Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC), Nisan ayında günlük petrol üretimini bir önceki aya oranla 120 bin varil artırarak 31 milyon 930 bin varile yükseltti.

Petrol fiyatlarının her geçen gün yeni bir rekora imza attığı bugünlerde Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) tarafından hazırlanan nisan ayı petrol piyasası raporu dikkat çekti. Raporda yer alan verilere göre OPEC ülkelerinin Nisan ayı üretimleri bir önceki aya oranla günlük 120 bin varil artarak 97 milyon 890 bin varile yükseldi. Aynı dönemde OPEC dışı ülkelerdeki petrol üretimi ise 110 bin varil arttı ve günlük 65 milyon 960 bin varile ulaştı.

Ham Petrol Üretimi Arttı

Petrol fiyatlarındaki yükselişi dengelemek ve piyasaya arz edilen petrol miktarını artırmak amacı ile OPEC ülkelerinin nisan ayı üretimleri 12 bin varil artırılarak 31 milyon 930 bin varile yükseldi. OPEC’in bu üretim artışına rağmen küresel petrol üretimi içerisindeki payı değişmedi ve yüzde 32,6 seviyesinde kaldı.

En Çok Üretim Suudi Arabistan’dan

OPEC ülkeleri içerisinde ham petrol üretiminde Suudi Arabistan ön plana çıktı. Arabistan’ın yanı sıra Cezayir ve İran’da petrol üretimi artarken son dönemlerde ciddi ekonomik kriz içerisinde olan ve ülke içinde karmaşanın devam ettiği Venezuela’da üretim düştü. Nijerya ve Gabon gibi Afrika ülkelerinde de Nisan ayında petrol üretimi düştü.

Suudi Arabistan günlük petrol üretimini Nisan ayında 46 bin 500 varil artırırken, Cezayir 17 bin 700, İran ise 10 bin varil artırdı. Venezuela’da yaşanan üretim düşüşü ise 41 bin 700 varil seviyesinde oldu.

OPEC tahminlerine göre küresel anlamda petrole olan talep artmaya devam edecek. Bu yıl petrol talebi 1 milyon 650 bin varil yükseliş kaydederek 98 milyon 850 bin varile ulaşacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here