Müteahhitler ‘kentsel dönüşüm timi’ kurdu

05 Ağustos 2012

Kentsel dönüşüm yasasının çıkmasıyla Türkiye çapındaki 18 milyon konutun yüzde 55′lik kısmının yenilenmesi gündemde. Bu süreçte erken pozisyon alıp kazançlı projeler üretmeyi planlayan 15′in üzerindeki inşaat şirketi ‘kentsel dönüşüm timi‘ kurdu.

Ağaoğlu’dan Mesa’ya, Taşyapı’dan İnanlar’a kadar markalı konut üreticileri vatandaşlardan kendilerine gelen kentsel dönüşüm tekliflerinin yanı sıra oluşturdukları timlerle İstanbul ve gelişmekte olan Anadolu kentlerini didik didik araştırıyorlar.

Kimi zaman gelen projeleleri de değerlendiren bu timler, çoğu zaman da ağırlıklı İstanbul olmak üzere, kentsel dönüşümün yapılabileceği, çok sorun yaratmadan proje üretecekleri semtleri sürekli kolaçan edip parsel toplamaya çalışıyorlar.

Kentsel dönüşüm timleri ne yapar?
Markalı konut üreticlerinin kentsel dönüşüm konusunda yapacakları çalışmalara hız kazandırmak üzere oluşturdukları kentsel dönüşüm timleri semt semt gezip parsel toplama çalışmaları yapıyorlar. Ayrıca hangi belediyenin kentsel dönüşüm konusunda ne gibi destekler verdiği konusuna da hakim bu tipler, vatandaşlardan kendilerine gelen teklifleri de değerlendirmeye alıyorlar.

Bu süreçte, Kağıthane, Sarıyer, Küçükçekmece gibi ilçelerin belediyelerinin de kentsel dönüşüm konusunda yapılacak çalışmalara destek verdikleri de vurgulanıyor.

Örneğin İstanbul’un en büyük varoşlarından bir olan ve Levent’e yakınlığı ile göz kamaştıran Gültepe’de kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırmak üzere Kağıthane belediyesinin parsel birleştirmede emsalleri iki kat artıığı da belirtiliyor.

Levent Gökmen / Ekonomistİlk yorumu yazan siz olun.

Yorum yaz

İş kurmak.net © Copyright 2012 - Tüm hakları saklıdır. Gizlilik Sözleşmesi / Sitemap / İletişim -