçekleştirildi.

Proje tamamlandığında şu anda 550 km olan İstanbul-İzmir arası 140 kilometre daha kısalmış olacak. Üç gidiş üç geliş olarak planlanan bu otoyol projesinin sadece İzmit Körfezi geçişinin 2.5-3 milyar dolara mal olabileceği belirtiliyor.

İzmir 4 saat olacak
Otoyol projesi tamamlandığında halen 8-10 saati bulan İstanbul-İzmir arası 4 saate, yine karayoluyla 2.5-3 saati bulan İstanbul-Bursa arasının 1-1.5 saatte ineceğini söyleyen Karayolları Genel Müdür Yardımcısı Ali Gürgür, şunları belirtiyor, “Proje kapsamında, 18 bin 212 metre uzunluğunda 30 viyadük, 7 bin 395 metre boyunda dört tünel, 209 köprü, 18 gişe alanı, beş otoyol bakım işletme merkezi, yedi servis ve park alanı yer alacak.” Gebze-Yalova arasında körfez geçişini kullanan otomobiller, 35 dolar geçiş ücreti ödeyecek. Otoyolda her kilometre başına da 0.05 dolar talep edilecek.

Otoyolun geçiş yerleri
Proje, Anadolu Otoyolu üzerine Gebze Kavşağı’ndan Ankara yönüne yaklaşık 2.5 kilometre sonra inşa edilecek köprülü kavşakla başlayacak. Otoyol Dilburnu-Hersek Burnu arasında inşa edilecek asma köprü ile geçerek, Yalova-Karamürsel Devlet Yolu’nu köprülü bir kavşak ile aşacak; daha sonra Orhangazi yakınlarında Orhangazi-Bursa Devlet Yolu’na bağlanacak. Orhangazi Kavşağı’ndan sonra güzergah, Orhangazi ve Gemlik civarından geçerek Ovaakça Kavşağı ile Bursa Çevre Yolu’nu izleyecek.

Burada şunu belirtmekte yarar var; ihale kapsamında bakım-onarım ve işletilip devredilmesi de dahil olan Bursa çevreyolu, doğu ve batı olmak üzere iki yönde devam edecek. Çevre yolunun batıya yönlen kısmı, Bursa’nın kuzeyinden güneyine bir yay çizerek, Karacabey Kavşağı’nda sona eriyor. Otoyol, Karacabey Kavşağı’ndan sonra Ulubat Gölü ile Mustafa Kemalpaşa’nın güneyinden itibaren batıya yönelerek, Susurluk ve Balıkesir’in kuzeyinden Savaştepe’ye uzanacak. Savaştepe-Soma-Akhisar-Saruhanlı ve Turgutlu ilçelerinin civarından geçecek olan otoyol, İzmir Çevre Yolu üzerindeki mevcut Anadolu Lisesi kavşağına bağlanacak.

Demir yolu yok
Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol projesinin en can alıcı kısmını İzmit Körfezi’ne kurulacak 3 kilometre uzunluğundaki asma köprü oluşturuyor. İzmit Körfezi’ne kurulacak olan asma köprü, körfezin en dar kısmının oluşturan İzmit’in Gebze ilçesine bağlı Dilovası beldesi sınırları içindeki Dil İskelesi ile Yalova’nın Altınova ilçesine bağlı Hersek Burnu arasında yer alacak. Ekonomist okuyucuları hatırlayacaklardır; İzmit Körfezi’ne kurulacak olan köprünün yerini 2008 yılındaki 20’nci sayımızın kapak haberinde daha önce duyurmuştuk. Ulaştırma Bakanlığı, açıkladığı proje ile Ekonomist’i bu konuda bir kez daha teyit etmiş oldu.
Okhan Şentürk /Ekonomist

 • yeni izmir istanbul yolu güzergahı haritası
 • istanbul izmir yeni yol
 • istanbul izmir yeni yol projesi güzergahı
 • dıl ıskelesı ızmır yolu kac tl olacak
 • istanbul izmir otobanı güzergahı
 • istanbul çevre illerle olan yeni yol projesi
 • izmir istanbul yeni yol güzergahı
 • izmir istanbul otoyolu harita
 • yeni yapılan istanbul izmir yolu
 • istanbul bursa izmir otoyolu güzergahı

İstanbul-İzmir Otoyol Projesi'nin güzergahı açıklandı yazısına yapılan yorumlar
 1. ali tosun diyor ki:

  Burada zaten bir karayolu var.Dileyen bu karayolunu kullanabilir.Bence buraya demir yolu yapılmalıdır.Bütün yatırım, bir köprü ve demiryolundan ibaret olcaktır.Masrafın çok daha düşük olacağı kanısındayım.
  Dilerseniz buna şu avantajları’da ekleyelim.
  -Yüzbinlerce aracın yarattığı çevre kirliliği.
  -On milyonlarca dekar arazinin asfaltlanıp, tarım dışı bırakılması.
  -akaryakıt gideri.
  -Lastik yıpranması.
  -Kaza riskleri.
  -yedek parça harcamaları.
  -Proje sadece havalı,AKILCI DEĞİL.

 2. yuksel cengiz diyor ki:

  bu otoban yolunu balıkesirden bigadiç vesındırgı yolundan verilseydi en azından köy gibi kalmış bu ilceler biraz canlanırdı özellikle sındırgı bütün gencleri dışarda calışıyor.Arıca balıkesir sanai acısından büyük şehirlere en yakın illerden bir tanesi ama işsizligi önleyecek hic bir yatırım yok balıkesirden her dönem cıkan 9 millet vekili ankaraya gidip tatil yapıp gelmesinler biraz da fabrikalar yapılması için ugraşsınlar

 3. Kücük Muhittin diyor ki:

  Demiryolu hızlı tren dusuncene katılıyorum ticari acıdan demiryolu cok katkı saglar

 4. mehmet diyor ki:

  ülkemi seven ve onun güzelliklerini korumaya çalışan insanlarının en doğru kararının bu projenin ist-izmir ve izmir-Ank. arası yüksek hızlı tren projesi olmasıdır diye düşünüyorum.en acil ve en gerekli iş budur…. saygılarımla..

 5. ümit gül diyor ki:

  otoyol gerekliydi ekonomi ve çevre ve doğa açısından demiryolu da gerekli inşallah en kısa zamanda demiryolu için de düğmeye basılır

 6. Bilgi Gürbaca diyor ki:

  Köprü gerçekten çok gerekli,ancak yeni yolların yapımının faydadan çok bir çok olumsuzluklarıda beraberinde getireceği gün gibi aşikar.Yol için yapılacak yatırım Demiryolu olarak değerlendirilse çok daha isabetli olur
  kaldıki Bursaya ve İzmire ulaşım için bir yol zaten var,bu yolların iyileştirme çalışmaları yapılabilir.

 7. Osman EFE diyor ki:

  Bence en uygunu çift hatlı hızlı tren hatlardan biri yük taşımacılığı için olmalı. Birde diğer devletlere baktığımda yağılan yollar genelde düz oluyor ama bizde ise nedense sürekli yılan gibi kıvrık kıvrım bunu hala anlamış değilim… Yapılan işleri bir daha yapmayı ve tamir etmeyi ne kadar öok seven müteahhitlerimiz ve yöneticilerimiz var.

 8. arif bayrakgil diyor ki:

  aklın yolu birdir mantıklı ve kalıcı çözümler üretelim genç nufusun yirmiiki sene beklemeye tahammülü yok.bu işin finansal boyutunu konuşmaya hiç gerek yok artıları eksileri gayet açık ve seçik ortada.tabiki hızlı tren. yapmayın devlet büyüklerimiz yapmayın.çok hızlı dinamik ateş gibi projeler üretelim.zaten var olan yolu bidaha niye yapıyosunuz.iki saat tasarruf yapıcakmışız.allahalla niye bukadar düşündünüzki iki saati. daha kaldırımlarımızı avrupa standartlarına getiremeyen bir anlayış trafik kazalarını azaltamayan bir anlayış bizim iki saatimizi düşünüyo ama giden yirmiiki senenin hesabını yapmıyo.bak sen şu işe vatana millete hayırlı olsun………….

 9. inen diyor ki:

  japonyadaki metronun yarı hızla gidenini yapsalar 1 buçuk saate iner izmir-istanbul arası..maliyeti de metre başına 4 ila 10 kat arası ucuz. temiz, modern, külfetsiz..

 10. emrah diyor ki:

  demiryolu fikrine kesinlikle katılıyorum arkadaşlar bir mühendis adayı olarak… ayrıca çok maliyetli olan bu projenin hızlı trenle istanbul-izmir arasını gerçekten de çok kısa bir sürede kat edilmesini sağlayacaktır…kilometre başına 0.05$ ve körfez köprüsünün geçişinin de 35$ olduğu düşünülürse sürücüler açısından da epey maliyetli bir yolculuk olsa gerek..ayrıca da çevreye vermiş olduğumuz zarar da cabası..ülkemizin en verimli tarım alanlarını harap etmesek keşke…kesinlikle ve kesinlikle hızlı trenden yanayım her açıdan uygundur diye düşünüyorum…trafik kazalarından (trafik teröründen) het yıl binlerce vatandaşımızı kaybediyoruz tabii burada bilinçli toplum olmayışımızın da etkisi olmaktadır..ne diyelim artık imzalar atılmış sözler verilmiş… Vatanımıza Milletimize Hayırlı olsun.

 11. şadi diyor ki:

  bu projeyede iyi çalışacak elemanlar operatörler bulunsun demiyorum işte burda her işe işci lazım işciyede iş iyi bi ekibimiz var yetkililere duyrulur operatörler çavuş formen ve tecrübeli vardiye ekipleri bu numarada 05343610817

 12. murat ayaz diyor ki:

  aynı fıkırdeyım tren yolu daha olumlu kısa zaman ıcın dusunursek ınsaat suresınce ınsanlar bır parca ekmek yıyebılecek ama uzun vadede goturusu daha fazla bır proje

 13. ibrahim şencan diyor ki:

  istanbul izmir otobayolu istimlakları nezaman yapılacak

 14. iskender diyor ki:

  ben iskender bende bu otoban yol projede çalışmak istiyorum ağır vasıta e sınıfı ehliyetim var kamyon şofuruyum ve iş makına operaturuyum paletli lastikli loder kepçe ve şhovel ekıskıvatur ve her nevi silindir kulanırım saygılar cep 0536 456 65 68- iskenderonal@mynet.com

 15. ibrahim yılmaz diyor ki:

  kamulaştırmalar nezaman yapılacak

 16. ibrahim yılmaz diyor ki:

  benim arazim organize sanayinin içinde hudut komşularım 150 bin lira dönümü sanayiye verdiler karayolları bana 8 bin lira veriyor kıyme bunu koymuş aradaki fark uçurum fark var ne olacak bana benzer kaç kişivar

 17. Efe diyor ki:

  oto yollar icin cok beklenildi bence süper bi proje biz gurbetcilere yaricak ve nakliyatcilara saygiar sevgiler

 18. iskender diyor ki:

  bence bu sekiz dokuz sene içine turkiye kalkıma ya buyuk hedefler alı bu dunemdeki hukumet allah için mucadele veriyor gerçrkten projeleriyle oto yol hızlı tren ve otobanlar ve tunel gibi porojelere dokuz sene gibi çok çok fark var insan elini yueyini vicdanına koyarsa ve eski dunemi hayal ederse insan sonucunu farkeder ve algılar bence valah ne chp ne mhp bir souca varmazlar ve bu partiler dunemindeki kaoslar ve ekonomi kirizler bece hatırlamanıda fayda var doğruyu bilmek ve hakını vermek bence en makuludur ve gelecek turkiye çok şane ve buyuk ulke seminire girer onuda zaman ve sabır yoluyla keşf olur ey milet akılınızı başına ve oyun bozanlığa gelmeyin bir kuruş menfaat için çunku bu ulke bizim bu ulkeyi kendi elimizle bozmayalım lutfen gelin kardeşçe elele tutuşup koruyalım herkese saygılar ve allaha emanet olun bahtiyar kalın

 19. ergün özkan diyor ki:

  Arkadaşlar,seçimler bitti ve aynen hizmetler ve istikrar devam.

 20. TUGAY KIRCAL diyor ki:

  bence bu yol gereksiz.neden hızlı tren projesini uygulamıyorsunuz.daha modern bir ulaşım olur.japonyada ulaşımın çoğu hızlı trenlerle sağlanıyor.

 21. hayal diyor ki:

  arkadaşlar,herkes hızlı tren tutturmuş gidiyor.herşeyin yeri ayrı.bu hükümet onu da yapar inşallah…biz tatile yada memlekete giderken arbamızı da götürmek zorundayız.onu hızlı trene almazlar herhalde ..o yüzden de biraz mantıklı olalım..bu memlekete otoyol da lazım demiryoluda..önceden 6 saatte gittiğim yolu şimdi 3.5 saatte gidiyorum.bizde insanız,sürekli ömrümüz yollarda geçmesin.vakit nakittir..ne kadar erken ulaşırsak gideceğimiz yere o kadar iyi..böylece insanlarımızda geç kaldım diye strese girip gazı köklemez,kazalarda bir nebze azalır.herşey acele etmekten dolayı dikkatsiz davranan insanlar yüzünden oluyor.iş imkanı bulan insanlar da evine 2-3 sene ekmek götürmüş olacak..bu da güzel bence.akılcı düşünün..amblemlere değil icraatlara bakın..at gözlüklerini çıkarmazsak yerimizde saymaya devam ederiz.saygılar akıllı türk milletine..

 22. ibrahim KAYNAR diyor ki:

  Bu yeni yapılan İstanbul -İzmir yolu kestirme olarak düşünülüyorda Kütahyadan geçmediğini anlamış değilim,japonlar bile ellerine cetvel alıp çizip yolu oradan geçiyorlar,bizimkiler hala siyasi olark bakıyorlar,bırakında başka şehirler ilçelerde yol sayesinde kalkınsın,haritaya bakarsanız anlarsınız………………..saygılar.

 23. hasan lafci diyor ki:

  arkadaşlar kimi siyasi kimiyse cebini düşşünüyor bahsedilen yol benim arazimin dibinden geçiyor ancak bunun lamicimisi yok eğer şahsi çıkar uğruna o paralar dökülmüyorsa yollara kardeşim yap demir yolunu da anlından öpeyim vesile olanların.

 24. dr. cengiz diyor ki:

  otoyol diyenlere sesleniyorum.ülkemizdeki demiryollarını sökün de otoyol yapın. aklı kıt kişiler!
  Maliyet denilen bir kelime ve hesap vardır.Aynı güzergahı bir demiryolu olarak hesaplayın birde kaç şeritli yapacaksanız ona göre otoyol hesabı yapın.
  kamulaştıracagınız alanların genişliğine dikkat edin.seyahat esnasında harcanacak benzin veya motorin ile elektriinde hesabını iyi yapın,kendisini nekadar zamanda amorti edecek bunu da unutmayın.parayı toprağa gömmeyin, cok sn. planlamacı beyler ve milletvekilleri

 25. dr. cengiz diyor ki:

  4 milyar dolarımızı sokağa atmayın lütfen, bu borcu bizim cocuklarımıza ödetmeyin dış borç olarak,demiryolu düşünün, az maliyetli ve daha az borç

 26. Ozan Temelli diyor ki:

  Akp Hükemetine Artık Dur Deme Zamanı Geldi Keyfine Göre CIkarına Göre İstedigi İstimlak Edip 2 Sene Sonra Herkesi Kaldırıp Evlerinin Degerinin % 25 Veriyo Sonradan Oraları Kavanlar – Türkkoz – Toki Gİbi büyük Şirketlere Verip Cıkarlarını Saglıyor Müslüman Gibi GÖzüküp Halkı Kandırıyor Tam Bi munafıklık Yapıyor Kimse Sessiz Kalmasın Bugun Bize Yarın Size …

 27. Şahin Utku diyor ki:

  Hızlı tren olsaydı tabiki iyi olurdu.Bilindiği gibi biz herşeyin zor ve masraflı olanını başarmış gibi görünmüşüz.Nedense kendi akılımızı kullanmadan başkasının…….dinliyoruz….

 28. Şahin Utku diyor ki:

  Hızlı tren tabiki iyi olurduda….biz herzaman zor ve pahalı olanını başarmadıkmı?Bunada şükür.

 29. hakan usta diyor ki:

  izmir istanbul arası aslında en uygunu hızlı tren çinde 350 km hızda olan trenlerden konulsa eğer 580km izmir-istanbul rası 2saat olur hemde ne güzel olur ve mahliyeti diğer ulaşım yollarından çok dahada ucuz olacağına eminim ama nevarki başka ulaşım hatlarını baltalacağı için bunu yapmıyolar rant meselesi yani yapılırsa otobüs şirketleri ve uçak şirketleribatarda ondan bence……..

 30. Süleyman çete diyor ki:

  Bir ülkenin kalkınmasını engelleyeceksen, ona bolca, karayolu, otoyol yaptır,başka eziyete gerek yok…