Kamu ihale hukuku,  4734 sayılı kamu ihale kanununa tabiidir. Kamu ihale hukuku ile ilgili işlem yapan taraflar, avukatlar, kişiler bu kanunun ilkelerine uymak zorundadırlar. Bu kanun kamu kurum ve kuruluşlarının kamu ihale hukukuyla alakalı işlemlerinde uygulanacak esasları ve usulleri düzenler. Kamu ihale hukukunu ilgilendiren her türlü mal ve ya hizmet alımı esnasında gerçekleştirilen ihaleler bu kanuna göre yürütülür.

 

Kamu ihaleleri kamu kurum ve kuruluşları arasında ve ya  4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu‘nda belirtilen ihaleye katılabilecek yetkili kişiler arasında olur  ki gerçekleştirilen bu ihalelerde yapılacak, oluşacak herhangi bir hatanın oluşması ya da usulsüzlüğün oluşması durumunda, ihaleye katılan taraflara ciddi anlamda maddi ve prestij kayıplara neden olabilir. Kamu İhale Kanunu en çok değişime uğrayan kanunlardan biridir. Öncelikle bu değişimden dolayıdır ki, ihaleye katılan tarafların nitelikli bir ihale avukatı seçimi yapmaları gereklidir.  Kamu ihale avukatı, ihale ile alakalı müvekkiline danışmanlık hizmetini sunar ve ihaledeki olumlu ve ya olumsuz olayların, gelişmelerin hukuki boyutlarını detaylı bir şekilde müvekkiline aktarmak ile yükümlüdür. Kamu ihale kurumunun düzenleyici bir takım işlemlerine karşı olarak karşı dava açabilirler. Kamu ihale avukatları, müvekkili adına kamu ihale şartlarına itiraz edebilir ve itiraz amacıyla gerekli mercilere şikayette bulunabilirler. Ayrıca kamu ihale avukatları, ihalede oluşan herhangi bir uyuşmazlığı henüz yargısal aşamada çözmeye çalışırlar. Bu uyuşmazlıklar, idari aşamalarda da çözülebilir.

 

Kamu ihale avukatı, ticari hayatın yoğunluğu içerisinde bir hayli öneme sahiptir. Çünkü;  örneğin, bir firmanın kazanacağı bir ihaleden elde edeceği ekonomik kazanç ve prestij o firma için hayati önem taşır.Bazı ihaleler konusu, içeriği gereğince, ağır bir çalışma gerektiren hazırlık süreci ister. Bu  hazırlık sürecinde etraflıca bir araştırma ve çalışma olması için, alanında başarılı bir ihale avukatından yardım alınması bu konuda çok yararlı olacaktır. Çünkü, ihalede yapılacak herhangi bir hata, ihale taraflarına ekonomik ve prestij kaybı olarak geri döner ki bu durum ihale tarafları açısından oldukça olumsuz bir etki yaratır. Bu nedenle, alanında uzman bir kamu ihale avukatı seçimi oldukça önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here