Antalya’nın Gazipaşa ilçesindeki muz üreticilerinin yüzü fiyatların yükselmesi ile gülmeye başladı. Geçtiğimiz yıllarda kilogram fiyatı 2 liraya kadar düşen muz bu sene ilk defa bahçede 5 liradan alıcı buldu.

Yerli muz üretiminde ülkemizin en önemli alanları arasında yer alan Antalya’nın Gazipaşa ilçesindeki muz üreticileri bu seneki üretimden oldukça memnun. Mikroklima iklime sahip bölgede açık alanda yetiştirilen doğal kokulu muzlar bu yıl rekor fiyatlar ile müşteri buldu. Bu zamana kadar genel olarak 2 lira seviyesinde üreticiye getiri sağlayan muzda bu sene tarlada fiyat 4-5 lira dolarlarında oldu. Manav tezgahlarında ise muzun kilogram fiyatı 8 liraya kadar yükseldi.

Hasatta Son Günler

Muz hasadında son günler yaşanıyor. Antalyalı muz üreticileri son bir defa daha bahçelerine giderek ürünlerini toplayacak ve satışını gerçekleştirecek. Bu zamana kadar genel olarak 2 lira seviyesinden satılan muz bu sene ilk defa bahçede 5 liradan alıcı buldu. Konu ile ilgili basın mensuplarına bilgi veren üretici Eyüp Çabuk 20 yıldır bu sektörde olduklarını ancak ilk defa bu fiyatları gördüklerini belirtti. Geçtiğimiz sene gerçekleşen don olayları nedeni ile üretimde rekolte düşüklüğü yaşadıklarını belirten Çabuk, fiyatın bu düşük rekolteyi telefi ettiğini belirtti.

Gazipaşa ilçesinde 50 yılı aşkın bir süredir muz üretimi yapıldığını belirten üretici Eşref Çağlar ise bölgenin doğal ve tamamen organik muzunun çok zor şartlarda yetiştiğini belirtti. Muzun toplandıktan sonra yıkandığını ve sarartma depolarına kaldırıldığını belirten Çağlar bu işlemlerin önemli maliyetleri olduğunun da altını çizdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here