Ana Sayfa » Gündem » Mehmet Cengiz süpriz vergi rekortmeni

Mehmet Cengiz süpriz vergi rekortmeni

12 Mayıs 2009

Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz İnşaat 37 milyon ile tüm müteahhitlerin toplamı kadar vergiyi tek başına ödedi.

Bu yılki vergi rekortmenleri listesinde sürprizi Rizeli işadamı Mehmet Cengiz gerçekleştirdi. Listeye 37. sıradan Cengiz İnşaat ve 54. sıradan Eti-Bakır ile giren Mehmet Cengiz, 67 milyon lira vergi ödedi.  Yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda inşaat projesine imza atan ve 37 milyon lira vergi ödeyen Cengiz İnşaat, Bolu tünelinin tamamlanmasında önemli rol üstlendi.

Mehmet Cengiz 2004 yılında özelleştirme ihalesiyle aldığı Eti-Bakır’ı da kısa sürede vergi rekortmenleri listesine sokmayı başardı.

Özelleştirmeden bu yana yaklaşık 15 kat büyüyen Eti-Bakır, 30 milyon liralık vergi ödeyerek birçok sanayi kuruluşunu geride bıraktı.

Türkiye’nin en iddialı projelerini gerçekleştiren, en büyük ihaleleri alan, lüks yaşantılarıyla kamuoyunun gözü önünde olan müteahhitler ‘Vergi Rekortmenleri’ listesinde bu yıl da yer almadı. Servetleriyle Türkiye’nin en zenginleri arasında sayılmakla övünen Forbes milyarderlerinin yer almadığı gurur tablosunda, kamuoyunun çok da tanımadığı bir başka müteahhitin ödediği rakam dikkat çekti.

37 trilyon ile listedeki diğer müteahhitlerin tamamının toplamı kadar vergi ödeyen Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz İnşaat gurur tablosuna 39′ncu sıradan girdi.

NEREDE BU ZENGİNLER?

Rekortmen şirketler listesinde gözler Ali Ağaoğlu’ndan Nihat Özdemir’e, Vedat Aşçı’dan, Taşyapı’nın sahibi Emrullah Turanlı’ya, Vedat Aşçı’dan Nihat Özbağ’a milyar dolarlık servete sahip işadamlarının şirketlerini aradı. Ama gelenek bozulmadı ve Türkiye’yi inşa eden şirketler bu yıl da listeye giremedi!

CENGİZ İNŞAAT GURUR TABLOSUNDA

Rizeli işadamı Mehmet Cengiz’in yönetimindeki Cengiz İnşaat ise kamuoyunda ‘gururu tablosu’ olarak bilinen vergi rekortmenleri listesinde 37.5 milyon lira vergi ödemesi ile girdi. Mehmet Cengiz tüm müteahhitlerin toplamından daha fazla vergi ödedi. Dünyanın önde gelen 225 müteahhitlik firması arısında yer alan Cengiz İnşaat, ülkemizde birçok önemli projeye imza attı. Yarım kalan Bolu tünelini tamamlayan şirketin, enerji, makine ve turizm alanında da faaliyetleri bulunuyor.Yorumlar (6)
 1. kenan yavrucu
  07 Nisan 2010 - 21:23

  cengiz inşaat türkiye de binlerce kişiye ekmek yediriyor ve çok önemli projeleri özenle yerine getiriyor. ben de cengiz inşaat mensubu olarak teşekkür ediyorum. allah cengiz inşaatın patronlarından razı olsun..

 2. safak
  03 Eylül 2010 - 01:40

  BENİM BABAM DA BUŞİRKETTE VE LİBYADA CALIŞMAKTA ALLAHIM ONUN YARDIMCISI OLSUN VEDE ARKADAŞLARIN SİRKETIN BAŞARILARI İCİNDE ALLAHIMA DUA EDERIM …

 3. ömer
  16 Eylül 2010 - 15:28

  cengiz inşaat mesut yılmaz sayesinde sahil yolundan sonra köşe oldu öncesinide biliyoruz sonrasınıda bu işler parayla oluyor umarım bu dünyada sonları hayırlı olur

 4. osman
  08 Ekim 2011 - 21:27

  cengiz inşaata b aşarilar dilerim yillar yili çaliştim ekmeğini yedim allahim versın şirketimize bol kazançlar ve bizlerede yurt dişi şantiyelerinde çaliştim tüm haklarimi aldim ödediler allah razi olsun patronlarindan ve herşeyile birinci sinif kalıtsile bir numara bol kazançlar ve çalişmalarinizda başarilar allahtan temeni eder sağlik mutluluklar dileğiyle bitirim osman

 5. RECEP BİÇER
  08 Nisan 2012 - 11:30

  cengiz gurubunun SUNGATE PORTROYAL OTELİNDE 3 YIL ÇALIŞTIM HALA EŞİME DOSTUMA ONLARIN İYLİKLERİNİ DÜRÜSTLÜKLERİNİ ÇALIŞTIRDIKLARI PERSONELİN 1 KURUŞLARINA TENEZÜL ETMEDİKLERİNİ ANLATMAYLA BİTİREMEM.ALLAH ONLARDAN BİNLERCE KEZ RAZI OLSUN YOLLARI BU DÜNYADADA ÖTEKİ TARAFTADA AÇIK OLUR İŞALLAH.ŞAHSIM ADINA ACİZHANE BAŞARILARIN DEVAMINI DİLERİM.

 6. ali
  09 Ocak 2013 - 15:35

  saygı deger cengiz ailesi cengiz holdingde calışmak ve cengiz holdingin degerli mensuplarının iş veren ve degerli cengiz ailesi asım cengiz ve memet cengiz adına azarbaycan gence hes projesinde calışmış olup ve bu proje sonucunun iş bitimi sonuçu gelmiş bulunuyorum. degerli cengiz ailesine saygı ve sevgilerimi sunarak kendilerine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum ALLAHTAN BOL KAZANCLI YILLAR DLERim saygılarımla ali köksal 0541 202 82 12 iş makinası operatörü

Yorum yaz

İş kurmak.net © Copyright 2012 - Tüm hakları saklıdır. Gizlilik Sözleşmesi / Sitemap / İletişim -