Bilgi teknolojileri üretimi, yiyecek üretimi ve işlenmesi, bankacılık ve enerji sektörü yatırımları alanlarının başında gelmektedir. Makedonya Hükümeti’nin yatırımları çekmke ve bilgi teknolojisi, tarım ve gıda işletme (bölgenin yüzde ellisi tarıma elverişli alan), kimyasal ve eczacılık sanayi, otomotiv parçaları, tekstil ve inşaat sektörlerini geliştirmek için bir program bulunmakta. Yabancı yatırımları çekmek için oluşturulan bu programın, vergi teşvikleri paketini ve birkaç serbest ekonomik bölge içeriyor.

Teknoloji geliştirme için Makedonya’da bulunan serbest bölgeler; Skopje şehrinin yakınlarında iki, başkentte bir, Strip şehrinin doğusunda ve Tetovo (ülkenin kuzeybatısında) şehrinde de bir bölge bulunmakta.

Ayrıca, yapı inşaatlarında ve fabrikaların altyapı çalışmalarında birçok avantaj söz konusu. Bunlara örnek olarak arazinin çok düşük bir fiyatla kiralanmasıdır.

Bölgelerde üretilen yiyecekler katma değer vergisine tâbi değildir ve ithal edilen ham maddeler için herhangi bir gümrük ücreti alınmaz. Aynı şekilde, bölgelerde üretim yapanlar, on yıl boyunca elde edilen kârın üzerinden ödeniyor ve beş yıl boyunca ödenen kişisel vergiden muaf tutuluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here