Bilindiği gibi ülkemiz zengin bitki örtüsü sayesinde binlerce çeşit bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Yetiştirilen bu bitkilerin kimisi sofralarımıza baharat olarak konuk olurken kimisi ilaç sektöründe, kimisi de boya ve kimya sanayisinde hammadde olarak kullanılıyor. Bu bitkilerden biri olan safran Anadolu’da yüzyıllardır bilinen ve kullanılan günümüzde ise altınla eş değer görülen çok değerli ve nadir bulunan bir bitkidir. Adından da anlaşılacağı üzere Kastamonu’nun Safranbolu ilçesinde üretilen bitki şimdilerde üreticilerine ve ülke ekonomisine destek sağlayan bir konumda.

Safran, ağustos ve eylül aylarında ekilen ve ekim-kasım aylarında toplanan mor çiçekli bir bitki olup sabah gün doğmadan toplanması ile tanınır. Özellikle boya ve kimya sanayisi, ilaç ve kozmetik sektörü ile yemeklere lezzet ve güzel bir koku verdiği için mutfaklarda tercih edilen bir baharattır. Fakat masrafı az olsa da emeği ve işçiliği oldukça fazla olduğundan üreticiler tarafından fazla talep görmüyor.

Safranın kilosu 15 bin ile 20 bin lira arasında değişiyor ve dünyanın en pahalı baharatı sayılır. Kendi ağırlığının 100 bin katı kadar sıvıya sarı rengini veren safran altın kadar değerli bitkidir.  Dış piyasadaki değeri ise iç piyasaya nazaran iki katı artış gösterir. Bu özelliğinden dolayı safran yetiştiriciliği çok kazandıran bir yatırım olarak dikkat çekmektedir.

Dünyada Fransa, ispanya, İsrail, İran, Hindistan ve İsrail gibi ülkelerde yetiştiriliyor olsa da üretimi zor olduğu için değeri milyarlarla ölçülüyor. İlaç ve kimya sektöründe ham madde olarak kullanılan safrandan 3 bin TL masrafla yıl içinde 14 bin TL lik gelir elde edebilir.  İşte bu özelliği para kazanmak isteyenlerin iştahını kabartan bir durumdur. Safran üretimi ile yaptığınız yatırım ile  %500 oranında kar elde etmeniz mümkün olacaktır.

Safran Nerede Yetiştirilir?

Bu fiyatlar her ne kadar kulağa hoş gelse de şu bir gerçektir ki; safran her istenen yerde ekilen ve olumlu sonuçlar veren bir bitki değildir.  Tarım ve gıda bakanlığı Safran üretimini arttırmak maksadıyla Şanlıurfa’da safran ekimi yapılmasına destek olsa da istenilen olumlu sonuçlar alınamamıştır.  Ayrıca Tokat, denizli gibi illerde de üretim çalışmaları başlatılmıştır fakat en başarılı sonuçlar Safranbolu ilçesinde alınmaktadır. 38 kişilik üretici ağıyla 30 dönümlük bir arazide üretilmeye çalışılan safran kalite olarak dünya standartlarının çok üstündedir.

Eğer safran üreticiliğini iş olarak düşünecek olursanız üretim için sulu bir araziye değil de daha kuru bir araziye ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Çünkü ülkemizde Akdeniz ilklimi etkisindeki nemli bölgeler dışında hemen hemen bütün bölgelerde yetiştirilebilmektedir. Yeteri kadar bilgi ve donanıma sahipseniz safran yetiştiriciliğiyle 1 dönümlük arazide sadece 3 bin TL lik masraf ederek 14 bin TL lik gelir elde edebilme ihtimaliniz vardır. Her ne kadar emek ve işçiliği çok olsa da masrafının az olması bir avantaj olarak düşünülebilir. Elde edeceğiniz safranın kilosunu iç piyasada 15 bin -20 bin TL arasında satabilirken dış piyasada kazancınızı iki üç katına kadar çıkarabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here