Ana Sayfa » İnşaat & Konut » Kentsel dönüşümde ‘piyango vuracak’ semtler

Kentsel dönüşümde ‘piyango vuracak’ semtler

15 Temmuz 2012

Türkiye çağında yaklaşık 18 milyon konutun, yüzde 55′lik gibi büyük bir kısmı, depreme dayanıksız çürük yapılardan oluşuyor. Mayıs ayında TBMM’den geçip yasalaşan kentsel dönüşüm yasası ile birlikte, Türkiye çapındaki çürük yapıların yıkılıp yeniden inşa edilmesi gündeme geldi.

Bu süreçte İstanbul, Ankara, İzmir, Konya, Bursa, Şanlıurfa gibi 6 ilde yer alan 40 yeni bölgenin ön plana çıkması bekleniyor. Çünkü büyük kentlerde arsa stokunun sınırlı olması, inşaat sektöründeki gelişme ile birlikte konut, AVM, ofis yapacak alanların sınırlı olması, eski binaların yıkılıp yerine yenilerinin yapılması konusundaki çalışmaları hızlandırıyor. Yine kontsel dönüşüm ve ulaşım planları ile birlikte bir çok semte adeta piyango vurdu. Tıpki İstanbul Fikirtepe örneğinde olduğu gibi. Buradan yola çıkarak Ağaoğlu’ndan Teknik Yapı’ya kadar markalı konut üreticilerinin ilgilendiği öne çıkacak. ‘piyango vuracak‘ yeni semtleri araştırdık.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük konut hamlesine kentsel dönüşüm yasasıyla start verildi. Kentsel dönüşüm yasasının çıkması ile birlikte Türkiye çapındaki 18 milyon konutun yüzde 55′lik kısmının yenilenmesi planlanıyor. Yine üçüncü köprü, metro gibi kolaylaştırıcı projelerin de devreye girmesiyle birçok bölgenin yıldızının parlaması bekleniyor. Uzmanlarla konuştuk ve İstanbul’dan İzmir’e, Ankara’dan Konya’ya kadar 6 ilde kentsel dönüşümle birlikte yıldızı parlayacak 40 yeni yerleşim yerini araştırdık.

METRO BEREKETİ

Bu semtler kent merkezine, ana arterlere yakınlıkları, merkezi konumları ile kentsel dönüşüme odaklanan markalı konut üreticilerinin iştahını kabartan yerler olma yolunda hızla ilerliyor. Semtleri belirlerken ayrıca metro gibi yaşamı kolaylaştırıcı altyapı projelerinin yaratacağı sinerjiyi de hesapladık.

Metro, Anadolu Yakası'ndan 2 hattan ilerleyecek

İstanbul

Ataşehir – Şerifali

Finans Merkezi olması planan Batıataşehir’in hemen yanında yer alan bölge yatırımcıların kentsel dönüşümde en çok ilgilendikleri alanlardan.

Bayrampaşa – Esenler

Metrol güzergahında olması, IKEA, Forum İstanbul’un yarattığı hareketlilik ile yatırımcıların ilgisini çekiyor.

Beykoz – Çavuşbaşı

İstanbul’un 2B arazisi bakımından en zengin semtlerinden biri olan Çavuşbaşı, Boğaz hattında ve ormana yakın konumu ile dikkat çekiyor.

Beyoğlu – Okmeydanı

Çarpık yapılaşmanın yoğun olduğu bölge, kentsel dönüşüm konusunda merkezi konumu ile konut ve ofis üreticisi firmaların dikkatini çekmeye başladı. Kentsel dönüşüm konsunda merkezi konumu ile konut, rezidens ve ofis üreticisi firmaların dikkatini çekiyor. Bölgede 2+1 konut fiyatları 120- 230 bin TL arasında değişirken 5 yıl içinde fiyatlarının 2-3 kat artması bekleniyor.

Beyoğlu – Karaköy

Karaköy Limanı’nın yarattığı ticari zenginlik ile bölge otel ve ofis projelerinin geliştirebileceği bir bölge olarak dikkat çekiyor. Yerli ve yabancı otel zincirlerinin butik otel açma konusunda ilgi duyduğu semtte m2 fiyatlarının 50 bin TL’lere ulaştığı vurgulanıyor. Özellikle yabancı uyruklu İstanbullular’ın tercih ettiği bölge, ileriki dönemde tekrar ele alınacak Galataport İhalesi’nin ardından daha da öne çıkacak.

Eyüp – Balat

İstanbul’un en merkezi semtlerinden biri olan Balat, kentte yaşanan arazi sıkıntısının ardından merkezi konumu ile konut üreticilerinin dikkatin çekmeye başladı.

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Işıl DİNÇER: Merkezi bölgeler öne çıkacak

“Kentsel dönüşümde kent merkezinde kalmış, düzenli yapılaşmanın olmadığıi daha çok gecekonud tarzı yapılaşmanın ön plana çıktığı bölgelerin ön plana çıkacağını düşünüyoruz. Düzensiz, çarpık, kaçak, ruhsatsız yapılaşmanın olduğu bölgeler olacaktır. Tabii ki kentsel dönüşümün en olmazsa olmaz ana etmeni zemin anlamında riskli bölgeler oluyor.”

Eyüp – Alibeyköy

Kağıthane ve Sütlüce’nin gelişiminden etkilenen semt, Via/Port’un Vialand projesi ile birlikte önümüzdeki yıllarda en çok prim yapacak bölgeler arasına girdi.

Eyüp – Rami

İstanbul’un en eski ve merkezi semtlerinden biri olan semt, kentte yaşanan arazi sıkıntısının ardından merkezi konumu ile konut üreticilerinin dikkatini çekmeye başladı. Ulaşım aksları üzerinde yer alan bölgede şu anda 2+1 daire fiyatları 120-200 bin TL arasında değişirken kentsel yenilenme ile bu rakamların 2-3 kat artacağına işaret ediliyor.

Eyüp – Çarşamba

İstanbul’un en eski ve tarihi semtlerinden biri olan Çarşamba, tarihi yarımadaya yakınlığı ile yatırımcıların mercek altına aldığı semtler arasına girdi.

Güneşli – Basınekspresyolu

Havalimanına yakılığı, gelecekte metro güzergahı üzerinde yer alacak olmasıyla dikkat çeken semt, geleceğin Maslak’ı olarak adlandırılıyor.

Kadıköy – Fikirtepe

Boğaz hattında yer alması ve Boğazköprüsüne yakın konumu ile ulaşımı olan bölge, markalı konut üreticilerinin ilgisini en çok bölge konumunda. Bölge planan markalı projeler ile şu andaki varoş görüntüsünden sıyrılıp elit bir semt olma yolunda hızlı adımlar atıyor. Bölgede metrekare fiyatları şimdiden 3 bin dolar seviyesinde.

Kağıthane – Ayazağa

Maslak’a yakınlığı ile dikkat çeken semtte özellikle Cendere vadisinden arazilerin bulunması bölgenin İstanbul’un yeni konut üssü olmasına neden oluyor. Bölgede geçmişte 1.500 TL olan m2 fiyatlarının yeni projelerle birlikte 3 bin TL’lere kadar ulaştı.

Kağıthane – Seyrantepe

Metro güzargahında olan ve Levent’e yakınlığı ile dikkat çeken bölgedeki çarpık yapılaşma kentsel dönüşüme yönelik talebi artırıyor. Bölge konut üreticilerinin iştahını kabartıyor. Kağıthane, Cendere Caddesi boyunca halihazırda büyük geliştirici firmaların özellikle ticari kullanımlı projeleri de devam ediyor. Sur Yapı’nın AVP projesi ve Eroğlu’nın ‘Ofishane’ projesi devam eden projelerden. Bölgede m2 fiyatları 3 bin 500 TL’lere ulaştı.

Kağıthane – Gültepe

MErkezi konumu, Levet gibi İstanbul’un ticari hayatında önemli bir yere sahip olan lokasyonuna yakınlığı ile dikkat çeken semt, yatırımcıların ilgi alanında.

Kağıthane – Çeliktepe

İstanbul Sapphire‘in yapılması ile dikkat çekmeye başlayan semtte kentsel dönüşüm konusunda gidilecek çok yolun olması yatırımcıların burayı mercek altına almasını sağlıyor. Taş Yapı gibi inşaat şirketlerinin ilgilendiği semtte 2+1 daire fiyatları 120 – 220 bin TL arasında değişken kentsel yenilenme ile m2 fiyatlarının 3 bin dolarlar seviyelerine ulaşabileceği belirtiliyor.

Kağıthane –  Çağlayan

Avrupa’nın en büyük adliyesine ev sahipliği yapmaya başlayan semtte metrekare fiyatları son bir yılda 5 kat artmış durumda. Semt merkezi konumu ile göz dolduruyor. Semt merkezine yakın konumu ile göz dolduruyor. Semtte fiyatlar kısa sürede yüzde 50 arttı.

Kartal – Rahmanlar

Kartal’ın sahil kesiminde yer alan semt Adalar manzasarıyla dikkat çekerken Anadolu yakası metrosunun da etkisiyle kentsel dönüşümde öne çıkacak.

Kasımpaşa – Hasköy

Haliç bölgesinin en eski yerleşim yerlerinden biri olan semt, kentsel dönüşümde merkezi konumu ile yatırımcıların en çok ilgi duyacakları yerler arasında yerler arasında yerini alıyor.

Kasımpaşa – Aynalıkavak

Rahmi Koç Müzesi’nin yapımı ile sanat ve iş dünyasının uğrak noktalarından biri haline gelen semt, konumu ile markalı konut üreticilerinin dikkatini çekmeye aday alanlardan.

Küçükçekmece – Sefaköy

Avrupa Yakası’nın Ataşehir’i olarak konumlandırılan Atakent’in komşusu olan semt, bu özelliği ve kentsel döşünüm konusunda yapılacak çok şey olması ile dikkat çekiyor.

Küçükçekmece – Soğuksu

Kentsel dönüşüm faaliyetlerinin sürdüğü bölgenin yıldızı parlamaya başladı çünkü bölge Küçükçekmece’nin yeni gelişim alanı olma niteliğine sahip. Küçükçekmece Gülü’nün kıyısında uzanan semtte 2+2 daire fiyatları 100 – 180 bin TL arasında değişiyor. Atakent’e yakınlığı nedeniyle de önümüzdeki dönemde prim yapmayı sürdürmesi bekleniyor.

Küçükçekmece -İkitelli

Organize sanayi bölgeleri ile dikkat çeken bölge havalimanına yakınlığı ile son yıllarda ön plana çıkmaya başladı. Bölgenin önümüzdeki yıllarda yıldızının daha da parlaması bekleniyor. Organize bölgeler için şimdiden çok ciddi pazarlıklar yapılmaya başlandı.

Maltepe – Başıbüyük

Kentsel dönüşüm faaliyetlerinin sürdüğü bölgenin yıldızı parlamaya başladı çünkü bölge Maltepe’nin yeni gelişim alanı olarak öne çıkıyor.

Sancaktepe

Anadolu Yakasının son yıllarda öne çıkan bölgelerinden biri olan Sancaktepe, metro hattının üzerinde yer alan bölge bu özelliğini ile de avantajlı bir konumda.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç: Sarıyer’de yenilecek çok semt var

“Sarıyer’e bağlı birçok semtte yenilenmesi gereken bir çok bina var. Bu semtlerin başında Derbent, Pınar Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi ve Armutlu yer alıyor. Biz de Sarıyer Belediyesi olarak buralarda yapılacak kentsel yenilenmelere destek veriyoruz. Yönetim ekibimizle yatırımcısına kanzadıracak, oturanı mutlu edecek geleceğin semtlerini kurmayı planlıyoruz.”

Sarıyer – Büyükarmutlu

Boğaz hattında yer alması ve Boğazköprüsüne yakın konumu ile dikkat çeken bölge Doğuş Holding‘in de aralarında bulunduğu markalı konut üreticilerinin merceği altında.

Sarıyer – Pınar Mahallesi

Çevresinde yer alan değerli semtlere yakınlığına rağmen çarpık yapılaşmasıyla dikkat çeken semtin önümüzdeki 1-2 yıllık süreçte kabuk değiştirmesi bekleniyor.

Sarıyer – Derbent

Maslak’a yakılığı ile dikkat çeken semtin önümüzdeki dönemde Maslak’ın yeni genişleme bölgesi olması bekleniyor. Markalı konut üreticileri semtin izlemeye almış durumda.

Sarıyer Cumhuriyet Mahallesi

Merkezi konumuna rağmen çarpık yapılaşmanın yoğun olduğu semt hak ettiği primi yapamazken kentsel dönüşümle kabul değiştirecek yerler arasında gösteriliyor.

Sarıyer – Reşitpaşa

Boğaz hattının önemli kolasyonlarından biri olan semtin kentsel dönüşümle birlikte yeniden fiyatlarını ciddi bir şekilde artması bekleniyor.

Üsküdar

İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden biri olan semt çarpık yapılaşması ile biliniyor. Deniz ulaşımının yanı sıra metro bağlantısının da gelmesi bölgeyi daha cazip kılıyor.

Zeytinburnu – Veliefendi

Veliefendi son yıllarda bölgede yer alan fabrika ve arazilerin markalı konut projelerinin üssü olması ile dikkat çekti. Semtin önümüzdeki dönemde de gözde olması bekleniyor.

ANKARA

Keçiören

Ankara’nın gecekonud bölgelerinden biri olan Keçiören, kentsel dönüşüm çalışmalarıyla kabuk değiştiriyor. Bölge havaavalı koridorunda yer alamasıyla önem kazanıyor.

Pursaklar

Gecekondularıyla dikkat çeken bölge, kentsel dönüşüm faaliyetlerinin ağırlıklı olarak yürütülmesiyle de havalimanına yakınlığı ile önem kazanıyor.

Gölbaşı – İncek

Ankara’nın gecekondularıyla ünlü merkezi semtlerinden biri olan Gölbaşı İncek, kentsel dönüşümle birlikte merkezi konumuyla yıldızı parlayacak bölgeler arasında gösteriliyor.

İzmir

Basmane

İzmir’in en eski yerleşim yerlerinden biri olan semt, yapılarının eksikliği ile kentsel dönüşüme ihtiyaç duyuyor. Merkezi konumu ile de konut üreticilerinin gözlerini kamaştırıyor.

Buca

Eski ve yeni yapıları ile son yılların gelişen semtlerindne biri olan Buca, önümüzdeki yıllarda da göz kamaştırmaya devam edecek.

KONYA

Meram

Konya Meram’da yer alan Et Balık Kurumu’nun arazisiyle Ağaoğlu ve Fi Yapı’nın ilgilenmesi bölgenin yıldızını parlatmış durumda.

BURSA

Nilüfer

Kentin son yıllarda en çok tercih edilen merkezlerinden biri olan Nilüfer, son dönemde geliştirilen markalı konut projeleri ile dikkat çekerken popülerliğini gelecekte de koruyacak.

ŞANLIURFA

Yeşildirek

Kentin kentsel dönüşüm merkezlerinden biri olan semt, yeniden yapılanma sürecide ciddi değer kazanmaya başladı. Yenilenmenin tamamlamasıyla değerinin daha da artması bekleniyor.

Ekonomistİlk yorumu yazan siz olun.

Yorum yaz

İş kurmak.net © Copyright 2012 - Tüm hakları saklıdır. Gizlilik Sözleşmesi / Sitemap / İletişim -