Mevduat faizleri yükselir mi?

24 Haziran 2012

Krizin ilk dönemlerinde olumlu haberler birkaç hafta boyunca etkili olurdu. Bu haberler piyasaları rahatlatır, en azından kısa dönem yol haritasını izlemeye yardım ederdi. Son dönemde ise etkiler bir günden bile az sürüyor. Piyasalar gelecek üç ay içinde beklenen merkez bankalarının yeni parasal genişleme operasyonuna odaklıyken, portföy önerilerinde TL, ağırlığını koruyor.

Öncelikle yatırımcılar, riske ne kadar açı olduğuna göre karar vermeli. Risksiz yatırımın en çok işaret edilen enstrümanı TL mevduat olarak gösterilmeye devam ediliyor. Bununla birlikte bankacılık tarafında ise son dönemde mevduatlar tarafında bir daralma söz konusu.

Banka verilerinde TL mevduatta bir gerileme görülüyor. Ancak mevduat cazibesini yitirdiği değerlendirmesine neden olacak güçlü bir durum yok. Ayrıca Merkez Bankası’nın TL karşılıkları döviz cinsinden genişletmesine karşın, mevuat faizleri yukarı gidişini sürdürüyor.

Mevduat çıkışının neden olduğuna işaret edilen bu durumu, Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert. “Bankalar, her şeye rağmen faiz artırmak durumunda. Çünkü pastadan pay almak istiyorlar. Bu durumu aşmak için bono ve tahvil ihraçlarına hız kazandırmaları, kaynaklarını buradan sağlamalarını bekliyoruz” sözleriyle yorumluyor.İş kurmak.net © Copyright 2012 - Tüm hakları saklıdır. Gizlilik Sözleşmesi / Sitemap / İletişim -