Ana Sayfa » Gündem » Kooperatifler kanunu değişiyor, yeni tasarı ne getiriyor?

Kooperatifler kanunu değişiyor, yeni tasarı ne getiriyor?

08 Mart 2010

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu, tali komisyon olarak ele aldığı “Kooperatifler Kanunu” ile ile Bazı Kanun ve KHK’lerde Değişiklik Yapan Kanun Tasarısını benimsedi.

Tasarı hakkında bilgi veren Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hami Yıldırım, 26 türde, 87 bin 849 kooperatif bulunduğunu, bunlardan 59 bin 129′unun yapı kooperatifi olduğunu söyledi. Yıldırım, kooperatiflerin yaklaşık 8,5 milyon üyesinin olduğunu bildirdi.

Yıldırım, yapı kooperatiflerinin, ”konut yapı kooperatifi”, ”küçük sanayi sitesi yapı kooperatifi” ve ”toplu işyeri yapı kooperatifi” olarak üçe ayrıldığını belirtti.

Tasarı üzerinde söz alan AK Parti İstanbul Milletvekili İbrahim Yiğit, yapı kooperatiflerinin ciddi bir konu olduğunu söyledi.

Yiğit, genel kurulların yapılmadığı veya gecikmeli yapıldığı gerekçesiyle binlerce dosyanın yargıya taşındığını ifade ederek, bunların gereksiz yere mahkemelere intikal ettirilmemesini istedi.

AK Parti Bursa Milletvekili Ali Koyuncu, kooperatiflerde yetki karmaşası bulunduğunu ifade ederek, aynı dallarda, farklı bakanlıklara bağlı kooperatiflerin olduğunu söyledi. Koyuncu, ”Kooperatifçiliği adam gibi yapacaksak, ihtisas kooperatifleri veya birlikleri oluşturmalıyız. Ya da kooperatifçilikle ilgili bakanlık kurulması gerekir” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, kooperatiflerin tek çatı altında toplanmasını veya bununla ilgili bir bakanlık oluşturulmasını önerdi.

AK Parti Aydın Milletvekili Ahmet Ertürk de vatandaşların konut, işyeri ya da yazlık sahibi olmak için kooperatiflere girdiğini ancak 20 yılı bulan inşaatların olduğunu söyledi. Ertürk, kendisinin de daha önce kooperatif başkanlığı yaptığını anlatarak, ”Kooperatif başkanıyım demeye utanır hale gelmiştim, insanlar farklı gözle baktılar” diye konuştu.

BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici de kooperatiflerin tek bakanlık bünyesinde toplanmasını ve yeni bir bakanlık ihdas edilmesini istedi.

Komisyon, görüşmelerin ardından tasarıyı tali komisyon olarak benimsedi.

TASARI NE GETİRİYOR

Tasarıya göre, yapı kooperatifleri ve üst kuruluşlarıyla, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ilgili olacak, bakanlık, bunlarla ilgili görevleri üstelenecek.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, yapı kooperatifçiliğinin gelişmesi için önlemler alacak, bu kooperatifler ve üst birliklerinin kurulmasına, işleyişine, tasfiyesine, denetlenmesine, yapı kooperatiflerinin kuruluş kayıtlarının ve sicillerinin tutulmasına dair işlemleri yapacak, denetlemede bulunacak.

Yapı kooperatifleriyle ilgili görevler, Sanayi ve Ticaret Bakanlığının görevleri arasından çıkarılarak, Bayındırlık ve İskan Bakanlığına devredilecek.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca başlatılan veya planlanan işler, bunlara dair her türlü hak, yetki ve görevler, Bayındırlık ve İskan Bakanlığına devredilecek.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, yapılan iş ve işlemlerden dolayı Sanayi ve Ticaret Bakanlığının taraf olduğu işlemlerde ve sözleşmelerde taraf olacak.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığının personel ve teşkilat yapısı, yapı kooperatifleriyle ilgili görevleri yürütmeye hazır hale getirilinceye kadar, ihtiyaç duyulan personel, kanunun yürürlük tarihinden itibaren 1 yıl süreyle geçici olarak Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca görevlendirebilecek.

Komisyon, ayrıca Türkiye’nin, Etiyopya, Tanzanya ve Bahreyn ile tarım alanında imzaladığı uluslararası sözleşmelerin onaylanmasını uygun bulan 3 kanun tasarısını da tali komisyon olarak benimsedi.Yorumlar (4)
 1. FİLİZ
  09 Şubat 2011 - 12:46

  Kooperatif kanunun içeriğinde ödenen aidatların en geç 2 veya 3 ay içinde geri ödenmemesi değişikliğinde olması şarttır.Kooperatifler kendine göre yasa çıkarıyorlar.Bizim ödenen aidatlarında 2 seneyi bulması sizce adil mi? adalet mi?aidatlarımız pula dönüyor,zaten döndü. 2 sene sonra 12 ye bölünerek ödenmesi sizce caiz mi?Nasıl bir kooperatifçiliktir,anlamış değilim.Herkes vicdanının sesini dinlesin.Buna bir çözüm bulunması şarttır.

 2. ASLI
  03 Mart 2011 - 10:24

  Bu yeni çıkan yasaların önceki mağdurlar içinde faydası olcakmı yoksa bu yasalar çıktıktan sonra olan koop ler içinmi geçerli biz önceki mağdurlar olarak dahada mağdurmu edilcez önceki koop mağdurları için ne düşünülüyor inşallah gerekenler yapılır artık çektiklerimiz yeter…..

 3. suat
  14 Mart 2011 - 16:11

  allah yardımcımız olsun 9 yıldır ödeme yapıyoruz 15 yıldır devam eden bir koperatife üyeyim her yıl genel kurul yapılıyor ve başkan ne isterse o oluyor aidatları istediği ücrete bağlıyor topu topu 7 bina yapıyor… koperatiften çıkanlara 3 yıl geri ödeme deyip yandaşlarına kabul etiriyor … anlayamadığım belediye ve bakanlık nasıl bu kadar uzun süreye izizn veriyor … bıktım artık ev alıyorum ama keşke olmaz olaydı …

 4. aslı
  17 Şubat 2012 - 23:07

  Sayın yetkililer Sanayi Bakanlığı onaylı ULUDAĞ İNŞAAT mağduruyum bizlerin durumu ne olcak binlerce mağdur olduğu halde gerekenler yapılmıyor bir çivi dahi çakmadan iflas ettik dediler nasıl iflas oluyor onca inşaatları yapanlar etmiyorda bunlar nasıl iflas ediyor bizim yatırdığımız paralarımızı ödememek için ellerinden geleni yapıyorlar yaptılarda şu an ne iflas masası ne sanayi bakanlığı nede mahkeme kaç yıllık emeğimizi çocuklarımın hakkını yediler sadece bunlar değil bunlara bu fırsatları verenlerlen beraber yazıklar olsun yüce RABBİME havale ediyorum……..

Yorum yaz

İş kurmak.net © Copyright 2012 - Tüm hakları saklıdır. Gizlilik Sözleşmesi / Sitemap / İletişim -