Yatırımlarda devlet yardımı kapsamında yer alan teşvik belgeleri ile ilgili her türlü işlem internet üzerinden yapılabilecek.
Ekonomi Bakanlığı tarafından Resmi gazetede yayımlanan Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararın Uygulanmasına İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğe göre teşvik belgesi ile ilgili her türlü iş ve işlemin internet üzerinden yapılabilmesinin önü açıldı.


Müracaattan İtibaren Online Olacak

Tebliğde yer alan bilgilere göre bundan sonra teşvik belgesine müracaat etmek isteyenler öncelikle müracaatlarını Bakanlığın internet sitesi üzerinden yapacak. Ardından teşvik belgesi ile ilgili her türlü işlemde Elektronik Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Bilgi Sistemi (E_TUYS) aracılığı ile bakanlıkla çalışma yapılacak
E-TUYS uygulaması kişi ve şirketlerin teşvike başvurabilmek için ilk karşılarına çıkan alan olacak. Uygulama üzerinde yer alan tanımlı alanların doldurulması ve gerekli belgelerin sisteme yüklenmesinin ardından başvuru yapılmış olacak. Sisteme E-TUYS üzerinden yüklenen evrakların orijinali bakanlık tarafından talep edilmeyecek. Ancak sisteme yüklenmiş olan her türlü belge ya da evrakın eksiksiz bir şekilde muhafaza yükümlülüğü ve denetime karşı sorumluluğu, müracaat tarihinden itibaren 10 yıl boyunca yatırımcıya ait olacak.

Makine Alımı İçin Başvurular da E-TUYS’tan Yapılacak

Yatırım teşvik belgelerinin kapsamında olarak yerli ve yabancı makine ve teçhizat alımları için de kullanıcıların E-TUYS sistemi üzerinden başvuru yapması gerekiyor. Başvuru işlemleri için gerekli alanlar Bakanlık tarafından sisteme tanımlanacak. Her bir makine ve teçhizat alımı için kullanıcı tarafından E-TUYS üzerinden yeniden başvuru yapılması gerekiyor.
Yatırımcı bilgilerinin değişmesi, makine ve teçhizat alımı dışındaki alımlar (arsa, arazi, bina, inşaat vb), geçmiş bilgilerde değişiklik yapılması gibi konularda uygulama üzerinden gerekli düzenlemeler gerçekleştirilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here