Doğalgaz rezervinde dünya üçüncüsü ve sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ihracatında da dünya birincisi olan Katar, son yıllarda elde ettiği büyüme oranı ile yatırım konusunda birçok ülkenin iştahını kabartıyor. Gelirinin yüzde 60’ını petrol ve doğalgazdan sağlayan ülkenin hem ülke içinde hem de uluslararası arenada büyümeye yönelik adımları var. Ülkedeki altyapı çalışmaları öylesine hızla büyüyor ki, başkent Doha için “vinçler şehri” deniliyor.

Merkez Bankası verilerine göre, 2008’de Katar’’dan Türkiye’’ye yapılan doğrudan yatırım tutarı 126 milyon dolar olarak gözükmesine karşın, 1 trilyon dolarlık iş hacmine sahip Katar’’dan Türk iş adamlarının payına 5 milyar dolar düştüğü biliniyor.

Petrol ve doğalgaz zengini Katar son yıllarda artan petrol fiyatları sayesinde servetine servet kattı. Dünyanın likidite krizi yaşadığı şu günlerde Katar’ın kasasındaki milyarlarca doların aktığı ülkeler bu sayede ülkelerinin sıcak para sıkıntısına da bir çözüm bulmuş olacak. Bu yüzden son birkaç yıldır birçok ülke sadece Katar değil körfez ülkelerinden akacak sıcak paranın hayalini kuruyor. Katar’ın sahip olduğu potansiyeli değerlendirmek için Türkiye’de bazı adımlar attı.

Başbakan Tayip Erdoğa’n’ın geçtiğimiz nisan ayında Katar’’a düzenlediği seyahatin ardından Katarlı işadamlarının Türkiye’’ye yatırım için 6 milyar dolar ayırdıkları dile getirildi. O zamandan bu yana Türkiye’’ye Katar sermayesi girmiş değil. Bürokrasi yeni projeler üzerinde çalışmaların devam ettiğini açıklıyor. İş çevreleri ise Katar’’ın Türkiye’’ye olana ilgisinin artığına inanıyor ve yakın dönemde yeni yatırım beklentisini sürdürüyor.

Yatırımlar yön değiştiriyor

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Orta Doğu ve Afrika Bölge Koordinatörü Suzan Cailliau, Körfez ülkelerinin profilleri ve dolayısıyla yatırım eğilimleri birbirine çok yakın olduğunu ifade etti. Katar da dâhil olmak üzere genel olarak körfeze baktığımızda yatırımların daha çok Çin, Hindistan, Rusya, Endonezya, Malezya, Avrupa’da Romanya, Çek Cumhuriyeti gibi büyümekte olan pazarlara doğru olduğunu görülebiliyor. Cailliau’’ya göre Türkiye, Katar’’ın yatırım öncelikleri arasına daha yeni girmeye başladı. İleride Katar’’dan gelen yatırımların artmasını beklediklerini söyleyen Cailliau, “Şu anda adı açıklanmamış projeler de aslında var. Ama henüz bir açıklama yapılmadığı için maddi değeri konusunda da bir bilgimiz yok” diyor.

Katar’’dan diğer ülkelere yapılan yatırımların genellikle bankacılık, inşaat, turizm, zincir mağazacılık alanlarında yoğunlaşıyor. Sanayi alanında Katar yatırımları yok denecek kadar az. Cailliau, gelirlerinin önemli bir bölümünü petrol ve doğalgazdan sağlayan Körfez ülkelerinin sanayilerinin henüz gelişme aşamasında olduğunu dile getirdi. Ve bu alanda yatırımlarının da sınırlı olduğu bilgisini veriyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here