Mazot ve gübre desteği ödemeleri ne zaman yapılacak?

Tarım sektörü 23 Şubat 2012 Yorum (34)

Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu tarafından belirlenen 2011 yılı tarım destekleri Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldı. Tarım ve Köyişleri Bakanı M. Mehdi Eker tarafından basın toplantısı ile açıklanması beklenen destekler Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra resmen yürürlüğe girecek.

Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılan tarım desteklerinin birkaç gün içinde Resmi Gazete’de yayınlanması bekleniyor. 2011 tarım desteklerinde geçen yıla göre pek çok kalemde artış sağlanmazken, bazı destek kalemlerinde ‘sembolik’ artışlar yapıldı. Midye, kanola, soya gibi yaygın olmayan ürünlerde destek miktarları artırılırken, pamuk, ayçiçeği, buğday, arpa, mısır, bakliyat ürünleri gibi ekimi yaygın olan ürünler ile hayvancılık desteklerinde artış yapılmadı. Organik tarım, iyi tarım, toprak analizi, sertifikalı tohum, sertifikalı fidan, yem bitkilerinin çoğunda destekler hiç artırılmazken, zeytinyağı, kanola, çay, soya destekleme primlerinde artış var. Destek miktarı en çok artan ürün ise midye oldu.

Ak parti Bismil İlçe Kongresine katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanı Mehdi Eker, Mart ayı içerisinde çiftçilere 1 milyar 900 milyon lira mazot, gübre ve diğer bazı tarımsal destek verileceğini belirtti ve “Çiftçiye haziran ayına kadar 6 milyar lira nakit destek ödenecek” dedi.

MAZOT VE GÜBRE DESTEĞİ ARTTI

Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu’nun Bakanlar Kurulu’na sunduğu 2011 tarım destekleri kapsamında alan bazlı olarak verilen mazot ve kimyevi gübre desteğinde artışlar sembolik düzeyde kaldı. Karara göre, peyzaj ve süs bitkileri, özel çayır, mera ve orman emvali alanlar için geçen yıl dekara 2 lira destek verilirken bu yıl 2.5 lira verilecek. Yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitkileri üretiminde dekar başına 5.5 lira olan destek 6 liraya çıkarılırken, hububat, yem bitkileri, baklagiller, yumru bitkiler, sebze, meyve üreticilerine geçen yıl dekar başına 4 lira 25 kuruş olan destek 2011’de 50 kuruş düşürülerek 3 lira 75 kuruş oldu.

Kimyevi gübrede ise, peyzaj ve süs bitkileri, özel çayır, mera ve orman emvali alanlar için geçen yıl dekara 3 lira olan destek miktarı 50 kuruşluk artışla 3.5 liraya çıkarıldı. Yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitkileri üretiminde dekar başına 5.5 lira olan destek 6 liraya, hububat, yem bitkileri, baklagiller, yumru bitkiler, sebze, meyve üreticilerine geçen yıl dekar başına 4 lira 25 kuruş olan kimyevi gübre desteği 4 lira 75 kuruşa çıkarıldı. Alan bazlı olarak verilen toprak analizi desteği geçen yılla aynı kaldı. Dekara 2.5 lira destek verilecek. Alan bazlı olarak verilen fındık desteği ise bu yıl kararnamede yer almadı.

Ödeme yapılacak çiftçiler

 • Ödemeler, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olan ve bu Tebliğde mazot, gübre ve toprak analizi destekleme uygulamaları ile ilgili belirtilen usul ve esaslara göre tarımsal faaliyette bulunan çiftçilere yapılır.


Ödemeye esas arazi büyüklüğü

 • Çiftçilere, yılı içerisinde işledikleri Çiftçi Kayıt Sistemi’nde kayıtlı tarım arazisi büyüklüğü dikkate alınarak mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi yapılır. Müracaat ettikleri toplam arazi miktarı 1 dekarın altında olan çiftçilere mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi yapılmaz.

Ödeme miktarı

 • Bu Tebliğin 5 inci maddesinde belirtilen çiftçilere dekar başına mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi yapılır. Toprak analizi desteği dekar başına 2,5 TL’dir.
 • (2) Mazot ve gübre destekleme ödemeleri üç ana ürün grubunda alan bazlı olarak aşağıdaki tabloda belirtildiği şekliyle yapılır.

Sıra

No

Ürün Grupları

Mazot Destekleme

Tutarı

(TL/dekar)

Gübre Destekleme

Tutarı

(TL/dekar)

1

 Peyzaj ve süs bitkileri, özel çayır, mera ve orman emvali alanları

 

2,5

 

 3,5

2

 Hububat, yem bitkileri, baklagiller, yumru bitkiler sebze ve meyve alanları

 

3,75

 

 4,75

3

 Yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitkileri alanları

 

6

 

 6

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı 50 dekar ve üzeri her bir tarım arazisinin gübre destekleme ödemesinden yararlanabilmesi için, her 50 dekarlık alan için bir analiz olmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş laboratuvarlarda 1/1/2011 tarihi ile 31/12/2011 tarihi arasında toprak analizi yaptırılması zorunludur. 50 dekarın altındaki tarım arazisi için bu şart aranmaz.

Toprak analizi desteği ödemesinden faydalanmak isteyen çiftçilerin Bakanlıkça yetkilendirilmiş laboratuvarlarda 1/1/2011 tarihi ile 31/12/2011 tarihi arasında toprak analizi yaptırması zorunludur. Her toprak analizine en fazla 50 dekar için ödeme yapılacaktır. Her analiz en fazla 50 dekarlık bir tarım arazisini temsil eder.

DESTEKLEME ŞARTLARI

1) Destekleme 2012 yılında ödenecektir.

2) Ödemelerde üst sınır kaldırılmış olup müracaat ettikleri toplam arazi miktarı 1 dekarın altında olan çiftçilere destekleme ödemesi yapılmaz.

3) ÇKS’ ye kayıtlı 50 dekar ve üzeri her bir tarım arazisinin gübre destekleme desteklemesinden yararlanabilmesi için, her 50 dekarlık alan için bir analiz olmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş laboratuarlarda 1/1/2011 tarihi ile 31/12/2011 tarihi arasında toprak analizi yaptırılması zorunludur.

4) 50 dekarın altındaki tarım arazisi için bu şart aranmaz.

5) Malatya’da bulunan Bakanlıkça yetkilendirilmiş laboratuarlar: (25 Mart 2011 tarihi itibariyle)

a) Malatya İl Özel İdare Müdürlüğü Toprak-Bitki Analiz Laboratuarı

b) Malatya Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü

c)  Malatya Vizyon Toprak-Bitki-Sulama Suyu Analiz Laboratuarı

6) MGD desteğinden faydalanmak isteyen çiftçiler 31/12/2011 tarihi mesai bitimine kadar İlçe Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.

7) İlçe müdürlükleri, köy/mahalle seviyesinde belli bir sıraya göre başvuruları değerlendirir.

8) İstenecek Belgeler

a) Mazot-Gübre ve Toprak Analizi Desteği Başvuru Dilekçesi (EK-1). Çiftçiler, Ek 1’deki başvuru dilekçesi ile yararlanmak istedikleri destekleri işaretleyerek başvuruda bulunacaklardır.

b) Toprak analizi desteğinden faydalanmak için Toprak Analizi Formu (EK-2)

c)  Toprak analizi desteğinden faydalanmak için Analiz Raporu

9) İcmal-1 ilçe müdürlükleri veya muhtarlıklar marifetiyle on gün süreyle askıya çıkarılır.

10) Askıya çıkma tarihi ve saati ile askıdan indirme tarihi ve saati tutanağa bağlanır. Tutanak muhtar ve/veya aza tarafından güncel tarihle imzalanır.

11) ÇKS’ ye mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi ile ilgili arazi miktarının eksik girilmesi durumunda, askı süresinde hatanın düzeltilmesi amacıyla başvurusu yapılmayan arazilerin eksik kısmı için mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi yapılmaz.

12) İtirazlar askı süresi ve bu sürenin bitiminden itibaren on gün içerisinde değerlendirilir.

13) Üretim yılı içerisinde herhangi bir üretim ya da üretim gayesiyle toprak işlemesi yapılmamış olan boş araziler Mazot, Gübre ve Toprak Analizi Desteğinden yararlanamaz.

14) Uygulama tebliğinde belirlenen ilgili merciler, kendilerine ibraz edilen belgelerin kontrolünden ve kendi hazırladıkları belgelerden sorumlu olacaktır. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyerek haksız yere ödemeye neden olanlar ile haksız yere ödemelerden yararlanmak üzere sahte veya içeriği itibarıyla gerçek dışı belge düzenleyen ve kullananlar hakkında gerekli cezai, hukuki ve idari işlemler yapılır.

 • 2015 mazot ve gübre desteği ne zaman ödenecek
 • mazot gübre desteği 2015 ne zaman ödenecek
 • mazot ve gübre desteği ne zaman ödenecek 2015
 • mazot gübre desteği
 • 2015 mazot gübre desteği ne zaman ödenecek
 • mazot ve gübre desteği 2015 ne zaman ödenecek
 • MAZOT
 • mazot ve gübre desteği ne zaman2015
 • 2015 gübre mazot ve keçi koyun desteği ne zaman ödenecek
 • mazot ve gübre desteği ne zaman ödenecek

Mazot ve gübre desteği ödemeleri ne zaman yapılacak? yazısına yapılan yorumlar
 1. yunus emre diyor ki:

  bugun seçim olsa yine herkez akp ye oy verıyo yazık bu turk mılletıne yazık adam ogluna yat hedıye edıyo hemde 2 tane hangı parayla senın benım paramla cıfcının durumunu goruyosunuz hala oy verıyosunuz ulkeyı savasla alamadılar ama parayla alıyolar cunku basbakan satıyo sız hala oy verın helal sıze…

 2. nizam diyor ki:

  gozum kıme verelım otekı hayırsızlardan bu daha ıyı bos ver herkesın halı ıyı sen bakma duzelır hersey

 3. nizam diyor ki:

  otekılerden daha ıyı cıfcıye oduyo en azından oduyo yagmayıp gurlemıyo yagdımı yagıyo

 4. kamuran diyor ki:

  alternatif varmı arkadaslar hepsi aynı sen ben emekçi onlar hazırcı

 5. taylan diyor ki:

  herkes cebini doldurmanın peşinde arkadaşlar özellikle akp hükümeti kendilerini sağlama almak için şimdide yargıyla oynuyorlar bence herkes oy verirken bidaha düşünsün

 6. fatih çekim diyor ki:

  degerli okuyucular; yaptığınız yorumlarda kendınızce haklı oldugunuzu dusunuyorsunuz saygı duyuyoruz ama unutulmaması gereken gercekeler var. aak partı harıcınde sımdıye kadar hangı hukumet yada hangı vekıl kalkıpta cıftcı dedı mıllat dedı lutfen bıraz dusunerek yaklasın ama dusunurkende siyasi ideoljilerınızı bır kenara bırakın kım ne derse desın gelen kım olursa olsun tabıkı kendınıde dusunecektır bu ınsanlığın fıtratında var demem o kı: baskabanımız o makamın geregını hakkıyla hemde kımsenın yapadıgı sekılde hakkıyla verıyor. boyle yerden yapılan antı-akp propagandalara kulak asmayın ak partı geldıgınden berı mıllet doyuyor. ey nonkorlugu gorev bılen antı-akpcıler sıze seslenıyorum mılletı koasa sureklemeyın yazıktır baskasının oyuncagı olacagınıza kendı baskanımızın destekçileri oluruz onu bız gorevlendırdık ve sonuna kadar yanındayız yol arkadasıyız sartlar ne olursa olsun durmak yok yola devamm. saygılarımla

 7. tahsin ladavega sakarya dan diyor ki:

  akpartiyi övmeyin neyaptı şimdiye kadar hep kendiakrabalarını müdü müğendis yaptı benim ünüversite çocuklarım simit limon satıyo emeklilere ne zamyaptıkendileri 25,30 ,milyar alıyoyazık değilmi millete çifçiye biraz insafa gelsinler emkli aç askeri ücretli aç işsizlik aldı başını gidiyo benim önerim şöyle bütün devlet kurumlarında yüzlerce kişi var emkliliği gelmiş yap onları emekli al işsizleri onların yerine bak ozaman işsiz kalıyormu adamın ikinci emekliliği gelmiş hala çalışıyo nolacakki adam işe gidiyo imzayı çakıyo öbür kapıdan çıkıp gidiyo yatmaya kahve haneye akşama geliyo imzayı atıp gidiyo yani çalıştı hah hahh bırakın siz luzumsuz işleri hükümet olarak bunları araştırın bak neleri çıkıyo yahhu halaçıkmış adam ak partiyi övmeye tabiki çalışmadan para alıyosundur çünkü övülecek hiç bir şey yapmadı neyaptııııııı zam zam zamm zam zamzazamzam hükümet oldu işi gücü hep yine zammmmm
  benzin 1100küsürdü herhalde otogaz 600 yüzdü şimdi benzin 3800 küsür otogaz 2000 küsürdaha neler neler yazmakla bitmezz ne kada r yazarsan yaz kimgeliise gelsin ceplerini kuyularını doduruyorlar ama bu hükümet hepsini solladı elinizi vijdanınıza koyun bir düşünün bu emekli ve askeri ücretli 5 , 6, 7 yüzle nasıl geçinir 400 lira ev kirası hadi bakalım hükümet yap hesabı için den çıka bilicenmiiiii hadi hoşça kalın neeylerse eyle boşunaaaaa

  • hayrettin diyor ki:

   bundan önceki hükümetlermi yaptı bu yolları köprüleri hastanelerisen hiç sakaryadan dışarı çıktınmı hiç ülkeyi gezdinmi iş yok diyorsun evde tatarak iş bulunmuyor kalk çık dışarı iş varmı yokmu 2002 de döviz kaç tl idi biliyormusun senin annen baban hastenelerde rehin kaldımı sen bir paket çaya mazota tekel ürünlerine aklına ne geli yorsa hepsine kuyruğa girdinmi senin çifçi isen anbarındaki hubatın 3te 2 sini devlete verdimi kaç yaşıdasın sen tarihe bak bilmezsen büyüklerine sor yok öyle ahkam kesmek dürüst olacaksın akp şöyle akp böyle konuşma akp olmasydı acınıza ölecektiniz be

 8. resul E. diyor ki:

  kötünün iisi diolar basbakan recep tayyip satarakdoğan geldinden beri satıo bi satmadığı memleketin anası kaldı onu da özelleştirirse papazı bulduk çiftçiye destek werse nolacak yazın çiftci zaten hasadını yapıp parasını alıo kısın bu millet napcak demio adamlar yazın ortasında tarla parası weriolar

 9. gıyasettin diyor ki:

  allah insanlara akıl verirken aklın fazlası şehirlere vermiş.kırsallardan şehire akın olmuş.kırsallarda kalan ise debelenip durmaya başlamış.ne yapsalar iki yakası bir araya gelmiyor.tarım yapsa sırtında kamburu hiç bi zaman eksilmiyor.hayvan baksa boktan kafasını kaldıramıyor.sonra çıkıp onu bunu çekiştirmeye başlıyorlar.bu mesleği yaptınızmı.ilk önce aklı. ekmeye başlıyaçağız.zaman akla para kazanma dönemi.tarımla hayvancılıkla değil.onuda yaptınızmı.yapanın sırtından kazanacan.

 10. Turan diyor ki:

  İnsan bir eleştiri yaparken insaf ölçüsünü aşmaması gerekir.Kendi menfaatimizi değil milletin ve devletin menfaatini esas alırsak bugün işbaşında olanların ne büyük şans olduğunu kabul etmemizin doğru olduğunu düşünüyorum.

 11. haluk diyor ki:

  siz yazın arpayı buğdayı geçen senenin altındaki fiyatlarla satın, mazotu daha pahalı alın sonra çiftçiye destek yapıyo deyip erdoğanı destekleyin. Allah akp yi destekleyenleri ıslah etsin büyük günah işliyolar. açın artık gözünüzü..

 12. selami diyor ki:

  çifçiden siyaset yapmayın gorduğünü görmemezlikten gelme

 13. rıfat diyor ki:

  ben chp nin yanlış muhalefeti için inadına akp ye atarım chp genel başkanı yanlış muhalefet yapıyo ülkenin gerçek sorunlarını iktidar önüne getirmiyor oda yapay gündemlerle milletı oyalıyor aslında ben oyumu boşa atarım ama chp ye inat AKP

 14. ali akkoyun diyor ki:

  bir çiftçi olarak daha büyük destek bekliyoruz dgd ile gözlerimizi yumma

 15. ahmet diyor ki:

  tam emin değilim ama büyük ihtimalle 26 şubat ta verilecek (mazot ve gübre desteği.)

 16. vedat diyor ki:

  yav biladerlerim daha düne kadar bu baştaki çifçi desteklemelerini kesmeyi düşünüyodu şimdi çıkmışsınız akp daha iyi vericek var mı die soruyonuz desteklemeleri kim çıkardı be ey akıl fukaraları..limanlar gitmiş,telekom gitmiş,pekim gitmiş,thy gitmiş daha niceleri gitmiş satılmış hala adamlardan allah razı olsun diyonuz.islamiyete göre devlet halktan %2.5 vergi alır bunlar sözde müslüman %20 vergi alıyolar açın kendinizi

 17. ali akkoyun diyor ki:

  12 haziran seçimlerinde çiftçinin tek bir isteği var elektrik borcu silinmesi çiftçinin bağkur borcu devlet tarafından ödenmesini istiyoruz bu ali akkoyun isteği değil bu istek bütün türkiyedeki çiftçilerin isteğidir teşekkürler

 18. Serkan diyor ki:

  Takım tutar gibi parti tutuyorsun. Tabii böyle muhalefete böyle taraftar yakışır. Gözün gördünü inkar etmek ancak bu kadar basit bir zihniyetin gerekçesi olabilir. Akp siz inkar etsenizde yapıyor. Sizde muhalefetim diye ortada gezmeye devam edin…Bu kafayla devam ederseniz..Yakında barajı bile zor görürsünüz…

 19. Feramuz B diyor ki:

  Yunus emre efendi Bu ülkede takım tutma devri kapandı bu nu maziye dikiz aynasından bakmayı bırakarak yapmaya çalışa bilirsin hiç birşey sorun suz ve mükemmel olamaz zaten bir anlamı olmazdı bu nu çevrene bakarak anlaya bilirsin dün yaya bak başarılı ve başarısız insanın her ikisininde bir hikayesi var türkiyenin dünyadaki yeri hiç bu güne kadar olmadığı kadar iyi durumda dır gör mek istesen de istemesende siz ler gibi herkesinde paraya ihtiyacı var şu anda benimde var ve kimsenin elinde sihirli değneği yok devletinde yok başka ülkelerinde bu nu bu günkü arap ülkelerinde olan olaylara bakarak bir düşün derim.Topraktan para fişkırıyo resmen ama Demokrasi yok adalet ve zen gini zengin fakiri fakir.

 20. abdülkadir diyor ki:

  vatanı satanla satmayını bir çuvala koymayın.çiftçiye ananı al git diyen bunlar.şehide kelle diyen bunlar.senin çoçugunda işsiz kalsın diyen bunlar.habur rezaletini yapanlar bunlar üstelik anadoluyu mezopotamya ovalarını satanlarda bunlar.şimdi siz düşünün kim iyi kim kötü

 21. Ayhan B. diyor ki:

  Niye parayı ödemiyorsunuz aç kaldık 28 şubat dediniz hala ödemiyorsunuz!!! Bir açıklması var MI?

 22. mevlut diyor ki:

  çifçinin tam ihtiyaç duyduğu şu günde mazot ve gübre desteği verilmeyecekte ne zaman verilecek şimdi verilmiş olsa ülke ekonomisine daha çok ürün sağlayacak demektir uzatılmasının sonucundageç atılan gübre ülke ekonomisine ürün kaybı olarak yansıyacaktır. durumu yetkililerine iletiniz çifçinin mazot parasımı var gübre parasımı var düşünülmesi gerekir üretime verilen her kuruş milli gelire yansıyacaktır.bu böyle bilinmeli özü destek olan bu parada amacına ulaşacaktır. saygılarımla konya

 23. mevlut diyor ki:

  çifçinin tam ihtiyaç duyduğu şu günde mazot ve gübre desteği verilmeyecekte ne zaman verilecek şimdi verilmiş olsa ülke ekonomisine daha çok ürün sağlayacak demektir uzatılmasının sonucundageç atılan gübre ülke ekonomisine ürün kaybı olarak yansıyacaktır. durumu yetkililerine iletiniz çifçinin mazot parasımı var gübre parasımı var düşünülmesi gerekir üretime verilen her kuruş milli gelire yansıyacaktır.bu böyle bilinmeli özü destek olan bu parada amacına ulaşacaktır.çifçi verdiğiniz paralarla mazotunu alacak ve tarlasına gidecek şu anda mazotunu alamadığı ve gübresini alamadığı için hububata erken atılan üre gübrelerini atamamakta martta geç ödeme yapılırsada nitratı atmakta zorlanacak ve veya yeteri kadar atamayacak atamayıncada milli üretime eksi rakam olarak yansıyacak saygılarımla konya

 24. Ahmet Yılmaz diyor ki:

  Ey millet; kendi aranızda bir şeyler konuşuyorsunuz.İncir çekirdeğini doldurmayacak şeyler.Siz eskiyi bir hatırlayın hele;hafızalarınız zayıflamış olmalı.Memleket nereden nereye geldi hiç bunun hesabını yaptınızmı?.

 25. samet diyor ki:

  anlamıyorum ki şu akp den daha dogrusu başbakandan ne istiyorsunuz. bırak 750 tl yi size 2500 tl verse sız yıne arkasındna konusursunuz ya. başbakanımız yokken turkıyenın durumuna baktınz mı hiç ? ve şimdi baktınız mı. yazıklar olsun size Allah doğru yolu göstersin ne diyeyim ki..okadar iş yapılıyor bunları görmemezlikden gelemezsınz. kım ıktıdara gelmesını istıyorsunz daha yolda yuruyemeyenlerımı ? yokla iyi hizmet yapayanlarımı kimi ? Allah dan korkun elinizi vicdanınıza koyun ya. yazık ya valla yazık…

 26. mustafa diyor ki:

  ağzı olan konuşuyor.Tek kelimeyle meyve veren ağaç taşlanır.

 27. zeki diyor ki:

  yunus emreye cevap ak parti gerçekten güzel şeyler yapıyor kılıçtaroğluna verelimde ssk yı birdaha mı batırsın sen nerede yaşıyorsun yunus emre kardeşim

 28. zeki diyor ki:

  abdulkadir bey çifiye ananıda al git dien başbakan çok güzel demiş böyle provakatörler olunca bunu hak eder .. vatanı da satanlar belli şimdi silivride paramklı localarda gözleri parlıyor .. mademki ak parti kötü varsayalım millet neden oy veriyor millet her şeyi biliyor 50 sene evvelin türkiyesi deyil. chp ve mhp yi gördük ne hale düşürdüler türkiyeyi

 29. mehmet diyor ki:

  akp den allah razi olsun

 30. beytullah diyor ki:

  bugday desteklemeleri 115 tl açıklandı ama 50 tl den ödemeler yapıldı böyle bir şey olurmu 65 tl yi ceplerinemi attılaar yoksa? bilemiyorum insaf böyle aldatmaca olurmu.

 31. ahmet diyor ki:

  2012 alanbazlı fındık desteği nezaman ödenecek bilen varmı……

 32. nagehan diyor ki:

  nisan ayında bugün zirrat bankasıyla görüştüm 1 aydaha attı anlayacagınız

 33. FATİH diyor ki:

  TAYİP AĞA OLMASAYDI AÇLIKTAN ÖLÜYRDUNUZ BE GAFİLLER