Türk mühendisleri tarafından geliştirilen akıllı ulaşım altyapı projesi ile cep telefonları bilet gibi kullanılabilecek.

Türk mühendisleri tarafından geliştirilen ve toplu taşımada turnike sistemini ortadan kaldıracak Elektronik Biletleme Sistemi projesi (ETS) dün gerçekleştirilen bir toplantıda Yıldız Teknopark Yerleşkesinde tanıtıldı.

Konu hakkında bilgi veren Elektronet AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaptana, firmanın hizmetleri hakkında bilgi vererek ar-ge alanındaki çalışmalarını basın mensupları ile paylaştı. Şimdiye kadar yerli ve milli ATM cihazından, toplu taşımada biletleme ve elektronik ücret tahsilatına kadar farklı alanlarda ürünler tasarladıklarını belirten Kaptana, gerçekleştirdikleri projelere fon desteği sağlayabilmek amacı ile Avrupa Birliği’nin ulusal ar-ge fonu olan EUREKA altındaki ITEA3 kümesine katıldıklarını belirtti. Toplamda 4 milyon avro ar-ge desteği ve de ITEA ve Tübitak’ın onayını alan projenin Romanya, Güney Kore, İspanya, Portekiz ve Türkiye’den 8 firmanın ortak çalışması olduğunu belirten Kaptana 2015 yılından bu yana devam ettirdikleri çalışmalarını Avrupa’nın tamamında uygulanabilir bir duruma getirdiklerini söyledi.

2018 Yılında Tamamlanmış Olacak

Pilot uygulaması İstanbul’da gerçekleştirilecek ve başta Fransa, İsveç ve Romanya gibi ülkelerde kullanıma geçilecek olan projenin 2025 yılı sonuna kadar Avrupa’nın tamamında kullanılabileceğini tahmin ettiklerini belirten Kaptana, projenin geçiş kontrol, elektronik ücret tahsilat sistemi, yüz tanıma sistemi, büyük veri yönetimi gibi ana unsurlarının tamamlandığını sözlerine ekledi.

Kart Derdi Ortadan Kalkıyor

Bir mobil uygulama üzerinden ücretin tahsil edildiğini belirten Kaptana, bu sistemde kişilerin turnikeye kart basmalarına gerek kalmadığını, sistemin otomatik olarak ödemeyi gerçekleştirdiğini söyledi. Bu sayede turnike önündeki kalabalıkların da sona ereceğini söyleyen Kaptana bu sistemin hem kullanıcılar hem de toplu taşıma sistemi açısından büyük bir kolaylık sağlayacağının altını çizdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here