Kosgeb Engelli Hibeleri 2018

Engellilere iş yeri açmak için 2018 yılında verilecek olan devlet destekleri. Kosgeb girişimci adayı engelli vatandaşlara 2018 yılında hibe ve faizsiz kredi desteği vermeye devam ediyor. Kendi işini kurmak isteyen engelli vatandaşlarımız gerekli olan finansal desteği Kosgeb engelli Girişimci Hibesi ile temin edebilirler. Kosgeb Engelli Hibeleri 2018 imkanları ile sizde kendi işinizi kurabilir ve kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

 

Engellilere Kosgeb Destekleri 2018

Kendi ayaklarının üzerinde durmak isteyen engellilere en büyük finansal destek Kosgeb tarafından verilmektedir. Girişimci adayı engelliler bu imkanın yanında başarılı bir işletmenin nasıl kurulması gerektiği hakkında eğitime tabi tutulmaktadır. Bilindiği üzere girişimcilerin kosgeb hibe ve faizsiz kredi imkanından yararlanmaları için öncelikli olarak Girişimcilik belgesi almalıdır. Yılın her döneminde İşkur ile ortaklaşa açılan bu kurslara katılmanız gerekmektedir. Bu eğitime katılanlara başarılı işletmenin kurulması, işletilmesi ve rekabet ortamına hazırlanması eğitimleri verilmektedir. Bunun ile birlikte girişimci adayı engelli vatandaşlarımıza yapmak istedikleri iş ile ilgi İş Planı hazırlanması öğretilmektedir. Sizde bu tür imkanlardan yararlanarak kendi adınıza bir iş yeri açabilirsiniz.

 

Kosgeb Engelli Girişimci Eğitimi 2018

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Kosgeb imkanlarından yararlanmanın öncelikli şartı Girişimcilik eğitimi almanız olacaktır. Bu eğitime katılmak isteyen engelli girişimci adayları bağlı bulundukları bölgede açılacak olan kurs tarihlerini takip ederek kayıt yaptırmalıdır. Uygulamalı girişimcilik eğitimi 32 saatlik bir eğitimdir. Bu eğitimi alan tüm vatandaşlarımız şartları taşıması halinde Girişimcilik destekleri 2018 imkanlarına başvuruda bulunabilirler. Bu belgeyi alan engelliler Kosgeb Engelli Hibeleri 2018 imkanlarına başvurmak adına yapacakları işi belirlemelidir. Bu işi belirlerken dikkat edilmesi gereken ise Kosgeb Nace kodları arasında bulunan bir işi seçmeleridir. Kosgeb tarafından desteklenen sektörlerin dışında herhangi bir iş yapmak isteyenlerin başvuruları maalesef kabul edilmemektedir. Bu nadan ile Girişimci adayı engelliler kurmak istedikleri işi kosgeb tarafından desteklenen sektörler arasından belirlemelidir. Bu tür uygulamalara dikkat edildikten sonra yapmanız gereken yapacağınız iş ile ilgili bir iş planı hazırlayarak bağlı bulunduğunuz bölgedeki kosgeb birimlerine şahsen başvuruda bulunmanız olacaktır.

KOSGEB Engelli Desteği 2018 (Hibe ve Faizsiz Kredi)

Engelliye İş Kurmak İçin 50 Bin Lira Hibe 2018

Yukarıda belirttiğimiz belgeyi alan ve yapmak istediği iş ile ilgili iş planı hazırlayanların projesi kabul edilmesi kaydı ile hibe verilmektedir. Verilen bu hibenin detaylarını paylaşmadan önce Kosgeb Engelli Hibeleri 2018 şartlarının neler olduğunu kısaca belirtmek istiyorum. Kosgeb tarafından verilen hibe ve faizsiz kredi imkanından yararlanmak isteyen engellilerden istenilen şartlar ve belgeler aşağıda belirtilmiştir;

 

Kosgeb Engelli Başvurusu İçin Aranılan Şartlar

Başvuru sahibinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir

Başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması

Başvuru sahibi geçtiğimiz yıllarda Kosgeb Engelli Hibesi imkanından yararlanmamış olmalıdır

Engelli girişimcinin yapmak istediği iş fikri kosgeb tarafından desteklenen sektörler arasından seçilmelidir

Yapmak istediğiniz iş ile ilgili gerekli ustalık belgesi, sertifika gibi evrakların bulunması gerekmektedir.

Yapmak istediğiniz iş ile ilgili kosgeb iş planı hazırlamanız gerekmektedir

Başvuru sahibinin herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmıyor olması gerekmektedir

Başvuruda bulunacak olan engelli girişimcinin girişimcilik belgesine sahip olması gerekmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz şartları yerine getiren tüm engelli vatandaşlarımız Kosgeb Engelli Hibeleri 2018 imkanları için başvuruda bulunabilirler. Başvurusu kabul edilen engelli girişimcilere ise 3 farklı zaman ve miktarda toplamda 50 bin liraya kadar hibe verilmektedir. Verilecek olan engelli hibesinin türleri ve miktarları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyenler için bu konuyu ayrıntılı bir şekilde belirtmek istiyorum;

KOSGEB Engelli Kredisi ve Destekleri 2018

Kosgeb Engelli Hibesi Nasıl Alınır?

Engelli İşletme Kuruluş Desteği 2018: Başvurusu kabul edilen engelli girişimcilere verilen ilk destek kuruluş desteğidir. Açmak istediği iş yerinin ruhsat işlemlerinde kullanması adına 2 bin liralık bir geri ödemesiz destek verilmektedir. Alacağınız bu destek ile iş yerinin açılışı için gerekli olan evrakları hazırlayabilirsiniz.

 

Engellilere Makine, Teçhizat, Ofis Donanım ve Yazılım Desteği 2018: Açmak istediğiniz iş yeri için gerekli olan makine, teçhizat, ofis donanım ve yazılım giderlerini karşılamak adına 18 bin liralık geri ödemesiz hibe desteği verilmektedir. Açacağınız iş yeri için gerekli olan bu tür malzemeleri fatura karşılığında almanız adına bu destek verilmektedir.

 

Engellilere İşletme Giderleri Desteği 2018: İşletmenizin kuruluş tarihinden itibaren 2 yıl boyunca ihtiyaç duyduğunuz dükkan kirası, personel maaşları için verilen destektir. Giderlerini karşılamak adına aylık 5 bin lirayı geçmemek üzere 30 bin lira hibe desteği verilmektedir.

 

Yukarıda belirttiğimiz bu üç desteğin toplamı 50 bin lira olarak girişimci engellilere hibe olarak verilmektedir. Kosgeb Engelli Hibeleri 2018 imkanları ile alacağınız 50 bin liralık hibeye ilave olarak faizsiz kredi imkanı da sunulmaktadır. Kosgeb desteği ile iş yeri açan engellilere talep etmeleri karşılığında 100 bin liraya kadar faizsiz kredi imkanı da verilmektedir. İşletmesini kosgeb imkanı ile açanlar kuruluş tarihinden itibaren 2 yıl içerisinde alacağı makine ve teçhizat alımlarında bu krediyi kullanabilirler. Bunun ile birlikte Kosgeb Engelli Hibeleri 2018 destekleri 150 bin liraya kadar çıkmaktadır. Kendi işini kurmak isteyen girişimci engelliler Kosgeb tarafından verilen bu imkanlardan yararlanmak için en yakın Kosgeb birimine şahsen başvuruda bulunabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here