Çoğumuzun aklına mafya denilince siyah takım elbiseli ‘ağır abi’leri patlayan silahlar, kesilen raconlar, tehditlerle örülmüş bir suç dünyası gelir. Aklımızdaki mafya babası figürü ise yine pek çoğumuzda Maria Puzo’nun aynı adlı eserinden sinemaya uyarlanan ve Francis Ford Capolla’nın yönettiği muhteşem ‘GODFATHER‘ serisinde Al Pacino’nun hayat verdiği ‘Don Carleone’ karakteri olur.

Mafya hakkında hemen herkesin yüzeysel de olsa bilgisi olmasına rağmen mafyayı ve tarihçesini detayılca bilen kişi sayısı azdır. Biz de bu konuya eğileceğiz ve sizler için mafyayı tüm detayları ile ele alacağız.

Mafya kelimesi nereden türemiştir, ilk mafya örgütlenmesi nerede ortaya çıkmıştır. Dünya’nın en eksi ve en etkili mafya grupları hangileridir. Türk mafyasının konumu Dünya’da nedir ve tabii mafya kendini nasıl yenilemektedir? Bu ve benzeri sorulara bu yazıda yanıt vereceğiz.

Şimdi isterseniz sizlere Mafya’nın karanlık dünyasına doğru yola çıkalım…

“MAFYA” KELİMESİNİN GEÇMİŞİ 700 YIL ÖNCEYE DAYANIYOR

Eğer mafyayı detaylıca inceleyeceksek önce, “mafya” kelimesinin nasıl ortaya çıktığını, kelimenin etimolojik kökenini bilmemiz gerekiyor. Mafya modern anlamda 20. yüzyılda karşımıza çıkan bir olgu olsa bile mafya sözcüğü hiç de öyle yeni ortaya çıkan bir sözcük değil, aksine bu kelimenin yaklaşık 750 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu söylesek ne dersiniz?

Evet mafya kelimesinin ilk ortaya çıkışı 1282 yılına dayanıyor. Kaynaklardaki ilk mafya üyelerinin yani “mafyosso”ların Fransızlara karşı savaş ve “Sicilya’nın Akşam Yıldızları” olarak anlan Ortaçağ Şövalyeleri olduğunu belirtmekte.

“Bunun mafya kelimesi ile ne alakası var” demeyin. Şöyle ki “mafyosso“ların savaş naralarının bir tanesinde kısaltması -Morte Ai Francesi Italia A nela- İtalyanca yazışmalarda “MAFİA” sözcüğünü oluşturur ve kelime buradan türer. Yani kelimenin aslı “mafia” şeklindedir.

ÇOĞUNLUK MAFYANIN DOĞDUĞU YERİ AMERİKA DİYE BİLİR AMA…

Belki Dünya’daki kapitalist sistemin patronu olması dolayısı ile hemen her güç odağının başında olmasından belki de Hollywood’un yadsınamaz etkisinden dolayı çoğu kişi Dünya’nın en etkili mafya örgütlenmesine Amerika’nın sahip olduğu, hatta mafyanın ana vatanının da Amerika olduğunu sansa da olayın iç yüzü değişiktir.

Dünyanın bu alandaki ilk örgütlenmeleri İtalya’nın Güney Sicilya bölgesinde boy göstermiştir. Güney Sicilya tarihsel yapısı itibariyle sömürgeci güçler tarafından kaynakları sömürülmüş, endüstri devrimi sırasında ise coğrafi olarak gelişmelere uzak kalmış ve gelişmelere yakın olan Kuzey İtalya gelişerek zenginleşirken çiftlik ile insanların hayatlarını idam ettirmeye çalıştıkları, yoksul kalan bir bölge olagelmiştir.

Bu durum Sicilya’da bir nevi isyankar bir ruhu da ortaya çıkarmıştır.

Bunun yanı sıra mafya profilinin ortaya ilk çıktığı yıllar ona 1800′lerin sonunda Sicilya’da “mafya” rolünü: “şerefli beyefendiler” olarak nitelendirilen, çevresi geniş, özellikle de yerel politikacılarla arası iyi ve halkın çok saygı gösterdiği yerel halk eşrafı ile gelir adaletinin çok bozuk olduğu bu bölgede şiddeti temek alarak bu adaleti bizzat kendisi tesis eden haydut çeteleri üstlenmekteydi.

Mafya o dönemde bugünkü gibi yönetim erkeni direkt müdahale bulacak kadar nüfus ve güç sahibi olmasa da politikacılar ile taban arasındaki katlarda aracılık etme görevini üstlenmişti ki bunu da “PARTİTO” ismi verilmekteydi.

Siyasiler mafyanın yasa dışı işlerine göz yumarken, bu örgütler de onlara oy ve rant konusunda destek oluyorlar ve çark böylece dönüyordu. İşte mafya Akdeniz’in ortasında farklı bir bölgede; Sicilya’da böyle doğdu. Ama gelişmesi hiç de zaman almayacaktı.

VE MAFYA AMERİKA’DA…

1800′lü yılların sonunda Sicilya ve Sardunya halkının İtalya’ya bağlı kalabilmek adına silahla Fransa’ya karşı direnmeleri esnasında ortaya çıkan örgütler kısa süre içerisinde milliyetçi ideolojisinden evrilip, geniş toprak sahiplerinin rantlarını korumak ve arttırmak için kiraladıkları bir silahlı güç haline gelmiştir.

Sicilya’da etkili mafya aileleri bir süre sonra Amerika’ya göç etmeleri ile birlikte mafyalar faaliyetlerini burada da devam ettirdiler ve burada kısa süre içerisinde zemin kazanarak ciddi mesafe kaydettiler.

Böylece organize suç:  artık dünya gündemini de etkileyen bir konu olmaya başladı. Amerika’ya göç eden geniş  aileler, LA COSA NOSTRA adı verilen ve günümüzde Amerika’da mafya denilince akla gelen ilk isim olan örgütlenmeyi oluşturmuşlardı. Bu örgütlenmenin temeli 24 mafya ailesi tarafından atılmıştır.

LA CASA NOSTRA, hem sendika kasasına egemen olmak, hem de işvereni baskı altına almak için işçi sendikalarını denetimine almış; kurdukları firmaları yasa dışı yollarla tekelleşmiş, şans oyunlarını kontrol altına almış, çeşitli iş yerlerini haraca bağlamış, tefecilik ve suç eşyalarının ticaretiyle ilgilenmiş ve son yıllarda da giderek artan bir şekilde uyuşturucu ticaretine girmiştir.

Bugün Amerika’da yüzyılın başında bu ülkeye göçen İtalyanların oluşturduğu bu organize suç örgütü adeta bir uluslararası suç tröstü gibi çalışmakta ve Amerika yer altı dünyasının 1 numaralı gücü olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here